Forum Šance pro včely
Přemístnění včelstev - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Přemístnění včelstev (/tema-Premistneni-vcelstev)Přemístnění včelstev - renttip - 12.06.2013 11:17 PM

v tomto tématu bych chtěl vyvolat diskusi ohledně přemístnění včelstva právě v tomto období. Někdy je to opravdu nutné a po letošní vodě asi spousta z vás ví , o čem mluvím, abych se ochránil před bleskovými záplavami, resp. ochránil moje včelky, potřeboval bych je přemístnit a to na vzdálenost v metrech na bezpečnější místo. Myslím, že zkušenosti pomohou i dalším účastníkům tohoto fóra.


RE: Přemístnění včelstev - MilanBencúr - 13.06.2013 02:21 AM

OK, ale vlákno o premiestnení včelstva nepatrí na nástenku medzi všeobecné informácie, ale medzi témy včelársky rok.


RE: Přemístnění včelstev - Aleš Molčík - 13.06.2013 03:00 PM

Přemístění o pár metrů je problém, normálně se to dělá tak, že se včely odvezou o pár kilometrů a např. po měsíci, kdy ztratí orientaci na původní stanoviště, se dovezou zpět na požadované místo. Jinak jsem znal jednoho včelaře ze záplavových Troubek nad Bečvou a ten si stanoviště vyvýšil nasypaným kopcem z hlíny nad terén, tak že při záplavách byly včelky na ostrově. Já mám stanoviště také zaplavované průsakem z ochranné hráze, ale už mám mnohokrát vyzkoušené, že jde o cca 25cm vody takže stojánky musí mít 30 cm výšku.


RE: Přemístnění včelstev - renttip - 13.06.2013 10:59 PM

to už mě taky napadlo, že bych úly prostě vyvýšil,ale asi bych musel trochu výše. Nyní mám slíbené odvodnění, ale-no, máto ale, tak uvidím. Zaručeně včelstva na příští sezónu přemístním, bezbolestně. Snad už letos bude pokoj od deštů.........