Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Víťa - 17.01.2016 12:44 PM

Milane, prosím, prosím, dejte sem popis těch známek plodování. Já v tom pořád nemám jasno. Ve dvou včelstvech jsem našel víčko, to vypadá docela jasně, ale jinak plodování absolutně nic nenasvědčuje. V tom včelstvu kde mám teploměry je v chumáči 28 °C, těsně nad ním 11 °C a pod strůpkem 6 °C. Docela stabilně. Venku je teď nula. Vlhkost minimální, ale ve dvou centrálních řádcích je měl tmavší a je jí více, připadá mi jako by byla z víček. Jenže velmi podobně ta měl vypadala už při kontrole 9.1. a to tam vybíhající plod v žádném případě být nemohl, protože o vánocích jsem je prohlížel a nebyla tam ani vajíčka. Ať dělám co dělám, prostě to nepoznám Sad.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 17.01.2016 02:18 PM

Tmavá měl je ze starších plástů.
Jistota plodování jsou víčka + v zimě celkem pravidelně zbytky plodu. Moc se to plodování nedaří / v zimě /, takže semo tamo celý červ nebo kousky.
Ostatnímu bych moc nevěřil. Jako vlhko, či větší teplota. To maj každý jinak.


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Urík - 17.01.2016 05:24 PM

Ja to mam vyzkousene na svem stanovisti podle louzicky ktera se objevi na podlozce a odpovida ulicce kde je stred chomace dle meli, ted uz vcely nerozebiram, ale prvni 2 zimy jsem to zkousel, abych se poucil s sedelo to. Podlozky sleduji pravidelne cca co tyden a az do prosince bez ohledu na pocasi byla jen sucha mel, minuly tyden se objevily me typicke louzickySmile


RE: Co se děje v úlech teď - Víťa - 17.01.2016 08:45 PM

Loužičky v měli nemám, i když v jednom včelstvu jsem už našel víčko. Jinak tam není nic. Žádná vajíčka, žádné larvičky... No není to jednoduché Smile.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 18.01.2016 06:48 PM

Loužičky na dně zdaleka neznamenají známky plodování. Nejjistější je mít v chomáči teploměrové čidlo, resp. čidla, protože ty teploty se závratně liší v uličkách. Plod potřebuje těch 35C. Jakmile se v chomáči teplota pohybuje kolem 30C, dá se z toho odvodit, že včely plodují nebo se k němu chystají. Je-li to dlouhodobější jev, někdy se to může stát jen při přesunu chomáče. Standardní zimní teplota chomáče uvnitř je pod 20C, aby bylo zimování klidné bez známek N.c. Nejnižší teplotu, kterou jsem naměřil v chomáči, kde byla matka v klícce s čidlem byla 15.2C. Mám od kamaráda z USA takový teploměr, který je jen velmi úzká trubička a na konce něco jako hodiny. Ten je schopen měřit teplotu v C i F. jak v bodě, tak po celé délce. Vždycky když jsem těm nevěřícím Tomášům v budečácích teplotu v úlech měřil hrozně se divili, jakou, že tam ty jejich včely mají kosu. Ono je to ale zatím dobře.
U mně zimování podle předpokladů až na to, že jsem zase dal šanci žlunám a teprve o víkendu dával síťovinu na stanoviště, dříve jsem to nestihlAngry. Je to daň za špatné plánování času.
Včelstvo v topolu žije v pohodě a to má plásty na ležato, tedy skoro vodorovně. O vánocích se krásně prolétly. Jsou v polabí, tak měly tepleji než tady, kde byla inverze. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 19.01.2016 02:05 PM

Já plodování jen odhaduji položením ruky na horní folii nad chomáč, když plodují je nad chomáčem tepleji. Rozdělávat včelstva se mi v zimě nechce, nerad včely ruším.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 19.01.2016 03:18 PM

Tak počasí jak má být. Cool
Slunce svítí, u nás ráno - 14st , na horách - 32st .
To už ujde. Mohlo by to vylézt tak na -20 a nahoře -40 - to už v rusku nemusí do školy. Big Grin


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 23.01.2016 08:22 PM

(19.01.2016 03:18 PM)schützmeister napsal(a):  Tak počasí

Dnes mi počasí dovolilo prohlédnou podložky s mělí, naprosto nejvíce bylo měli ( skoro hromada ) v nejmladším oddělku z loňska ( 1 VN 39x24) měl jsem strach zda nespotřebovali příliš zásob , připravil jsem jeden rámek z jara nevytočený a otevřel úl. Jsou naprosto v pořádku zásob dost a obsedají 7 uliček. Proč tolik žlutého vosku z víček nevím, možná plodují , tak ten jeden plný rámek dostali na kraj jako prémii.


RE: Co se děje v úlech teď - Víťa - 24.01.2016 07:53 PM

Dnes kontrola podložek, některé už evidentně plodují, jsou tam vajíčka a dokonce už i víčka. Začátek plodování tedy kolem Nového roku. V jednom z těchto včelstev mám teploměr, bohužel záznam kvůli rozbitému měřáku až od 9.1., období bez plodu jsem tedy nezachytil. Teplota v chumáči 28 °C, velmi stabilní. Pod uteplivkou 4 - 6 °C. Přirozený spad roztočů zůstává zatím beze změny, od nuly až do jednoho za tři dny. Čekal bych, že spad se zmenší, když je tam už první plod, ale je to asi jinak.


RE: Co se děje v úlech teď - goro - 25.01.2016 11:15 AM

(24.01.2016 07:53 PM)Víťa napsal(a):  Dnes kontrola podložek, některé už evidentně plodují, jsou tam vajíčka .

víťa nechcem byť kuvik, ale asi ak si našiel na podložke vyhádzané vajíčka, tak si to s tým plodovaním rozmysleli...Blush