Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Jan Brunclík - 28.09.2015 09:52 PM

Ahoj
Nádherná dech-beroucí odpolední meditace při pozorování včeliček.
Jenda


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Urík - 01.10.2015 04:35 PM

Přátelé, dnes v Brně slunečný den, včelky létají jak na jaře, nosí kvanta barevného pylu, teplota přes 20C, zásob dostatek, uspořádané to mají jak má být, po nemocech, musím zaklepat, ani zmínka. Už aby bylo jaroSmile


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Matucha - 02.10.2015 12:12 AM

Jo to v Brně se maj. V Kerkonoších ráno šedivá tráva, zamrzlý ovčí napaječky. Přes den sice slunce ale nejvíc 8°C ve stínu. Včely sotva vynesou mrtvolky před česno a hned zas pádí dovnitř. Jindy se s nima dřou i pár metrů.
Jaro nechci, zima je tady krásná.
M.M.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 02.10.2015 09:40 AM

Tohle počasí, tj.ráno kolem 0 st. a přes den kolem 10 st. je dobré na pozorování oddělků (nejen). Fólie pod víkem u všech na dotek ruky stejně studené, ale při pohledu na včely jsou nekteré víc zatuhlé, jiné jsou čilejší. Provoz na česně sporadický, ale některá létají víc. A bez ohledu na stupeň zatuhlosti včel pod fólií (jeden by řekl, že to bude v přímé úměře). A jak půjdou teploty časem dolů, bude dobré si poznamenat, kdy asi včelstvo přejde do "standby" režimu. Pokud teda už v něm není.... A na jaře třeba k tomu porovnat spotřebu zásob, nebo i jiné věci, co kdo považuje za důležité. A poznamenat si.


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Matucha - 02.10.2015 07:02 PM

Obdivuji lidi, co si dokážou zaznamenávat a pak ještě vyhodnocovat. Já si sice občas něco zapíšu, každý úl má svůj deník, ale pak již většinou nikdy nic nevyhodnotím. Od narození koukám pouze dopředu a včerejší den je pro mě omšelá zatuchlá historie. Fakt za to nemohu, ale svůj stín nepřekročíšSad
M.M.


RE: Co se děje v úlech teď - Petr Smrčka - 04.10.2015 07:36 PM

Dnes večer kolem 18:00 pod mrakem a před deštěm v jednom úlu provoz jako na Ruzyni, zřejmě někoho loupí nebo nevím. Zbytek včelstev nevvytáhne ani špičku nosu. Je to včelstvo založené loni s koupenou matkou ze včelí farmy Kurtin kraňka - singer. Dá se nějak bezpečně poznat, že jde opravdu o loupež? I když co jinýh by to teď bylo, vodu by asi nenosily jako šílený, pyl není. Ještě leda by lítaly na kvašený jabka Smile


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Matucha - 05.10.2015 01:09 AM

To se mně stalo loni. Jedno včelstvo vyloupilo druhé, nemocné. Úplný letecký koridor mezi těmito úly. Během pár dnů z nemocného zmizely včely. Pravděpodobně do loupežícího úlu. Během měsíce se ukázaly viry i u tohoto úlu. Nasadil jsem KM ale bylo již chladno, tak asi moc neúčinkovala.
Na jaře přežila matka a stovka včel s deseti plodovýma buňkama. Utratil jsem je. Dodnes mě to mrzí. Měl jsem zkusit jim pomoct. Mohly být imunní vůči virům.
Plásty se zbylými zásobami z obou padlých včelstev jsem na jaře dal třem oddělkům. Žijou a žádná známka virozy.
Doporučoval bych to včelstvo hlídat, jestli se nějaké příznaky neukážou a když tak hned zasáhnout. Jinak co je doma, to se počítáSmile Zásoby i viry.
M.M.


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 05.10.2015 03:56 AM

V tomto období robia mladušky prelety každý deň. Hlavne v odpoludňajších hodinách. Že sa mladušky preletia o 18.oo hod. nie je nič zvláštneho. Je to bežný jav. Nie je to lúpež, netreba mať obavy. Keby tam boli zlodejky, tak je na letáči vojna a hromada mŕtvoliek.


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 05.10.2015 09:10 AM

U mně jako po vymření, jen tu a tam potkám na zahradě nějakou včelu, která si vyrazila za čerstvým pylem (pořád ještě kvete brutnák, slézové růže...) mladušku jsem neviděl už měsíc, takže předpokládám, že žádný plod už nemají (příčítám to brzkému zazimování 24.7.).


RE: Co se děje v úlech teď - Petr Smrčka - 05.10.2015 09:33 AM

u mě to spíš odpovídá tomu co píše Mirek Matucha, moje včely lítají leteckým koridorem cíleně kamsi směrem za ves. Jestli to bude pokračovat, zkusím vypátrat, kam lítají. V dosahu jsou dvě možná tři stanoviště, tak to zkusím omrknout, jestli tam někde nebude na česně rušno.

A budu je víc hlídat, jestli se u nich neprojeví nějaká nemoc.