Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 06.11.2015 09:33 PM

Jindro nic nezaorávej. Tohle si včely rozhodnou samy a ve včelstvu je spousta včel, které se spotřebou pylu ještě mohou přeorientovat na středněvěké včely, nebo pyl dají do zásoby, který na jaře upotřebí. To že včely nosí pyl zdaleka neznamená, že plodují, plodování je o něčem jiném. V každou dobu je podnětem něco jiného. Např v předjaří to jsou max. tenkovní teploty, atd. atd, atd. Pyl nosí létavky, tedy krátkověké (a středněvěké) včely, ne ty dlouhověké, ty pracovat nesmí, jinak začnou stárnout, zjednodušeně řečeno. Cukr, když nasypeš do chomáče, zaměstnáš všechny včely čištěním, tím se zvýší teplota a také opotřebení, některá včelstva začnou dříve plodovat, to není u všech a všude stejné. To samé ale může být i u fumigace, ta má ale krátkodobější dopad, tímto ji samozřejmě nepropaguji, to jen pro dokreslení situace. U KŠ pokapem je to ještě mnohem horší. Pomíjím zde funkci žláz corpora alata a cardiaca v zimním období nebo to, jak se to projeví na zdraví včel a včelaře druhotně. Ono se to hodně prolíná. Je mi sice divné, že by Luděk něco podobného doporučoval natož dělal. Když jsme se spolu bavili posledně což je asi měsíc, smáli jsme se těm, kteří včely ruší v době, kdy by měl být klid. No možná se situace u něj změnila, volat mu kvůli tomu nebudu, já mám v tomto jasno. Tím ale tebe ani jiné neodrazuji. Třeba má někdo takovou situaci, že je i toto pro jeho včel menší zlo, to nedokážu posoudit, to musí umět každý sám u sebe. S tím pylem ti moc neporadím,, myslím si ale, že ani přemrzlý včelám nevadí. Spíš je to pověra zahrádkářů, kteří jsou radostí celí bez sebe, když včely po ranních mrazících navštěvují třeba květy ovocných stromů. Pokud ty květy zmrznou docela, včelu tam neuvidíš ( a ani pyl). ld


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťo 71 - 06.11.2015 09:57 PM

(06.11.2015 08:54 PM)Jindřich napsal(a):  . Spíše, řekl jsem to jedmomu "starému " včelaři a ten mne důrezně upozornil okamžitě to zaorej . Důvod , již jednou přemrzlý pyl je pro včely nestravitelný a škodlivý , je to pravda?
Díky

Z tým zamrznutým peľom to je totálna blbosť, keď na jar prídu ľadový muži -Pankrác -Servác-Bonifác + ľadová kráľovná Žofia, tak potom by museli včelárom popadať všetky včely ,alebo aspoň podstatná časť. Tak ako Leoš píše , keď má rastlina možnosť tvoriť a produkovať peľ-tak peľuje, ak jej to podmienky nedovoľujú tak nie nič, sú to bežné biologické procesy.
Nezabúdaj na to že tí starý včelári nemali na školách ani biológiu a ani možno prírodovedu.


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 14.11.2015 09:15 PM

(05.11.2015 08:31 PM)tondabh napsal(a):  Haribol přátelé, blíží se poslední možnost jak ještě jednoduše včeličkám pomoci a dle předpovědi to má vydržet ještě do příštího týdne. Dnes jsem "fumigoval" práškovým cukrem všech 84 včelstev a pokud počasí vydrží vypadá to že ještě jedno kolečko letos dáme. Proč o tom zde píši. Od jara jsem ošetřoval cukrem a konzultoval vše s Ludvíkem Svítkem a domluvili jsme se, že budeme provádět "cukrové fumigace" co počasí dovolí a poté uděláte testy a vyhodnocení, včelstva jsou ve vynikající síle a kondici, zatím nepodléhají okolním infekčním tlakům a vedou si na výbornou, tak jim držím palce ať jim to vydrží, tímto ošetřením můžeme eliminovat roztoče které si ještě na poslední chvíli natahaly odjinud, mějte se všici krásně včeličkově Tonda.



Haribol přátelé, výše citovaný příspěvek jsem samozřejmě psal s vědomím, že toto fórum navštěvují inteligentní včelaři, kteří vědí jak s informacemi tohoto typu zacházeti a kdyby náhodou ne, tak se jednoduše zeptají pisatele a ten jim s radostí vysvětlí podrobnosti, proč výše popsaný zákrok v tomto období provésti.

Nežijeme ve starověku a tudíž máme možnosti zde na fóru si vyměniti zkušenosti ze dne na den a z hodiny na hodinu, takže proč toho nevyužít že? To že se tento návod někomu z nějakého důvodu nelíbí, je jeho osobní věc a já ji nemíním komentovat ani řešit, jen jsem chtěl ostatní inspirovati k ostražitosti a to z toho důvodu, že v tomto neobvykle teplém období si některé včelky natahaly až stovky roztočů z okolí a ten kdo chce čekat a nic nedělat, má možnost jaro je zde za chvilku a poté se ukáže, jak byl tento zákrok oprávněný.

Docela úsměvné mi přijde upozornění, že tímto zákrokem včeličky musí zvýšit aktivitu a teplotu, když je venku 15 až 18 stupňů včelstva jsou rozvolněna po celém úlu a letová aktivita je od 8 do 16 hod, ale když někdo nechce chápat pomoc jako pomoc, tak si vždy něco najde ke sdělení svých teorií. Já jsem praktik a vždy se snažím včeličkám pomoci aktuálně (a letos to bylo hodně aktuální) a né podle toho že je nějaké období. Myslím že ten kdo má včelstva ve vysokých polohách, kdy zůstávají staženy v chomáči by ani náhodou tento zákrok nepoužil, vědom si toho že to není nutné, alespoň mne se nikdo takový nedotazoval na podrobnosti, mějte se všici krásně včeličkově Tonda.



RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 15.11.2015 08:10 PM

Při teplém poledním počasí zas tak moc roztažený zimní chomáč není, protože v noci a po většinu dne je chladno a prostor a obsah úlu se neprohřeje, aby si včely mohly dovolit plýtvat teplem.


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 16.11.2015 10:52 PM

No, já na mé malé oddělky asi po čtrnácti dnech nakoukl, venku teplo, na česnech přiměřeně živo, prolet, na první pohled uvnitř zavíčkované zásoby po krajích, nerozebíral jsem je. Ale podložky vypadaly takhle. Jsou od. 1.7. a před měsícem seděli tak na 3-4 uličkách 42/24.
Můžete nastínit co se z nich dá všechno vyčíst ? Kdo ví ?
Dik.


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Matucha - 17.11.2015 12:41 AM

Nevím jaké bylo počasí a co to znamená teplo. U mě by takový spad byl za týden, když by bylo přes den teplo tak 10 - 12 stupňů. A byly by to maličká včelstvíčka na plástech o výšce 30cm. Ale asi bych už tak malý včelsvo neměl, protože jsem to zkoušel loni a tak malé mně nepřežilo. Zásob dost, ale malý chomáček se nedokázal přesunout.

Takže vidím že jsou všechny maličký, sedí u všech vlevo vpředu nad česnem a pucují si plodové buňky a přenášejí zásoby ze středních pláství.
Svoje takhle malý bych raději pospojoval.
Ale na mě raději nedej, protože já mám velký "odpad" a žádný med pro sebe. Dokonce mně známí med vozí jako dárekSad A myslí si, že je to vtipné. M.M.


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 17.11.2015 01:13 AM

já ten med od přátel vždy s radostí přijmu Smile


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 17.11.2015 02:30 AM

M.M.
Dnes cca 12 - 14 stupňů, slunečno. Mám to chápat tak, že stále ještě plodují ? Já měl za to, že už mají půlnoc a odpočívají. A když se lehce oteplí, že přesouvají zásoby k sobě.
Takže ještě jednou, ty tmavé částečky jsou vykousané víčka z plodu a ty světlé odvíčkované zásoby na panenském ? Pak by přeci jen přesouvaly zásoby blíže k plodu. Je tak ?
Jo a ty nožičky a křídla od včel, to by mohlo být komando vosí. Ty jsou mršky čilé, i když je zima. Hnízdí mi v zemi, a je jim evidentně dobře u sebe doma i v našich úlech.
A med, těch 30 kg pro nás dva já musím každý rok zaplatit Wink. Dik


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 17.11.2015 05:54 PM

tmavá měl signalizuje práci na plodovém plástu, asi vyprášili zimní peřiny, hroudy světlé měli mohou poukazovat na loupež. Ukousané nožičky jsou důsledek napadení slabého včelstva, někdy léčby. Není to zcela zřetelné, ale z mého pohledu neplodují. Ale vše může být zcela jinak.


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 17.11.2015 09:53 PM

V októbri som počas kontrol spádu klieštika na viacerých podložkách sledoval zvyšky včiel. Rozmýšľal som nad príčinou dokiaľ som cez letáč nezbadal osu ktorá si na zasieťovanom dne v kľude porcovala včelu a zvyšky padali dolu. Bolo chladno , včely už letáč nebránili ale osy ešte robili sanitárov.