Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 07.05.2015 02:02 PM

(07.05.2015 12:35 PM)schützmeister napsal(a):  Tak včera na javorech krásné tlusté zelené mšice. Tongue
Zatím bez medovice, tu už ale máme ze střemchy.

Dobře Ti tak...Heart Angel


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 07.05.2015 09:00 PM

Tak dneska koukám, co je to za divný opar - a kvete les. Jsou vidět úplný mraky z pylu, a taky na autě a silnici ho je požehnaně.
Včelky sice nosí pyl z jabloní a pampelišek, ale skoro žádnou sladinu, taky bodaj jak v podletí.
A to kvete řepka. Huh


RE: Co se děje v úlech teď - Martin Smutný - 08.05.2015 12:10 AM

(07.05.2015 09:00 PM)schützmeister napsal(a):  Tak dneska koukám, co je to za divný opar - a kvete les. Jsou vidět úplný mraky z pylu, a taky na autě a silnici ho je požehnaně.
Včelky sice nosí pyl z jabloní a pampelišek, ale skoro žádnou sladinu, taky bodaj jak v podletí.
A to kvete řepka. Huh

U nás se též vše zažlutilo od smrků, obláčky pylu jsou všude. Pokud vyjdu ze Svítkovy metody, tak by to kromě alergiků mohli mít těžké i roztoči...


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 08.05.2015 09:31 PM

Tak dnes som to riskol a jeden Dadant vytočil. V NN medínku bolo 9,5kg medu. Med je veľmi svetlý a na môj vkus veľmi sladký. Má svojskú arómu. Predpokladám, že je to prevažne z vŕb. Ostatné včelstvá som zatiaľ neokradol. Toto ho malo však dostatok pre seba i pre mňa.


RE: Co se děje v úlech teď - long.burda - 14.05.2015 07:19 PM

Nevím, jak je to u Vás ostatních, ale u mě v úlech bída s nouzí. Něco jsem naznačil v tématu Jarní prohlídka, kdy včelstva byly na počátku března v mizerné síle (2 max. 3 obsazené uličky a hlavně - ŽÁDNÝ pyl a v důsledku toho ani žádný plod - max. tak 50 zakladených buněk na včelstvo). A mizérie pokračuje i nyní. Dneska jsem se byl do včel podívat, neboť někteří už vyhlížejí roje, tak jsem se chtěl mrknout, zda se mi taky nechystají rojit, abych zavčas udělal oddělky.....no, ani jedno včelstvo nemá plodiště větší, než jeden nástavek optimalu. Zakladené plásty v plodišti jsou max. 3. Sem tam nějaká včela nakoukne do dolního nástavku, kde mají nachystané souše a mezistěny......ale nějaká aktivita, která by aspoň vzdáleně naznačovala, že se chystají rozšířit plodiště do dalšího nástavku veškerá žádná. Medníky jsou samozřejmě suché, takže nevím, jestli má smysl je ještě nechávat. Řepka u nás bude za pár dní dokvétat a se snůškou bude konec. Max. zkusím včelsva převéz někam k lesu, snad aspoň nějaká medovice bude.

Co mne ale zajímá.....proč mám místo včelstev totální mrzáky? Nevím, kde dělám chybu. Možná jsem měl na jaře všechny čtyři torza včelstev spojit do jednoho, aby byly alespoň v nějaké síle.

osobně si myslím, že že jak včelstva byly na jaře bez pylu, matka nezačala plodovat (protože plod neměl kdo zahřívat, případně se zakladený plod zachladil a uhynul)....a když už pyl byl, byl rozvoj včelstev tak zpožděný, že to zatím nedohnaly. Jediné, co mě tak trochu může těšit, že mi zatím nepadají žádní roztoči.

Máte někdo podobnou zkušenost? nebo se vašim včelám daří líp a máte je v optimální síle? Mám pocit, jako by mým včelám úplně chyběla jedna (ta první jarní) generace včel.


RE: Co se děje v úlech teď - Jan Brunclík - 14.05.2015 09:43 PM

Ahoj,
Nejsem žádný znalec, ale co jsem se bavil s jednou starší včelařkou tak mi říkala, že je dobré když mají včely smíšenou snůšku, aby nebyly jen třeba na té řepce, měli ten problém, aby vytvořili na podzim dlouhověké včely a tím se to asi vysvětluje pak trvá strašně dlouho ten rozvoj s minimem včel. Zkusil bych včelky přestěhovat někam k celoroční snůšce (ten les zní dobře). Nebo se zeptat ostatních v okolí jak jsou na tom. Možná i dostatek vody hraje roli. Jeden včelař co má včelky blízko vodě má všechna včelstva ve 3 nástavcích a celkem v hojném počtu bez ztrát! Ti opodál jsou na tom hůře možná to s tím souvisí. Nevím zdali jsem trošku pomohl, snad, možná. Ať se daří Tobě i včelkám.
Jenda


RE: Co se děje v úlech teď - petr.strejcek - 14.05.2015 09:49 PM

U mně to sice není až takhle kritický, ale taky to není, jak se říká, ono. Pro představu, včelstva mám v síle od cca dvou nástavků 2/3L až po pět nástavků. Takhle to vypadá, že těch pět je dost, ale když kouknu do včel, prostě to na první pohled není ono. Hustota obsednutí není taková, misky pro matečníky zatím matný, žádný vyleštění. U nás 250 m.n m. vypadají včely prostě jinak v tuhle dobu.

Už to ale není u mně poprvé. Před pěti lety jsem to zažil taky. Rok před tím v podletí spousta včel chodců před úlama (bohužel tenkrát to byl moje první zkušenost). To teda vloni nebylo. Ale spousta roztočů v zimní měli a překvapivě všechny včelstva přežily. Ale další celý rok byly včely po vyzimování bezvadný, ale vůbec nesílily a až v létě se dostaly trochu do síly.

Takže letošní rok je u mně tak trošku jako přes kopírák, ale není to tak kritický, jako tenkrát. Asi si budu muset pořídit nějaký mikroskop, mám podezření na Nosemu Ceranae.

Takže nesmutni, bude líp Smile

Petr


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 14.05.2015 10:43 PM

Petře, postarej se, aby měli dobrou snůšku, žádné monokultury i za předpokladu, že budeš muset kočovat, ale do té doby, než se zotaví, bych ty medníky každopádně sundala.


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 14.05.2015 11:02 PM

(14.05.2015 07:19 PM)long.burda napsal(a):  Nevím, jak je to u Vás ostatních, ale u mě v úlech bída s nouzí.
Mají trvale nějaké zásoby? Kolik? 5-7kg je myslím nyní minimum.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 15.05.2015 01:51 PM

(14.05.2015 07:19 PM)long.burda napsal(a):  Zakladené plásty v plodišti jsou max. 3. Sem tam nějaká včela nakoukne do dolního nástavku, kde mají nachystané souše a mezistěny......ale nějaká aktivita, která by aspoň vzdáleně naznačovala, že se chystají rozšířit plodiště do dalšího nástavku veškerá žádná.
V tudle dobu bych už moc neřešil snůšku a jiný prkotiny.
Nemoci či blbá matka, jinýho to nebude.
Srazit na jeden VN či 2NN a spojit. To nebude tak jednoduchý - udělal bych přeleták - ve snůšce jedny nechat, druhý odnést 10m dál, nechat den dva vylítat a pak to, co zbude, na náběh toho stabilního ůlu.
A zkusil bych jim tam pak dát thymol, nebo něco neagresivního, KM jim moc nepomůže. A vyházet starý plásty, i kdyby byly s medem.
A koupit dobrý matky a až je budeš mít, rozdělit a naoddělkovat a toho před tím se zbavit.
A možná i někoho zkušeného, aby tě na to mrknul.
V tudle dobu tři plásty s plodem - to maj už i čmeláci. Huh