Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - long.burda - 15.05.2015 05:20 PM

Vezmu to popořadě....

pylová snůška je smíšená.....byť nektarová (co se vytáčení týče) je hlavně z řepky, pyl mají i ze všeho ostatního. Ovocné stromy, pampelišky, rybíz, bylinky, kaštany, maliny, apod.

Nosemu jsem vyšetřoval (sice amatérsky ale přece), někdy v březnu před první prohlídkou mikroskopem......nenašel jsem. Ale nebudu tvrdit, že jsem se jen špatně nedíval, byť myslím, že spory nosemy bych poznal. Roztoči ze včel zatím taky nepadají žádní.....a po celé jaro, co jsem měl podložky a chodil je denně kontrolovat, ani žádní nepadali. Na včelách jsem taky žádné známky, jako deformovaná křídla, malátnost, apod. nepozoroval. Naopak, když je hezky, létavky frčí jak o život.

Vodu mají přímo před úly.....a vody berou dost. Mám v ní rašelinu i výluh z kopřiv, ať mají i nějaké minerály apod.

Zásoby mají taky. Min. 3 - 4 plné plásty na včelstvo plus to, co mají nanosené a nezavíčkované kolem plodu.

Špatnou matku bych i chápal u jednoho, dvou včelstev......ale u 5-ti (protože dvě jsem spojil asi před měsícem, to páté taky stálo za starou belu).

Možná, že jsem je měl nechat na jaře jen na jednom nástavku, a rozšířit až poté, co by se trochu zotavily. Nevím.

Mi pořád vrtá v hlavě, že na jaře....v březnu, byly úplně bez pylu.....i bez plodu. Dosud jsem žil v domnění, že si včely zásoby pylu na tu první jarní generaci včel nechají, aby je měly čím krmit. Ale nebyl ani pyl, ani plod.

Už mám kontakt na borce, co v NN dlouho včelaří a úspěšně, tak vyrazím na rozumy.

A přitom stavební rámky staví hezky.


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 20.05.2015 08:05 AM

Keď na dolniakoch máte medníky zaplnené repkovým medom a včelári si tam robia starosti s jednodňovým ochladením, tak horniaci musia byť spokojní s dennými teplotami 12-15°C a u nás ráno včely sedia v úli do desiatej hodiny pretože nočné teploty sa pohybujú niekde nad bodom mrazu. Včera ráno bolo hádam po prvej teplej noci a včely štartovali z úľov už od piatej rannej hodiny. Moje včely doposial narástli do 3 nadstavkov JU a Warré je vysoké 110 cm s top nadstavkom plným jarného medu z vŕb a ovocných stromov. Jablone už pomaly odkvitajú a vo včelstvách robia prelety prvé trúdy. Rojenie včiel môžme očakávať v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov. Budeme mať znáškovú prestávku, po ktorej bude pokračovať znáška z malín a lúk až do slnovratu. Rozvoj prírody v nižších polohách je dva až tri týždne pred našim klimatickým prostredím v horách. Koncom mája a v júni sa už aj my na horniakoch budeme tešiť z teplôt ako v najsevernejšej časti Talianska začiatkom jari.


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 20.05.2015 11:58 AM

Tak u nás, ešte o niečo vyššie, jablone zatiaľ poriadne nerozkvitli, začali kvitnúť potroche cez víkend, ale do plného kvetu sa dostanú koncom týždňa. Kvitne zatiaľ hruška a javor, v nich to napr. včera hučalo až neuveriteľne. Akurát má byť teraz daždivo, tak uvidíme, či budú mať včely čas nosiť a ako to bude vplývať na rojenie. Kvitne ešte veľmi hojne púpava a predpokladám, že bude ešte zo dva týždne. Zatiaľ takmer každú noc mrzlo, ale zväčša len okolo -1 (prízemné mrazy, kvety stromov nepoškodené), raz -3 stupne. Po východe slnka sa však vždy prudko oteplilo. Posledné dve noci boli ale teplé, dnes dokonca až +12C o piatej ráno. Prelety trúdov zväčša už pred dvomi týždňami. Hory sú rozmanité.


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 20.05.2015 02:26 PM

Pár fotiek zo začiatku týždňa.

[attachment=1081]

[attachment=1082]


A ešte ranné video:






RE: Co se děje v úlech teď - Milan Urík - 22.05.2015 08:45 PM

Přátelé, tak mi k 30. narozeninám přibyl nový včelí úl a osazenstvo, posílám foto, na první můžete vidět celkový pohled, je to úl košnicového typu, blíže by se k tmu mohl vyjádřit Milan Bencúr, další foto ukazuje detail na 2 královny, jedná se tedy patrně o dvoumatečné včelstvo, matky jsou dokonce označeny písmeny, ale já je neznačil, na třetí foto je pak krásně vidět jak hlídají česno a na poslední si myslím, že se schyluje ke groomingu...co myslíte?


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 22.05.2015 08:56 PM

Krása, nádhera. Tak dodatečně, Milane, hodně zdraví a radosti ze života. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 22.05.2015 09:53 PM

Milane, hodně štěstí a zdraví. Kéž Tě každý den uvítá proměnou, kterou si přeješ.


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 22.05.2015 11:06 PM

Haribol Milánku, ke krásným kulatinám Ti přejí vše nej nej Vilémovčata. Úl je nádherný tak ať se daří, Gauranga Nitjánanda Krišna Tě opatruj aj s celou rodinou Tonda.


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťo 71 - 22.05.2015 11:11 PM

Tak Milan všetko naj naj................a žiadny groming! a........le parádny prelet aj s královnou, a to stým trúdom je len povedačkaCool


RE: Co se děje v úlech teď - Jan Brunclík - 22.05.2015 11:25 PM

Přidávám se ke gratulantům vše nejlepší hodně štěstí zdraví pohody klidu v životě i u včel.
Jenda