Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 10.09.2015 12:52 AM

To kolik donesou včely medu je pro mě ukazatel toho jak se včely dokážou o sebe postarat. Jednak jak jsou schopny zajistit si pro sebe vhodnou stravu vhodnější než cukr od včelaře a druhák jak dovedou se zásobami hospodařit, aby přežily období bez přínosu. Dobrá výživa patří k základu dobrého zdraví. A pokud v dané lokalitě nějaká vhodná vlastnost chybí, tak pochybuji, že by takové včelstvo dlouhodobě prosperovalo a bylo zdravé. Včela nebyla zcela domestikována podobně jako poštovní holuby, kteří jsou také schopni vrátit se ke způsobu života původního Holuba skalního ze kterého byly vyšlechtěny.


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 10.09.2015 03:41 AM

Osobně si myslím, že zootechnická opatření nemají se selekcí nic společného. Krátkodobě můžeme přírodě simulovat zdravou genetiku a možná i pomátnout duši včelstva, ale ve zkutečnosti tak manipulujeme jen naší dosavadní selekci včelstev na úroveň našeho vizuálního vnímání stavu včelstva. Včelař myslí, ale genetika řídí. Zimní izolace matky vyhubí roztoče zdravých včelstev - pro pomalejší - to zemský ráj na pohled, pro ostatní něco k zamyšlení: Včelař vymyslel rychlý jarní rozvoj zdravého včelstva, kterému genetika vymyslela výměnu matky. HeartHeart


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 10.09.2015 08:29 AM

(10.09.2015 12:52 AM)Aleš Molčík napsal(a):  To kolik donesou včely medu je pro mě ukazatel toho jak se včely dokážou o sebe postarat. Jednak jak jsou schopny zajistit si pro sebe vhodnou stravu vhodnější než cukr od včelaře a druhák jak dovedou se zásobami hospodařit, aby přežily období bez přínosu. Dobrá výživa patří k základu dobrého zdraví. A pokud v dané lokalitě nějaká vhodná vlastnost chybí, tak pochybuji, že by takové včelstvo dlouhodobě prosperovalo a bylo zdravé. Včela nebyla zcela domestikována podobně jako poštovní holuby, kteří jsou také schopni vrátit se ke způsobu života původního Holuba skalního ze kterého byly vyšlechtěny.

Pro mne medný výnos bez schopnosti přežít nemá velký význam, znamená to jen, že bych musel použít kvanta chemie a tím znehodnocoval med. To se děje nyní a točíme se do kolečka. Když už bych šel tvou stopou, tak integrálnější ukazatel je stavba. LD

(10.09.2015 03:41 AM)Debora napsal(a):  Osobně si myslím, že zootechnická opatření nemají se selekcí nic společného. Krátkodobě můžeme přírodě simulovat zdravou genetiku a možná i pomátnout duši včelstva, ale ve zkutečnosti tak manipulujeme jen naší dosavadní selekci včelstev na úroveň našeho vizuálního vnímání stavu včelstva. Včelař myslí, ale genetika řídí. Zimní izolace matky vyhubí roztoče zdravých včelstev - pro pomalejší - to zemský ráj na pohled, pro ostatní něco k zamyšlení: Včelař vymyslel rychlý jarní rozvoj zdravého včelstva, kterému genetika vymyslela výměnu matky. HeartHeart

No zootechnická opatření mohou pomoci přežít nebo namáhat selekci negativním směrem. Právě zootechnika nás dovedla, tam, kde, Deboro, jsme! Vybíralo se to, co té zootechnice vyhovovalo. Právě nedodržení zásad přírodní selekce nás do současného stavu přivedlo. Tak, že zootechnika má zásadní význam pro výběr, tedy selekci. Přírodní selekce je vyvážená. Přežijí odolné včely....... a také ty s výnosem.
Selekce člověka je zaměřena příliš úzce, třeba jen na med. Proto je třeba poznávat a ty hříchy postupně napravovat.
Jinak včelaři nevymysleli rychlý jarní rozvoj. Ale je to vlastnost, kterou měla kraňská včela vždy (pokud mi paměť sahá) a také proto se sem začala dovážet (nejen), protože jsme změnili podmínky pro včely natolik, že je rozhodující jen jarní snůška a tu kraňka využívá, při současné zootechnice, lépe než tmavá včela. No a o tom to je. při současné zootechnice..... LD


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 10.09.2015 02:00 PM

Leošova metóda s väznením matky a odviečkovaním posledného 1 dm2 plodu je o tom, že klieštik žije v lete asi 6 týždňov a v zime asi 6 mesiacov. Nie raz som v minulosti spozoroval, že keď som včelstvo ošetril amitrazom 20.augusta (v mojich včelstvách býva okolo tohto dátumu veľmi málo plodu), tak pri fumigácii v októbri nepadali žiadne klieštiky. Kde sa tie "letné" roztoče Varroa podeli? Vysvetľujem si to tak, že pri mojom postupe mám každú sezónu doplnené zimné zásoby do konca júla. To určite pôsobí na moje včelstvá, pretože koncom augusta a začiatkom septembra sú už v akomsi zimnom spánku. V mojej lokalite vybehne v septembri aj posledný plod a s ním aj posledný klieštik. A ten posledný klieštik dokáže prežiť zimné obdobie. Ale keď to obdobie bez plodu vo včelstvách vie včelár predĺžiť na tých šesť mesiacov, tak zimu dokáže prežiť len minimum klieštikov. Pri dodržaní ďalších zootechnických postupov v novej sezóne sa dá s klieštikom včeláriť udržateľným spôsobom. Len to treba vyskúšať.
Napríklad, ja včelárim metódou s rojmi. Roj sa dá odobrať z úľa ešte pred vyrojením včelstva. Je máj a začiatok júna. Roj osadím na pôvodné miesto kde stál úľ z ktorého vyletel. Na osadený úľ s rojom položím medzidno a naň položím vyrojené včelstvo, v ktorom odstránim - odviečkujem zaviečkovaný plod. Po oplodnení mladej matky včelstvá spojím. Počty roztočov som zredukoval a výnos medu zostane zachovaný.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 10.09.2015 02:35 PM

(10.09.2015 08:29 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Pro mne medný výnos bez schopnosti přežít nemá velký význam, znamená to jen, že bych musel použít kvanta chemie a tím znehodnocoval med. To se děje nyní a točíme se do kolečka. Když už bych šel tvou stopou, tak integrálnější ukazatel je stavba. LD
Zásobení medem podstatný není, to jsem si už taky všiml. Hodně medu maj ty, co málo hlídaj nebo dlouho lítaj, to na roztoče není plus.
Dobře teda funguje dlouhá plodová přestávka ? To se dá celkem dobře hlídat, budu to muset omrknout, zatím bych řekl, že jeden takový klon mám, ale druhý ploduje, aspoň se mě zdá dost, a přežívá ještě líp. Ale může to být velkými skoky ? Že jako ploduje hodně a pak to okamžitě utne ? To by mohlo být.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 10.09.2015 03:49 PM

Michale dlouhodobá přestávka funguje. Je samozřejmě otázka pro každého kdy je to vhodné a proveditelné. Ono to není nic jiného než napodobení přestávky v době rojení. Tady ale mluvím o přestávce v průběhu roku k 5,6 měsíc. Mně se to sice nerojí, ale nyní u mně převládá to, že v červnu je velká pauza, červenec vrchol, srpen a dále, velký útlum skoro na nulu až do jara. To je jedna strategie přežití, jsou ale i jiné. Dokonce jsem zažil, že včely omezily v září tak plodování kvůli V.d., že to bylo očividné, ale přežily do jara na rozdíl od druhých a tak vlastně vznikla linie MB nebo spíš jsem si ji všiml.
Je třeba ale brát v úvahu to, že přirozené dlouhodobé pauzy si mohou dovolit jen včely, které jsou dlouhověké. To nejsou všechny. V podletí ale tu tendenci mít více dlouhověkých generací mají všechna včelstva i když jim v tom včelaři zdatně brání množením roztočů. Tak to zase lze využít třeba tak, že se dříve ukončí tou izolací.
Michale, to že ti jeden materiál ploduje a je na tom lépe, to je normální. Má takovou strategii přežití a řekl bych, že se hodí do vyšších poloh, kde je více pylu. Dobře že to připomněl. To, že to jiní dělají jinak, je OK.
U nás v nížině je o pyl nouze a tak včely musí jet dlouho na sporo. S plodařkama a současnu zootechnikou bych neuspěl. Ten skok se znovu rozplodováním a následným ukončením je u mne také, ale dříve a asi v jiném rytmu, je jiná plodová křivka.
Moje původní připomenutí ale bylo proto, aby ti, co chtějí využít izolaci , aby nepropásli šanci. Je to lepší toho využít, než to pak bušit chemií. Letos je ale pohodový rok i když mi do včelína v lese zalít roj a jsou to dnes jediné včely z 70ti, které lezou po zemi jak žížaly, tak jsem rád, že mám alespoň nějaký zdroj infekce. Poslal mi ho někdo s nebes. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 10.09.2015 10:11 PM

Myslím si, že na tomto fóre hľadajú informácie ľudia, ktorí sa zaujímajú o prirodzené včelárenie alebo o vyvážené včelárenie. Tento štýl včelárenia je v oboch prípadoch šanca pre včely.


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 11.09.2015 06:14 PM

(09.09.2015 11:46 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  ...Když začneš určitým způsobem včelařit, začneš na to selektovat i kdybys nechtěl, o tom nemluvím, to dělá skoro každý. Tak, že je u tebe na prvním místě v selekci výnos, dobře.
Někdo to dělat musí, když se na to generace včelařů vykašlaly. LD

Leoši generace včelařů se na to nevykašlali, ale abys to viděl a pochopil, musíš vylézt ze své bubliny a chtít vidět že to jde i jinak a mnohem jednodušejc.

Vyzkoušej to třeba hned na předchozí větě, kde stačí zaměnit slůvko "výnos" se slůvkem "přínos", a hned jsme v jiné rovině o které píše Aleš, protože pokud se včelstvo dobrým přínosem medu, pylu a propolisu dokáže o sebe postarat a výborně vyzimovat, opravdu Aleš ani já nepotřebujeme znát přesný plodový rytmus vynikající včelí rodiny, ta si to totiž umí uspořádati i bez našeho zásahu. Nějak by potom ztrácelo na významu mnohokráte citované moudro "v září úl zavři a od včelína zahoď klíč", škoda že nemohu přijet do Bílska, určitě bychom to mohli nahlas prodiskutovati, tak ať se vám všem daří přeji krásný slet a jemné bzučení Tonda.



RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 12.09.2015 01:35 PM

(10.09.2015 03:49 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  U nás v nížině je o pyl nouze a tak včely musí jet dlouho na sporo. S plodařkama a současnu zootechnikou bych neuspěl. LD
To by mohlo být. Teď zrovna u nás začínají pylové žně - co nekvetlo v létě začíná a nosí, zvláště oddělky.
Ale jedny SPORO taky mám, dokonce je mám tak pojmenovaný, končí dycky velmi brzo a v zimě jsou slabý - a zrovna včera jsem na ně koukal, skoro ani nelítaj, natož pyl. Ale jsou taky řádně letos naforocený z léta. Zkusím si jich teď tedy víc všímat, jestli to taky nejni to MB. Shy


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 21.09.2015 11:05 AM

Michale, ten pyl ti mohu jen závidět.Heart