Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 26.01.2014 12:36 PM

(26.01.2014 10:43 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Konečně slušný mráz -14, slabý sněhový poprašek, oblast MB.Jak jste na tom jinde?

U nás celodenný mráz -10°C, poprašok snehu asi 5 cm, včielky hučia, počuť ich aj 2 m od úľov.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 26.01.2014 02:47 PM

Šumava -3st, mlhavo, trochu padá, sněhu tak 5cm, radši bych, kdyby se nám větší mrazy vyhnuly a zůstaly na severu. Zatím to jde.
Včely těsně před ochlazením - v zastíněných stanovištích trpí úplavicí, od vánoc nebyly venku, možná i od dřív a jsou na melecitóze.
Ty co byly na slunci a větru vypadají super.


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 26.01.2014 03:39 PM

7:00 -16C, súvislý sneh cca 10 - 15 cm. 13:00 -9C.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 26.01.2014 06:00 PM

(26.01.2014 02:47 PM)schützmeister napsal(a):  Šumava -3st, mlhavo, trochu padá, sněhu tak 5cm, radši bych, kdyby se nám větší mrazy vyhnuly a zůstaly na severu. Zatím to jde.
Včely těsně před ochlazením - v zastíněných stanovištích trpí úplavicí, od vánoc nebyly venku, možná i od dřív a jsou na melecitóze.
Ty co byly na slunci a větru vypadají super.

Jaké máte strůpky ? V případě melecitozy nebo zkrystalizovaných zásob je výhodnější neprodyšný strop (a tím vlhčí prostředí, nevím ,ala další podstatné věci ohledně zimování,tak to tak berte), třeba folie. Možná by se to dalo i nyní vyzkoušet i když na masovější experimenty v této oblasti je pozdě. Za měsíc ale ty folie nad včelstvy stejně budou kvůli potřebné vlhkosti při odchovu plodu. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Petr Pokorný - 27.01.2014 12:39 AM

U mě (okres Cheb) už druhý den - 7 a cca 3 cm sněhu. Koukal jsem na podložky - nevím jak odevzdam vzorky měli, je tam toho hrozně málo.


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 27.01.2014 07:14 PM

Haribol přátelé, v Tachově v poledne +1 stupeň, 5 cm sněhu krásné slunečné počásko, dal jsem procházku s poníčkem a obešel stanoviště, v úlech jen jemný téměř neslyšitelný šum, u jednoho stanoviště jsem dal sváču a jedna soudružka vylétla a sedla si na mne, tak jsem ji slušně pozdravil zazpíval jsem jí mantru a ona během pár minut vytuhla, tak jsem jí zazpíval na cestě do včelího ráje, mějte se všichni krásně sluníčkově, Tonda.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 27.01.2014 07:31 PM

(26.01.2014 06:00 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Jaké máte strůpky ? V případě melecitozy nebo zkrystalizovaných zásob je výhodnější neprodyšný strop , třeba folie. LD
Jo, mám tam folie. Jsem na to fakt zvědavý, všude se říká, jak melecitozu nerozchodí, ale zatím to vypadá dobře - ona taky není ale žádná zima, naštěstí. Ale jak říkám, vypadají nejlíp tam, kde mají sucho, takže nevím, jestli ta poučka s vlhkem bude správná.


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 27.01.2014 08:33 PM

(27.01.2014 07:14 PM)tondabh napsal(a):  u jednoho stanoviště jsem dal sváču a jedna soudružka vylétla a sedla si na mne, tak jsem ji slušně pozdravil zazpíval jsem jí mantru a ona během pár minut vytuhla, tak jsem jí zazpíval na cestě do včelího ráje, mějte se všichni krásně sluníčkově, Tonda.

Haribol Tondo, chantovali jste, že děvče zapomělo čas Wink


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 27.01.2014 10:14 PM

Jo přesně tak...


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 30.01.2014 12:15 AM

(28.01.2014 11:34 PM)MilanBencúr napsal(a):  Miroslav, myslím, že ani tvoje včelstvá neplodujú. Skús položiť dlaň na povalu úľa. Určite ešte nie je teplá.

Toto je reakcia na príspevok 49 z témy Vývoj včelstva v závislosti na venkovních teplotách ale myslím že patrí k téme Warré alebo tu.

Milan, trochu ste ma inšpiroval k tomu aby som stav včelstiev lepšie preveril. Začal som úľom 6. Odhrnul som uteplenie v dekaboxe a strop nebol nejako výrazne teplý. Na základe nedávneho pohľadu do úľa cez letáč a podľa meliva na podložke vidieť že chumáč sa nachádza v ľavom prednom spodnom rohu. Pohľad cez okienka hovoril že chumáč nie je moc rozvoľnený a javilo sa že Váš predpoklad je správny. Pri kontrole ďalšieho úľa č.4 sa ukázala úplne iná situácia. Včely v aktívnom pohybe a okienko v strednom nádstavku „horúce“. Tieto určite plodujú. U ďalších bola aktivita menšia a okienka ani teplé ani studené , takže ktovie? Ale myslím že skôr plodujú ako nie. Úľ 10 je vlaňajší roj a 5,7 sú vo včelíne. Kontroloval som to dnes o 17 hod , teplota -2°C.
Ak aj všetky plodujú , vedia čo robia a nič to nemení na konštatovaní že trámikový úľ je pre včely úžasné obydlie. Okienka sú tiež výborná vec. Teda aspoň pre mňa začiatočníka. Pomohli mi zistiť viac o stave včiel bez toho aby som ich vyrušoval. Už len rada od skúsenejších ako môžem tieto poznatky zúžitkovať ?