Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - liptaka - 07.09.2015 01:42 PM

U nás tiež nosia peľ a keď som ich dnes pozeral(zaklietkoval som matky na celom jednom stanovišti) mali plodu v rozmedzí 4 až 25 dm


RE: Co se děje v úlech teď - goro - 08.09.2015 10:54 AM

Aďo, neriskuješ pri tom klietkovaní matky, že si narazia na tom plode MB ?


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 08.09.2015 08:53 PM

(07.09.2015 01:42 PM)liptaka napsal(a):  U nás tiež nosia peľ a keď som ich dnes pozeral(zaklietkoval som matky na celom jednom stanovišti) mali plodu v rozmedzí 4 až 25 dm

Tak to jsi někde jinde. Já mám max 5 dm u oddělků, které to nějak dohánějí. Jsou třeba příbuzensky pářené matičky bratrxsestra a nějak ten cca 50% výpadek plodu dohánějí, ale v zásadě jsou zazimovány, to jen já je votravuju. Většina včelstev je skoro bez plodu měsíc. U mně v červnu včelstva neměla skoro plod, pak v červenci to rozbalila a zač. srpna přestaly. Nyní to přechází do cykličnosti po cca3-4 týdnech pár stovek buněk.
Doufám, že do klícek mohou včely jinak by se mohlo stát, co píše Goro. Když tak dej mat.mřížku alespoň na jednu stranu klícky, pak to bude OK (předkpokládám, že je za 3 týdny pustíš). Pokud to chceš vyzkoušet, udělej to na stanovišti šachovnicově, aby to mělo vypovídací hodnotu.
LD


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 09.09.2015 12:05 AM

A jaké to celé má význam z pohledu vzoru včelstva v přírodě?


RE: Co se děje v úlech teď - liptaka - 09.09.2015 08:17 AM

(08.09.2015 08:53 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  ...Doufám, že do klícek mohou včely jinak by se mohlo stát, co píše Goro. Když tak dej mat.mřížku alespoň na jednu stranu klícky, pak to bude OK (předkpokládám, že je za 3 týdny pustíš).

Áno včielky majú prístup k matke sú to klasické škôlkovacie klietky z obidvoch strán opatrené MM. Za 3 týždne ich púšťam. Tak na stanovišti ktoré mám pri dome zaklietkujem 10 včielstiev(šachovnicovite) a ostatné nechám na porovnanie.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 09.09.2015 12:06 PM

(09.09.2015 12:05 AM)Aleš Molčík napsal(a):  A jaké to celé má význam z pohledu vzoru včelstva v přírodě?

No pro mne zásadní !
Nejhorší zločiny, kterých se proti včelám dopouštíme, je:
a) opustili jsme zásady přírodní selekce
b) vnímáme včely jako jednolitý materiál aniž bychom vnímali různé strategie přežití.

A přesně o tom to je.

Ta izolace je vlastně napodobování toho, co některá včelstva umí a využívají toho. Toto je šance pro ostatní, kteří takovým matriálem nedisponují, ale chtějí tato opatření využít, aby nemuseli chemii nebo tolik, jako nyní. V článku Bez jedu to nejde jsem to snad popsal srozumitelně. Využívat toho, co včely umí, umožnit jim to a nebo to napodobit v provozní metodě. To je 100x lepší cesta než ta současná.
I kdyby tu izolaci využili včelaři k tomu, že následně použijí chemii, mají šanci ji použít jen 1x a ne 2x. To je přeci už pokrok.
Nemusí všichni postupovat tak jako já, protože to byla a je dlouhá cesta.
Přeci jsme řekli, že za své příznivce považujeme i ty, kteří souhlasí jen s částí našich tezí a toto je možnost jak část naplňovat konkrétně.
Šance pro včely není o tom vracet se ke klátům, brtím a pod. byť i to je součástí ŠPV. Poslání a odkaz ŠPV je, že co lze se u včel v přírodě (tedy těch prosperujících) naučit a použít v našich úlech metodikách (nebudu tvrdit, že vždy zvrácených), to je třeba využít. Toto je příklad a možnost.

Význam tedy je v tom zásadním, v pochopení a případném využití.
Jak a zda vůbec, je na každém z nás.

Klíckování je pracné, ale vždyť většina včelařů v ČR má stavy do 10-ti včelstev, pro ty by to neměl být problém si se včelami pohrát a zvýšit účinnost jedů na maximum a současně je velmi omezit (1x fumigace bohatě stačí) , a nebo vyloučit (při klíckování přes zimu).
Už jsem to napsal mockrát, pan Sapák, kterému je přes 80 let, to dělá každoročně u cca 250-ti včelstev. Tak si pak říkám, co je pro koho pracné a co ne. Ale jak jsem napsal, ti co to potřebují a chtějí. Je to alternativa, ne povinnost. Já to jen připomínám, že je to aktuální, ne povinné nebo že je to vrchol EKO přístupu.
To, že zkrácení plodování jen na 6 měsíců také V.d. zcela neřeší, víme 30 let, ale ubírá mu to životní prostor.

Pro pochopení, abych nebyl nařčen z nějakého postranního úmyslu- neustále tvrdím a tvrdit budu, varroatolerance není jedna vlastnost, opatření, ale POSLOUPNOST !!!LD


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 09.09.2015 10:30 PM

Mě spíš zajímalo, jaký význam má to napodobování plodové přestávky, když to mají včely umět sami za předpokladu, že včelař jim v tom nebrání. Jestli není lepší se naučit nebránit včelám chovat se přirozeně, potom jde dělat i selekci založenou na přirozené vitalitě a prosperitě včelstva.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 09.09.2015 10:50 PM

(09.09.2015 10:30 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Mě spíš zajímalo, jaký význam má to napodobování plodové přestávky, když to mají včely umět sami za předpokladu, že včelař jim v tom nebrání. Jestli není lepší se naučit nebránit včelám chovat se přirozeně, potom jde dělat i selekci založenou na přirozené vitalitě a prosperitě včelstva.

Myslím, že jsem to vysvětlil dost jasně. Já na takové to včeličky dušičky....nevěřím.
To jsme již dávno prošvihli.
Tak Aleši, kolik včelstev ti nyní neploduje, ale na 100%? Dnes jsem rozebíral takový letošní oddělek (je ve 3NN a je od matky, kterou jsem 5 let neléčil). A pokud taková máš, dědí to? Já stav u mně popsal. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 09.09.2015 11:15 PM

Nevím jak jsou na tom včely s plodem v tomto období ani jsem to nikdy cíleně od konce lip nezjišťoval. Mě víc zajímá dostatek zásob před zimou, celková kondice včelstva a množství zásob v předjaří. A co není v dobré kondici s dostatkem zásob hned brzy z jara nedá později téměř žádný užitek a tak z nich ani nemnožím matky. Já se řídím jednoduchou selekcí.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 09.09.2015 11:46 PM

(09.09.2015 11:15 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Nevím jak jsou na tom včely s plodem v tomto období ani jsem to nikdy cíleně od konce lip nezjišťoval. Mě víc zajímá dostatek zásob před zimou, celková kondice včelstva a množství zásob v předjaří. A co není v dobré kondici s dostatkem zásob hned brzy z jara nedá později téměř žádný užitek a tak z nich ani nemnožím matky. Já se řídím jednoduchou selekcí.

Když začneš určitým způsobem včelařit, začneš na to selektovat i kdybys nechtěl, o tom nemluvím, to dělá skoro každý. Tak, že je u tebe na prvním místě v selekci výnos, dobře.
Ale bod b) včela není jednotný materiál...... a když takový nemáš (s odpovídajícími vlastnostmi) a je to v tvé lokalitě žádoucí (ty to neřešíš), to není zdaleka vždy všude, musíš to poznat a pak je to na tobě. Nebo to můžeš nechat být, ale část prostě nevyhoví, tu můžeš nechat padnout nebo pomoci a pak vyřadit. To je pro veterináře asi přijatelnější. Idea
Já zdůrazňuji, naši zodpovědnost za to, že jsme včelám mnohé vzali, nechali je zchoulostivět. Převzetí zodpovědností chápu tak, že se to snažím napravit, tedy urychlit, třeba cíleným šlechtěním nebo tím, že napodobím v zootechnice to, co včely umí (ale ne všechny, včely nejsou holubi, králíci, tam je to jednouché) dám včelám a včelařům šanci používat minimum jedů nebo spíš žádné. Co je na tom špatného učit včelaře chápat včely a včelařit? Cíl je jasný. Nikdo na světě nemůže říci, že má varroatolerantní včely, nikdo. Můžeme ale kombinovat chov těch odolnějších (a šlechtit dále) se zootechnikou, která se u včel v přírodě žijících (tedy ne těch, které jsou rok, dva a exnou) inspiruje. Pak je těch jedů třeba skutečně méně (viz výše) nebo vůbec, to je nejrychlejší cesta.
Jinak, Aleši, když nějaká vlastnost v určitém genofondu není a já ji tam chci dostat, nestačí pouhá selekce, ale musím použít k dalšímu chovu třeba trubce s jiným genetickým vybavením nebo jeho kombinaci, a to už je o něčem jiném. Ty to asi neděláš, protože to nepotřebuješ. Já ano, protože u mně je na prvním místě něco jiného než výnos. Někdo to dělat musí, když se na to generace včelařů vykašlaly. LD