Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 05.10.2015 09:55 AM

Petře zjisti, zda včely přilétají těžké a odlétají lehké nebo je tomu naopak. Tak rozpoznáš, zda tvoje loupí nebo jsou loupeny. Těžké přilétající poznáš snadno, nemohou často doletět, padají na čelní stěny a hlavně pod česno. Pokud by bylo tvé včelstvo vylupováno, poznáš to také. Slídily často vylézají po čelní stěně úlu a těžké odlétají.
Mně se loni stalo, že mi jedno včelstvo chodilo loupit k jednomu včelaři i v listopadu. Za loňský rok jsem takovou "snůšku" neviděl. Byl jsem zvědav, co všechno si přinesly domů, ale byly a jsou naprosto v pohodě. Pokud by tvoje včely vylupovaly nějaké a ty měli hodně virů, poznáš to stejně nejspíš až za rok. Záleží hodně na mixu virů a hlavně, jestli si přinesou domů Nosemu ceranae, to má pak jiné grády. Ber to ale jako test nic jiného s tím stejně neuděláš. Kdyby ses chtěl v sezoně zbavit virů, resp. oslabit infekci, musel byl buď odebrat plodové plásty nebo i ty ostatní a nejlépe pak dodat zcela zpracované zásoby. Viry a N.c. se šíří především orálně, proto ty různé kolapsy přicházejí v době, kdy se o to postarají včelaři sami, tedy i nyní.
Měj oči na šťopkách to je to, co z toho můžeš nejvíce vytěžit a piš si to do nějakého laboratorního sešitu nebo podobně. Pamatuj, kdo píše, zůstává, kdo ne, ví prdlajs a musí si vymýšlet .......... LD


RE: Co se děje v úlech teď - Martin Smutný - 05.10.2015 02:01 PM

(05.10.2015 03:56 AM)MilanBencúr napsal(a):  Keby tam boli zlodejky, tak je na letáči vojna a hromada mŕtvoliek.

Když už je kolabující včelstvo "za hranou", k soubojům nedochází. Cizí včely (i vosy) vlétají dovnitř jak do supermarketu. A těžké nákupní košíky nosí ven..... Na česně je takový podivný chaos (musí se vypozorovat), je jiný než v normální snůšce.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 05.10.2015 02:01 PM

Tak na Sušicku včelí aktivita jako u Karla, už asi budu dávat mřížky.
Co ale právě začíná - kůrovcová kalamita v lese. A lesníci moc nestíhají. Jeden týden deset stromů podříznou a druhý jich dalších dvacet uschne. Hezky zreznou od špičky a pak opadá kůra.
Zjevně nejen včelařžští odborníci, ale i lesníci podcenili kalamitní stav. Ještě před 14 dnama se plácali Zelení po ramenou, jak že zatočili na Šumavě s kůrovcem a teď bych to na příští rok hodnotil jako největší kalamitu od Klostermana. No, ještě že na těch horách už není co sežrat. A taky, že mám nad úlama jedle, ty schnou celkem vyjímečně. Protože smrk tři metry od úlů už je v pánu. Co na to holky budou říkat, až ho v prosinci pošlou k zemi ?
Škoda, že ty brouci nedělaj medovici, to by byly příští rok žně.


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 05.10.2015 02:11 PM

Dotaz pro zkušenější, v Běchovicích bylo zjištěno az likvidováno ohnisko MVP, v prvém kole SVS vyhlásil okruh v bezprostředním okolí a dnes je již rozšířeno opravdu na okruh 5 km a to tak že i kruh jen částečně zasahující sousední katastr tam automaticky spadne,
Seznam dotčených katastrálních území
773395 Hájek u Uhříněvsi
643777 Horní Počernice
773425 Uhříněves
731226 Kyje
672629 Královice
601527 Běchovice
732541 Dolní Měcholupy
668508 Koloděje
746134 Satalice
731676 Černý Most
629952 Dolní Počernice
732516 Štěrboholy
773778 Újezd nad Lesy
633330 Dubeč
665444 Klánovice
731722 Hostavice
Spadl jsem tam já se stanovištěm Dolní Počernice. Co naplat žádné stěhování odběry vzorků atd. ale ZO ČSV v jehož okruhu včely jsou požadují k jednomu vzorku na vyšetření 500,- Kč .Dotaz zní neplatí v tomto případě vyšetření stát ?.


RE: Co se děje v úlech teď - petr.strejcek - 05.10.2015 02:45 PM

Ahoj,
tak to jsme na tom stejně a ještě k tomu skoro sousedi - Újezd nad Lesy. Co já vím, tak pokud se vzorky odevzdávají povinně z pásma MVP, tak včelař je rozhodně neplatí, ale zaplatí to jak píšeš stát. Včelař si je sám platí jen v tom případě, že by si to dával vyšetřovat sám o své vůli a ne v pásmu. Takže fakt nevím, na co ta pětistovka.
Petr


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 05.10.2015 04:41 PM

(05.10.2015 02:01 PM)Martin Smutný napsal(a):  
(05.10.2015 03:56 AM)MilanBencúr napsal(a):  Keby tam boli zlodejky, tak je na letáči vojna a hromada mŕtvoliek.

Když už je kolabující včelstvo "za hranou", k soubojům nedochází. Cizí včely (i vosy) vlétají dovnitř jak do supermarketu. A těžké nákupní košíky nosí ven..... Na česně je takový podivný chaos (musí se vypozorovat), je jiný než v normální snůšce.

Martin, s tým súhlasím, ale príbeh, ktorý tu popísal Smrk má úplne opačný scenár.


RE: Co se děje v úlech teď - Petr Smrčka - 05.10.2015 07:33 PM

(05.10.2015 09:55 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Petře zjisti, zda včely přilétají těžké a odlétají lehké nebo je tomu naopak. Tak rozpoznáš, zda tvoje loupí nebo jsou loupeny. Těžké přilétající poznáš snadno, nemohou často doletět, padají na čelní stěny a hlavně pod česno. Pokud by bylo tvé včelstvo vylupováno, poznáš to také. Slídily často vylézají po čelní stěně úlu a těžké odlétají.
je to ten první případ, těžké dosedají, někdy spadnou až pod česno na zem. Ven vylétávají svižně a bez otálení

(05.10.2015 09:55 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Měj oči na šťopkách to je to, co z toho můžeš nejvíce vytěžit a piš si to do nějakého laboratorního sešitu nebo podobně. Pamatuj, kdo píše, zůstává, kdo ne, ví prdlajs a musí si vymýšlet .......... LD
měl jsem dneska chvíli oči na šťopkách a co nevidím, přifrčel si to trubec a zalez do úlu, čekal bych, že touhle dobou už žádného neuvidím

a s tím vedením záznamů - to už řešíme v jiném vlákně a je to jak říkáš, příští rok, až budu třeba v podletí řešit třeba nějaký problém s tímhle včelstvem, tak při svý přetížený hlavě bych si už na to nejspíš nevzpomněl


RE: Co se děje v úlech teď - Petr Mirovský - 05.10.2015 11:35 PM

(05.10.2015 02:11 PM)Jindřich napsal(a):  Spadl jsem tam já se stanovištěm Dolní Počernice. Co naplat žádné stěhování odběry vzorků atd. ale ZO ČSV v jehož okruhu včely jsou požadují k jednomu vzorku na vyšetření 500,- Kč .Dotaz zní neplatí v tomto případě vyšetření stát ?.

Vyšetření v nově vytyčeném OP platí chovatel a žádá MZe o poskytnutí náhrady.
Občas to hromadně zaplatí ZO a pak to žádá po chovateli, případně v případě poskytnutí plné moci může ZO požadovat náhradu u MZe za chovatele. Záleží na dohodě v ZO.
Rozhodně není povinnost platit vyšetření přímo ZO. Laboratoř posílá fakturu přímo chovateli, pokud je to uvedeno v žádosti o vyšetření.

Po 5 letech po ukončení OP se provádí plošné vyšetření na MVP, které hradí SVS a tedy již do platby chovatel nevstupuje.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 07.10.2015 11:36 AM

(05.10.2015 07:33 PM)Smrk napsal(a):  měl jsem dneska chvíli oči na šťopkách a co nevidím, přifrčel si to trubec a zalez do úlu, čekal bych, že touhle dobou už žádného neuvidím

O víkendu jsem byl v Kašperkách a navštívil tam jedno stanoviště v cca 700 m a také tam bylo trubců hafo. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Jan Brunclík - 09.10.2015 12:08 PM

(07.10.2015 11:36 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  
(05.10.2015 07:33 PM)Smrk napsal(a):  měl jsem dneska chvíli oči na šťopkách a co nevidím, přifrčel si to trubec a zalez do úlu, čekal bych, že touhle dobou už žádného neuvidím

O víkendu jsem byl v Kašperkách a navštívil tam jedno stanoviště v cca 700 m a také tam bylo trubců hafo. LD

Ahoj Leoši,
proč si nechávají tak dlouho trubce v úlu? Plánují výměnu matky? nebo je v tom více důvodů(varroa)?
Jenda