Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 06.07.2015 03:47 PM

(04.07.2015 12:43 AM)MirekMatucha napsal(a):  
(02.07.2015 03:10 PM)Jindřich napsal(a):  Přátelé, osel jsem
Jindro říkám si to taky dost často
M.M.

No aby si si nerýpnul , kdaž jsem koupil semeno v Osivech tak jsem nechtěl psát o zasetí. Ale máš pravdu, připouštím , někdy opravdu dělám věci hodné toho jména, jde o to ty osloviny neopakovat.Big Grin


RE: Co se děje v úlech teď - Kinik - 07.07.2015 12:47 AM

Dnes jsem kontroloval oddělek už notně nervozně, jelikož před čtyřmi dny stále, žádný nový plod. A dnes jsem se dočkal, už tam byly třídenní larvičky – dnes je to 34 dnů ode dne, kdy jsem oddělek vytvořil... tak teď už jen lehounce přikrmovat (snůška už u nás skoro žádná není).
Druhé včelstvo je přes noc v tyto horké dny venku na přední stěně celého jednoho nástavku... Je jim teplo. A mě taky.


RE: Co se děje v úlech teď - Martin Nezbeda - 15.07.2015 03:54 PM

Už pár dní pozoruji, že je na letáku cca 20-30 včel bez nějaké činnosti. Myslel jsem, že větrají, ale když jsem chvíli pozoroval, všiml jsem si že většina z nich jezdí kusadly po povrchu česna, cca 1 cm dopředu a dozadu. Když mi kdysi takto "hoblovaly" úl, přikládal jsem to nátěru (vosk,olej, pryskyřice), ale česno je jen neošetřené dřevo. Nemáte tušení, o co se jedná?


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 15.07.2015 04:41 PM

Jsou v naprostém pořádku.


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 15.07.2015 07:59 PM

Medníky sklizený, co si ještě nanosí, (a že nosí pořád) je jejich, ještě lehce tento týden dokrmit, občas procukrovat a jsme připravený na zimování.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 16.07.2015 12:02 AM

(15.07.2015 03:54 PM)Martin Nezbeda napsal(a):  ...všiml jsem si že většina z nich jezdí kusadly po povrchu česna, cca 1 cm dopředu a dozadu. Když mi kdysi takto "hoblovaly" úl...
Včelař, který mě uváděl do včelaření, jim říká hoblířky. Dělají mu to jen některá včelstva. A množí z nich.

Jinak si užívám jedny z mála výhod (tedy výhod pro včelaře) včelaření na loučce. Tj. změna výšky plástu dle potřeby. Velikost nízkého nástavku (pro plodiště) momentálně letos opouštím a přecházím na "vysoký rámek" v plodišti. Podstavením prázdného nástavku. Oddělek níže reaguje jedna báseň. Prostě radost.

[attachment=1226]

PS: Nenechte se mýlit. Za čtvrtým plástem je ještě jeden a pak stěna úlu.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 05.08.2015 10:20 PM

(16.07.2015 12:02 AM)Tomáš Palata napsal(a):  ..a přecházím na "vysoký rámek" v plodišti. Podstavením prázdného nástavku...
A první poznatek. Do 15.7. krmeno těstem, od 15.7. cukrem a dostaly 12 kg. Chyba. Na 7 plástů přes 2NN moc. Asi si i něco navíc natáhly z lesa. Krajní plást se vahou utrhl.
[attachment=1249]
Bude to chtít zřejmě nespěchat a nechat plást zpevnit zakladením. No, příště.

A na druhém stanovišti nastaly prověrky. Dorazila "zdravotní policie". Jeden oddělek neprošel. Tolik vos jsem v úle ještě neviděl. Fólii jsem se bál sundat...


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 06.08.2015 01:11 PM

Na Šumavě počasí jak na Korsice - nepršelo asi měsíc, hic, pastviny spálené do běla a okraje lesu usušené jak fénem. Břízy už jsou suchý tři neděle, teď to bere i modříny a borovice. Síla. Budeme asi musit sázet cypřiše a bobkový listy. Big Grin
Včely v pohodě, letos jsem nějak vytočil včas a málo, takže lehce pokrmuju, krásně nosí pyl - což teda nevím z čeho. Krom pylu nenosí ale nic.
Vosy jsou, ale včelky jsou po thymolu fakt v kondici, takže žádný čoro se nekoná.
Zatím pohoda. I sem tak ještě mají trubce, což na tuhle dobu nebývá moc zvykem.


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Urík - 06.08.2015 03:29 PM

Dnes jsem kontroloval 5 oddělků pořízených v červnu, jsou to Vigorky, v otevřené zahradě v Brně, jsou vedeny jen na loučkách, volná stavba. Momentálně krom jednoho jsou včely z původních 5ti plástů na 6 a 6 plástů nad sebou a staví dál, nádherné dílo, včel jsou plné 2 nástavky, všechny si pěkně hlídají česna a t.č. mají i přínos zvenku, v Brně kvetou po druhé akáty, nechtěl jsem tomu věřit ale přesvědčil jsem se na vlastní oči na několika místech v Brně. Po potěžkání úlů se zdá, že zásob mají již teď bohatě a i zdravotně jsou fit, snad i tak pěkně vyzimují.


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 12.08.2015 03:36 AM

Vosy zlikvidovali už 4 oddělky. Některá včelstva se nakrkly a přešli do ofenzívy.