Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Jirka Roškot - 13.08.2015 01:33 AM

Jak taková ofenzíva včel vypadá...?


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 13.08.2015 08:52 PM

vychytávají vosy ve vzduchu, nejlépe to umí chiméry.


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 13.08.2015 11:35 PM

(04.08.2015 02:29 PM)terez.c napsal(a):  
(04.08.2015 12:50 AM)MirekMatucha napsal(a):  Když vidím jak jsou ty včely na některých videích trpělivý, připadá mi, že chovám nějaký kmen africké včely. Denně krmím 4 oddělky 0,7l sklenicema uvnitř úlu v třetím nástavku a denně si odnáším do 10ti žihadel. Pofoukat je jako Debora, tak mám hned obličej jak polštářek na jehly. Jestli nedělám v tom "šlechtění" někde chybu. M.M.

Mirku, jak jsem viděla video, tak mě napadlo totéž, ale tuším, že v tom bude jiný fígl než šlechtění Big Grin Big Grin Big Grin

ale na chiméry fígl nemám Big Grin




RE: Co se děje v úlech teď - Jan Brunclík - 14.08.2015 05:11 PM

Ahoj
Na česně pozoruji velký počet trubců více než obvykle, jinak vše v normálu až na to horko včely jsou vyvěšeny každý den a větrají. Vosy dorážejí, ale včelky se nedají nepustí je ani k česnu. Dnes jim dám tymiánový čaj + cukerný roztok (3l) - takovou směs, kterou vycucnou za necelé dva dny. Jsou více agresivnější a brání si své, už jsem pár očkování měl a nafouklej jsem jak výletní balon. Ale rozhovory spolu máme jen v dobrém.
Jenda


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Urík - 24.08.2015 08:05 AM

Včera jsem přátelé kontroloval oddělky, zatím vypadají velice dobře, dostatek zásob, ještě pěkně plodují, nosí spousty pylu, hlídají česna, ale na mně včelaře jsou hodné, spady kleštíká žádné, deformované včely také ne, vypadá to idylicky, člověku se až nechce věřit, že by mohlo být vše v pořádkuSmile.


RE: Co se děje v úlech teď - Jan Brunclík - 27.08.2015 08:59 PM

Ahoj
Z dnešního pozorování - hromadný vyhazování, zbavování trubců (na česně zhruba 20 trubců). Asi cítí blížící se ochlazení a rychlý nástup zimy. Na nožičkách nosí stále hodně velký výběr barevného pylu už ale né v takovém počtu. Prolety jsou už také slabší. Spad kleštíka 0 včely jsou hezké bez vady. Česno jsem zúžil kouskem pletiva a nechal úzký otvor proti loupeži. Pod česnem jsou mrtvé vosy a trubci. Včely jsou v pořádku.
Velmi malé dorážení vos - kousek opodál jsou na hruškách a švestkách, kde nemají žádného protivníka. Hrušek a švestek bude jen tak na ochutnání. Pokud někdo chce, aby vosy nedoráželi tolik na včely doporučuji nasadit před úly ovocné stromy (hrušky) ty jim chutnají asi nejvíc na jedné hrušce je vos, že je ani nespočítám. Přeji Všem hezké, postupné a zdravé zazimování.
Jenda


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 28.08.2015 02:11 PM

Tak v údolí mám zazimováno, letos fakt vypadaj schopně, ta zimní selekce jim prospěla.
Vosy v zemi za úlama mě něco vyhrabalo a zkonzumovalo - je to vyhrabaný velká díra jak od psa. Divočák to nebude, je to vyrytý úhledně. Ale včera šustil v křoví tak 3m od mě, už jsem vyhlížel nejbližší větev.
Vegetace dostala zabrat - okrajové listnaté křoví - lísky, třešně, duby - už zcela odlistěný, na zemi to šustí, jak by to vzal vysoušečem. Vláha žádná, ikdyž na cestě je znatelný koryto, jak se hnala voda.
Kupodivu, nosí trochu pylu. Plodu mají jak které, někde i dost a krásný, nemezerovitý.


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 30.08.2015 02:24 PM

Leto vrcholí, a tak som sa dnes pozrel do včiel. Včelstvá sú v dobrej kondícii a sú pripravené na zimu. Zimné zásoby som im doplnil do konca júla. Ako každý rok. Teraz už včely sedia pokojne v plodisku. Už sú v akomsi polospánku.

[Obrázky: IMG_6364.JPG]


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Matucha - 30.08.2015 03:09 PM

(28.08.2015 02:11 PM)schützmeister napsal(a):  Vosy v zemi za úlama mě něco vyhrabalo a zkonzumovalo - je to vyhrabaný velká díra jak od psa. Divočák to nebude, je to vyrytý úhledně.

Jezevec. Letos je u nás po pastvinách vos jako máku a jezevec zlikvidoval desítky možná stovky hnízd. Ještě že té trávy moc není jak je sucho, jinak bych mu nadával častěji. Už jsem se několikrát válel na zemi, když jsem do vyhrabaný díry šlápl. M.M.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 30.08.2015 07:52 PM

Jo, to by mohlo být, jezevce jsem neviděl, ale v zimě stopy jo.
Odvážný chlapík !