Forum Šance pro včely
Thymol - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Léčebné prostředky (/forum-Lecebne-prostredky)
+--- Téma: Thymol (/tema-Thymol)

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
Všechny stránky


RE: Thymol - Miroslav Matucha - 21.07.2016 01:54 AM

Před více jak měsícem jsem nasadil Thymovar do jednoho včelstva s virozou hned po KM ( viz http://forum.sanceprovcely.cz/tema-Thymol?pid=11171#pid11171 )
V okolí skončila snůška z lip a okolo některých úlů je rušno. Nejvíc právě kolem toho s Thymovarem.
Vypadalo to nadějně, včely s poškozenými křídly zmizely, před úlem je samé "zdravé" mrtvé včely. Přiměřené množství. Spad nulový, Včelstvo nosilo a i dnes nosí pyl, vypadalo celkem v pohodě.
Nyní ale čelí útokům o hodně větším než oddělky. Okolo oddělků jen pátračky prolétnou, zkouší zpředu, zezadu, zboku a letí pryč. Ale tady u toho si sedají na úl a zkouší škvíry. Přitom včelstvo bojuje, na česně několik desítek obránkyň, pod úlem okolo dvouset mrtvých včel za dva dny. Pravděpodobně ze soubojů. Soustavně se tam melou nějaké dvojice. Dovnitř se lupičky nedostávají, uvnitř je klid a pod folií žádný nezvyklý pohyb. Včelstvo jsem nekrmil, medná komora plná a zavíčkovaná.
Tak nevím, proč zrovna toto včelstvo je tak obtěžované. Jestli ten smrad z úlu je nyní pro ostatní zajímavý. Ale Thymol dostalo ještě jedno včelstvo o sto metrů dál a tam je klid. Nebo jestli lupičky poznají, že včelstvo stále ještě není v pořádku. Nebo jestli tady mám nějaké lupičky,které se vždy zaměří jen na jedno včelstvo. Před čtrnácti dny mě napadly odddělek. Ostatní vedle nechaly. Schoval jsem ho asi dvacet metrů do křoví a našly ho druhý den. Úplně ho vyrabovaly. Odvezl jsem ho kilometr daleko a dal těsto a je zatím v pohodě. Pak zkoušely dva dny letos usazený roj. Ten se ale nedal a nyní tento úl.
Zrovna se dějí takové zajímavosti a já nemám moc času sledovat. Děláme seno. Sám jsem zvědav jak to dopadne. M.M.


RE: Thymol - Víťa - 21.07.2016 09:09 AM

Mirku, jaké máte dávkování? Nechal jsem se zmást návodem, kde píší systém Dadant 1+1/2 proužku. Mám plodiště 11 plástů 39x30, pod ním je polonástavek a nad ním další jako MK. Něco padá, ale jen asi dvou až šestinásobek přirozeného spadu (tedy desítky roztočů).
Tam kde jsem dal Nassenheidery (po dvou s dlouhým knotem do MK) padá 20 až 40 násobek přirozeného spadu (tedy stovky). Jeden a půl proužku Thymovaru je tedy asi málo, i když je docela teplo. Mají teď být dva horké dny, ale až se ochladí, tak se chystám proužek přidat.
Mám to hezky namíchané, většina včelstev zatím zásah nepotřebuje, tak tam není nic, ve dvou je KM a ve třech Thymovar (tam chci ještě měnit matky, tak doufám, že thymovar nemá ten negativní účinek jako MK). Slídění je zatím v mezích, tak snad to tak zůstane.


RE: Thymol - Miroslav Matucha - 21.07.2016 02:19 PM

Do 4 NN LG 2/3 ( 1 podstavený NN + plodiště 2 NN + MK 1 NN ) jsem dal dva proužky. Rozstříhal jsem každý na tři díly a rozvrstvil nad plodištěm. Chtěl jsem to už vyndat, ale když vidím ty souboje, tak to nechci otvírat. Zúžil jsem jim česno na 3 x 1 cm a uvidíme. M.M.


RE: Thymol - schützmeister - 22.07.2016 12:47 PM

Dávám na 1 VN 39x30 dva celé proužky.
Ikdyž se píše, že Thymovar podporuje rabovku, nemám tu zkušenost. Při česnech odpovídajících síle včelstva je klid. Do jednoho se mě taky pustili, to byly ale dva spojení chcípáci na dvou VN - čili povětšinou prázdné. Stáhl jsem česno na prst a je klid. Problém spíš bývá rychlé zmenšení / respektive nezmenšení / česna - když se to hned neudělá, zvyknou si tam lítat a je fakt problém je od toho odradit. Silný chcípáky strašně rychle rozliší a jdou po nich, jak je to možné. Je to dobrý znak toho, zrušit je úplně, protože nemaj žádnou perspektivu.


RE: Thymol - Leoš Dvorský - 22.07.2016 12:56 PM

Chlapi kolik máte roztočů nebo pokročilejší fáze varroázy, že dáváte thymol?? Preventivně???? Big GrinBig GrinBig Grin


RE: Thymol - schützmeister - 22.07.2016 01:19 PM

Leoši, popravdě ho dávám, protože po prvním roce to byla taková paráda, jakou jsem ještě nezažil. Proč bych se měl trápit zachraňováním viroz pomocí KM, které funguje velmi nepřesvědčivě, nebo různým kokotěním s cukrem, když tohle nejen funguje, ale včelám nevadí. Mouchy to má samozřejmě v hospodářství s plásty, o tom žádná. Asi to taky nevede k dobré selekci - na to už ale mám označeno co a jak a ty nejlepší prozkouším i bez.
Je to volba jako všechno. Není to do japonců a varéček. Ale volba Tymol & KM u mě teda mravenci prohráli. A to nesleduju prvotně roztoče, ale plod a průvodní jevy.
Neber to jako reklamu, jen mě to zrovna teď přijde jako celkem fajn. To se může zase změnit.


RE: Thymol - Leoš Dvorský - 22.07.2016 02:44 PM

Michale, já se ti nesměju, Apiquard mám uložený a používám ho proti zavíječi no a KM mám sulcovanou 3 roky a vždy si někdo pro ní přijde. Spíš jsem se zajímal, jestli ho dáváš paušálně nebo jen bodově případně podle čeho. Myslím, že ošetřit 1x za rok nebo dva je proti tomu co je dnes "norma" je docela velký pokrok. Asi je to i lepší než tancovat 7x do roka kolem včel s cukrem.
Před nedávnem jsem napsal takový štěk na VF. Tam se dohadovali co je lepší, zda jed vypít nebo inhalovat, že ale mění selekční kritéria stejně jako třeba aerosol, nikomu nedošlo. Asi to k životu potřebují. Ani jim se nesměji, vím, že jim to jednou také dojde a hlavně je dojet do cíle bez ohledu na pořadí a hlavně bez jedů nebo jen s minimem.
Udělal jsem si takový systém jako asi kdysi brtníci ( to jsem zjistil nedávno, že je vlastně trochu kopíruji v metodice). Jak se ta historie opakuje ale v jiném levlu. Na každém stanovišti nějaké to "dičko". Jen to jedu bez rojů a jedů. On totiž málo kdo ví, že včely se rojí více i proto, že řeší nějaké své existenční problémy a teprve v prvé řadě množení. Pod pojem hladový roj se toho totiž skryje hodně dokonce i sklony k běžné migraci. Drtivá většina lidí si myslí, že roj je jen roj z blahobytu, ale to je naprostý omyl. V momentě, kdy jsem vyndal cizí geny, je to jednoduché, když zůstane člověk v selekci tvrdý. Za týden dorazí taková menší partička ,tak to zlehoučka trochu proberem, třeba. Jen nevím, jak přežijem ta vedra. Snůška už tady skončila. Teda kdybych odkočoval o 15-20 km k Praze, měl bych ji až do zámrazu, ale na to jsem moc tuhý v kolenou. Ld


RE: Thymol - schützmeister - 22.07.2016 03:38 PM

(22.07.2016 02:44 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Michale, já se ti nesměju
To jsem tě ani nepodezíral. Shy
Snažím se ho dávat, když si myslím, že je ta správná chvíle. Tj. oddělek se starým plodištěm, který už v tom roce nebudu točit a je předpoklad, že nájemníků bude dosti, do vytočeného včelstva které přišlo o sílu a má mezerovitý plod, do schopných silných pak až v závěru sezony na závěrečné očištění.
Takže jo, z hlediska selekce to nebude ono. Confused

(22.07.2016 02:44 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  On totiž málo kdo ví, že včely se rojí více i proto, že řeší nějaké své existenční problémy a teprve v prvé řadě množení.
Rojí se různě, ten blahobyt mě ale vychází nejvíc. Na kopci v lese, kde z jara mají co dělat, aby se rozjeli, se prakticky nerojí. A ne jenom u mě.
A na množícím stanoviště v krásně teplým místečku kousek od vrbiček, se prostě rojí všechny, krom úplných slaboušů.
Takže jsem k nerojení vlivem včelí pohody skeptický. Ano, pro mě je výhodnější les. Nebo ta Nymsova severní stráň.


RE: Thymol - Leoš Dvorský - 22.07.2016 04:10 PM

Tak je dobře se různit. Já mám ale tu ságu roje, který se dostával do prostoru kvůli nepohodě i zdokumentovánu i fotograficky. Nebo v začátcích selekce na VT jsem měl rojíčky i v září, jak se holky snažily roztoče zbavit než přišly na to, že to jde jinak. Včely jsou logické a neuvěřitelné sociální a rojení je jednak cesta aklimatizace, to se ví už dávno a jednak je to asi i reakce na toho kleštíka nebo i jiné patogeny a dění v prostředí. To, že jsou rojivější kmeny o tom žádná. U nás ale staří včelaři říkali a já to potvrzuji: "Silná včelstva se nerojí" protože nemají proč. Když se nad tím zamyslíš a nebudeš to brát doslovně, má to hloubku. Lidskou logikou se na to nedá koukat. Vem si jen tu jejich fyziku. Ale jak říkám, u tebe je to bezpochyby jiné, tmavá x kraňka nebo opačně. Tady to bylo zase jiné. Jinde taky. Nedávno jsem o tom měl diskuzi s jedním člověkem a narazili jsme samozřejmě na " absolutní nerojivku" A.m.monticola, která žije ve výšce nad 2500m, Uganda, Zambie. Ale i další plemena. No a narazili jsme možná i na to, čím by to mohlo být, snad i vzniknout. Vlastně to napadlo toho kolegu. Tedy nejen prostředím, ale i člověkem, ač jsme to prvotně nepředpokládali. U nás ale bohužel údajů o včelách z minulosti není moc tak max. 200-300 let zpět a to není zase tak moc. Jenže dotyčný se dokáže dostat i do r. cca 800 našeho letopočtu a to pak člověk zírá nebo zírat může. Jsem rád, že takoví jsou. Když se kamínek ke kameni dá........
Ještě, Michale k té selekci. Ono je to diskutabilní, relativní. Jsem přesvědčen, že lze včelařit jen s 1 ošetřením bez větší námahu plošně, jen je třeba vyhmátnout slabé místo toho, kterého materiálu.
O tom, že to jde celkem dobře absolutně bez... to mne už nikdo nemůže přesvědčit. Že je to do budoucna nutnost, to myslím ví i SVS, protože ta naše metodika přinejmenším naráží na hygienické problémy a je ,dle mne, neudržitelná. Problém myslím je, že si spousta lidí myslí, že najde absolutně ideální včely které nic nepotřebují. Hlavně začátečníci k tomu mají sklony a protože to takto nefunguje, nadělají v dobré víře spousty škod do budoucna, půjde to pomaleji. To ale i ti tzv. odborníci, protože ti zase honí odkazy, citace a na včely se nedívají a pak prezentují a co hůře, dělají hlouposti, které směr, tedy přiblížit včely a včelaření blíže k přírodě, diskreditují, snad taky nechtěně. O tomhle bychom ale mohli diskutovat do rána a byli bychom stále na začátku. On každý pobere jen tolik, kolik je schopen pobrat. Otázka zní co udělá s tím, co pobrat není schopen. Buď začne zatajovat existenci nepobraného nebo bagatelizovat nepobrané a nebo se pro to prostě vrátí, třeba několikrát. V každém případě je to ale vždy to nejlepší, čeho je momentálně dotyčný člověk schopen a je to tedy mimo veškerou kritiku. To je moje pozorování. LD


RE: Thymol - Miroslav Matucha - 22.07.2016 08:00 PM

(21.07.2016 02:19 PM)MirekMatucha napsal(a):  Do 4 NN LG 2/3 ( 1 podstavený NN + plodiště 2 NN + MK 1 NN ) jsem dal dva proužky. Rozstříhal jsem každý na tři díly a rozvrstvil nad plodištěm. Chtěl jsem to už vyndat, ale když vidím ty souboje, tak to nechci otvírat. Zúžil jsem jim česno na 3 x 1 cm a uvidíme. M.M.

Tak už to neustály a lupičky jsou uvnitř. Dnes jsem se tam podíval a chybí otevřený plod, je tam jen vybíhající, tak matka bude asi pryč. Už se mě to zdálo, když tak divně šmajdaly po česně. Nevím jestli už té KM a navrch Thymol na matku nebylo moc.
Vyhodil jsem ty proužky Thymolu pryč.
V noci je zavřu a pak mám dilema:
1) Přidat matku a nechat je na místě.
2) Posadit na ně oddělek a nechat na místě.
3) Přidat matku [/i]a převézt 2 či 3 km daleko
4) Nebo posadit oddělek a převézt 2 či 3 km daleko
5) Udělat z nich smetenec, nechat ve sklepě a přidat matku, nový úl a začít znova.
6) Utratit a zásoby zlikvidovat. Je tam ale dost včel.
Co s tím děláte v tomto stádiu? M.M.