Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - MajaSk - 24.06.2015 02:16 PM

(24.06.2015 12:14 PM)schützmeister napsal(a):  Oranžovo-žlutý mě teď taky hodně nosí - bude to nějaká hojná luční kytka.

Rebríček obyčajný Achillea millefolium L.
Řebříček obecný (čes.)


RE: Co se děje v úlech teď - Petr Pokorný - 24.06.2015 04:46 PM

U mě berou pyl z černého bezu - hučí to na bezech, jak na jaře na třešni.


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 24.06.2015 08:43 PM

Moje včely v mladých rojoch a mladých odložencoch, s mladými matkami, v úľoch JU-čechoslovák, sa takto snažia práve dnes.

[attachment=1164] [attachment=1165]


RE: Co se děje v úlech teď - Jan Brunclík - 26.06.2015 11:10 AM

Ahoj
lípa už pomalinku místy opravdu začala, hodně se zalétali na ostružiny a maliny. Je to zvláštní, že černého bezu je tu kolem opravdu spousta a včelka žádná, na jetelu sem tam občas. Oranžovo-žlutý tipoval bych to na ten smrk (viz.foto), ale nejsem si jistý. Už začíná opravdu dosti hojná početnost lučních kvítí.
Jenda

(24.06.2015 12:14 PM)schützmeister napsal(a):  
(22.06.2015 07:57 PM)Jan Brunclík napsal(a):  nosí spousty červeno oranžového pilu, jasně žlutý, šedý, světle žlutý i býlí batůžky do úlu. Létají počítám na černý bez, jetel, ještě začíná nějaký druh lilií, čechrava bílá (ale na tu létají převážně čmeláci) akát už má odkveteno, zahradní kvítí, kousek do lesa mají také co sbírat asi maliny a jinou lesní a luční květenu co nevidět začne lípa.
Podle toho pylu, co uvádíš, bych řekl, že lípa začla - jasně žlutý pyl, na černý bez nelítaj nikdy, na jetel zjevně ještě taky ne - tmavo hnědý pyl, ten šedý je z malin, či teď spíš už z ostružin. Oranžovo-žlutý mě teď taky hodně nosí - bude to nějaká hojná luční kytka.



RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 27.06.2015 12:47 PM

Fotky hezký, přesně takový pyl oranžové barvy mě taky teď nosí poměrně velmi hojně.
Smrk to nebude, jednak je odkvetlý - kvete někdy v květnu a jednak pyl je tuším žlutý.
Ten řebříček, jak píše Maja, to taky nebude, myslím, nosí toho fakt hodně a tady ho zase tolika nejni.
Docela by mě to zajímalo, typuju to na něco jako třezalka, vratič a podobné vysoké byliny.
Snůška u nás festovní - dole i nahoře jede medovice a začínají lípy.


RE: Co se děje v úlech teď - MajaSk - 27.06.2015 09:41 PM

možno sa podarí vybrať tú správnu rastlinu


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 02.07.2015 03:10 PM

Přátelé, osel jsem na pozemku cca 20 arů řepku a svazenku aby kvetla ještě dnes . Snůška v okolí Rudné koncí, přivírám česna a stěhuji oddělky kvůli loupežím.Nyní potěším Deboru a ostatní EKO, na svazence je neobyčejný počet čmeláků všech barev, chlupatosti a velikostí, v poměru je pět čmeláků na jednu včelu.
Je to u Vás někde také tak ?


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 02.07.2015 04:29 PM

Na kiwi argutě to hučí více jak v úle. Potvrzuji více čmeláků jak včel a navíc pracují cca o hodinu a půl dříve než včely.


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Matucha - 04.07.2015 12:43 AM

(02.07.2015 03:10 PM)Jindřich napsal(a):  Přátelé, osel jsem
Jindro říkám si to taky dost často
M.M.


RE: Co se děje v úlech teď - Jan Brunclík - 05.07.2015 11:09 AM

Ahoj všichni,
včelky chudinky větrají jak se dá udělali se opravdu velké horka, nejvíce se zalétaly na lípu a hadinec obecný (pěkné tmavě modré až fialové rousky). Stále kvetou ostružiny maliny a jiná luční a lesní květena.
Hadinec obecný :
Obsahuje alkaloidy (cynoglossin, konsolicin, konsolidin aj.), cholin, allantoin a sliz.
Sbírá se kvetoucí nať (Herba echii vulgaris).
V současnosti se hadince užívá téměř výhradně pouze zevně a to ve formě obkladů k léčbě křečových žil, ve formě koupelí při revmatismu, omývání odvarem se osvědčilo na některé kožní nemoci. Vzhledem k tomu, že přítomné alkaloidy působí mírně toxicky na játra, nedoporučuje se vnitřní užití drogy (dříve se aplikovala vnitřně zejména na peptické vředy, na zanícené sliznice trávícího nebo dýchacího ústrojí či při bronchitidě).


Uvadí se také jako výborný na léčení průjmů. (Možná by bylo dobré proti Nosematóze ... v podobě čajů v době výskytu této choroby). Včelky si nosí bylinku v podobě pylových rousků do úlu, pokud budou mít zásobičky - jen dobře.
Jenda