Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 17.06.2015 12:24 PM

Tak u mě přišel čas rojení. Big Grin Klíšťat. Confused
Chytnul jsem včera tři krásně nacucaný během půl hodiny. Mám tam hned vedle divočáky - tak asi cucli už od nich. Sad Ještě štěstí, že tu boreliozu už mám dlouho. Cool
Ale kdo ví, všude po lese visí cedule, že ty prasata maj dajakou jejich nemoc, tak co nás ještě čeká ?
Oddělky už se krásně rozvíjí, zatím je pořád ještě snůška - maliny a lesní buřeň, mohl by začít i jetel.
Rád bych něco potočil, uvidíme co to bude, tváří se to tmavě.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 17.06.2015 04:00 PM

Tak u mně snůška=´není co, plod dělničiny skoro žádný, mají pauzičku jako každoročně. No někdo to odrojí, jiný má toto. Jinak jsou ale zanešené pěkně. V sobotu jsem hledal pro Radka na inseminaci plást s trubčinou, našel jsem až v 10-tém včelstvu vybíhající plást s trubci, jinak i ty už omezují, tak se o trubčí včelstva musím postarat.
Pokud jde o roztoče a varroázu, naprosto v klidu. Předchzí 3 roky jsem hodně využil pro šlelchtění na virozy a N.c.. Dalo mi hóóó´dně práce jedno včelstvo řádné nakazit viry a zkouším na něm jen jeden biotechnický postup, zase trochu jinak a vlastně hodně jednodušše. Prozatím jsou zdravější a zdravější. Jestli se to osvědčí, za rok vyzkouším více s pár kolegy aby to nebylo platné jen u mně, je to slibné. Zase jen kopíruji včely v přírodě.
V organizaci jsme dělali , vyhodnocení za květen a varroáza je také v klidu.
20 km od nás je snůška jak řemen, hořčice, svazenka, komonice na semeno, hlásí i 9 kg denně, budiž jim to přáno.

Na mně klíšťata nejdou, moje dračí krev jim nechutná. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 18.06.2015 02:06 PM

Jedno včelstvo má zvápenatenie plodu. Premietol som ho celé ma prázdne rámiky včera večer aj s matkou a dal im fľašu so sirupom. Úľ som postavil na stojan k ostatným úľom. Na pôvodnbé miesto som dal odloženec s mladou matkou, lietavky sa tam pravdepodobne vžobrú (predpokladám). Jeden starší včelár mi povedal, že podľa neho sa mi ten zmetenec vyrojí a odletí preč. Aká je pravdepodobnosť, že sa to stane? Máte niekto s tým skúsenosti?


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 22.06.2015 11:07 AM

Tak včera kolem 15.00 jsem viděl matičku na orientačním proletu. Po chvíli usedla na stěnu úlu a zůstala tam. Tak jsem ji trochu popohnal, aby "nemrzla". Zmizela, ale za chvíli se znovu objevila a usedla vedle česínka. Chvíli odpočívala a pak pomalu vlezla dovnitř. Zdála se dost unavená. Aby ne na teploměru bylo 12C, je neuvěřitelné co ty včely vydrží. Při tomhle počasí se asi ztratí hodně matek. Vysvitne sluníčko a ony jdou ven a za 15 minut je to všechno jinak. Doposud jsem zaznamenal přílet matky se znaménkem 5.10. při 15C. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Petr Pokorný - 22.06.2015 01:40 PM

U nás posledních 5 dnů střídavě prší - zataženo. Teploty 8-10 st. C. I v tomto nečase lítají holky na malinu, která je v polovině květu. Pyl nosí hlavně z bezinek. 2 matičky se rozkladly, 2 se mi nevrátily... Odtočil jsem trochu pěknýho červenýho medu. Některé matky se drží tvrdohlavě v medníkách (pátý až šestý nástavek).
Všechny různé druhy vrb (asi 50) co jsem letos zasadil, se ujaly.


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 22.06.2015 03:14 PM

Rudná u Prahy, sobota a neděle déśť a zima váha úlů poklesla cca o 1/2 kg denně. Začala lípa ale nic moc. Dnes poprchává, ale je teplo 20 st. létají tak uvidím.


RE: Co se děje v úlech teď - Jan Brunclík - 22.06.2015 07:57 PM

Ahoj,
u nás je také tak zhruba 5 dní deštivo, pokud se udělá příznivěji bez deštíku včelky létají jako o závod našel jsem i dva vyhozené trubce před úlem nevím co to značí Huh nosí spousty červeno oranžového pilu, jasně žlutý, šedý, světle žlutý i býlí batůžky do úlu. Létají počítám na černý bez, jetel, ještě začíná nějaký druh lilií, čechrava bílá (ale na tu létají převážně čmeláci) akát už má odkveteno, zahradní kvítí, kousek do lesa mají také co sbírat asi maliny a jinou lesní a luční květenu co nevidět začne lípa. Něco zlé je pro něco dobré pokud prší bude ovoce, už tak dost spadalo ze stromů. Určitě to prospěje mnoha rostlinám a stromům co žíznili po dešti Wink . Je čas naložit svatojánskou ořechovici Wink blaho pro žaludeční nevolnosti.
Hezké svatojánské období všem
Jenda


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 22.06.2015 11:15 PM

Vlani som zohnal takýto materinec na rámikovú mieru čechoslovák. Je uteplený , zvnútra natretý striebrenkou čo neznie moc ekologicky , ale aspoň sa to dalo dobre dezinfikovať plameňom. Je rozdelený na 6 častí po 3 rámiky a po vytiahnutí troch troch prepážok ostanú tri pevné prepážky tvoriace tri miesta po 6 rámikov. 14. mája mi volal p. Bencúr či nechcem čerstvo vyliahnutú matku pochádzajúcu z vyrojeného včelstva od L.Dvorského. Samozrejme že som neodmietol , pretože by som rád vyskúšal trochu inú krv na včelnici. Z Warré úľa som odobral tri rámiky , priviazal ich do CZ rámikov pridal mladú matku pre istotu v klietke. Na druhý deň boli včely kľudné , prijali ju tak som odkryl otvor k cukromedovému cestu a včely si ju vyslobodili. Včely fungovali normálne akurát že prišlo dlhé daždivé a chladné obdobie nie moc vhodné na oplodnenie. Medzičasom pribudli do materinca ešte dve matky. Keď skončilo „obdobie dažďov“ po pár teplých dňoch 2. júna som pred materincom našiel mŕtvu matku. Skontroloval som stav a potvrdilo sa mi zlé tušenie že to bude práve tá od LD na ktorú som sa veľmi tešil , škoda . Nuž asi jej nebolo súdené u mňa rozšíriť gény. Ešte som nevidel vrátiť sa oplodnenú matku , ale to na zadočku je asi znamienko. Vyzerá že sa úspešne oplodnila, ale cestou domov zablúdila do vedľajších dverí a susedné včely ju zabili. Stalo sa to aj napriek tomu že som sa posnažil jednotlivé dvierka materinca odlíšiť obrázkami. Leošova bola v žltých dvierkach a našiel som ju na podložke pred materincom približne v strede. Miesto po nej som nahradil matečníkom z iného včelstva. Momentálne už všetky tri matky kladú. Prepážky sú vybraté a v každej časti je po 5 rámikov.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 24.06.2015 12:14 PM

(22.06.2015 07:57 PM)Jan Brunclík napsal(a):  nosí spousty červeno oranžového pilu, jasně žlutý, šedý, světle žlutý i býlí batůžky do úlu. Létají počítám na černý bez, jetel, ještě začíná nějaký druh lilií, čechrava bílá (ale na tu létají převážně čmeláci) akát už má odkveteno, zahradní kvítí, kousek do lesa mají také co sbírat asi maliny a jinou lesní a luční květenu co nevidět začne lípa.
Podle toho pylu, co uvádíš, bych řekl, že lípa začla - jasně žlutý pyl, na černý bez nelítaj nikdy, na jetel zjevně ještě taky ne - tmavo hnědý pyl, ten šedý je z malin, či teď spíš už z ostružin. Oranžovo-žlutý mě teď taky hodně nosí - bude to nějaká hojná luční kytka.


RE: Co se děje v úlech teď - Jan Brunclík - 24.06.2015 01:28 PM

(24.06.2015 12:14 PM)schützmeister napsal(a):  
(22.06.2015 07:57 PM)Jan Brunclík napsal(a):  nosí spousty červeno oranžového pilu, jasně žlutý, šedý, světle žlutý i býlí batůžky do úlu. Létají počítám na černý bez, jetel, ještě začíná nějaký druh lilií, čechrava bílá (ale na tu létají převážně čmeláci) akát už má odkveteno, zahradní kvítí, kousek do lesa mají také co sbírat asi maliny a jinou lesní a luční květenu co nevidět začne lípa.
Podle toho pylu, co uvádíš, bych řekl, že lípa začla - jasně žlutý pyl, na černý bez nelítaj nikdy, na jetel zjevně ještě taky ne - tmavo hnědý pyl, ten šedý je z malin, či teď spíš už z ostružin. Oranžovo-žlutý mě teď taky hodně nosí - bude to nějaká hojná luční kytka.

Nevím s tou lípou ... co je tu poblíž, tak ještě je jen napučená a květ jsem zatím nezahlédl možná někde na špičce už rozkvetla ... ale to bych musel mít křídla abych to zjistil Wink Oranžovo-žlutý až skoro načervenalý nevím jestli to je ze smrku takových těch malých šištiček jsou hodně pylové, vyfotím je. Ostružiny jsou už celkem dost odkvetlé jedině, že se zalétali někam kde ještě kvetou. Největší aktivita je kolem 13:00 do 16:00 pokud neprší - už prší skoro týden s malými přestávkami hezkého počasí, které je jak na potvoru vždy na večer.

Jenda