Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Martin Smutný - 02.04.2015 09:58 AM

Včera jsem našel jeden úl (stojící samostatně, další nejbližší je 8 m) bez stříšky. Propršelý a prosněžený skrz 4 NN, uvnitř se v chomáči tiskly včelky. Doufám, že to přežijí.
Šlo o stříšku plechovou, s velmi malým přesahem a s rantlem kolem dokola. Pro podfouknutí minimální plochy. Zatížená byla 2 betonovými taškami. Zajímavé bylo, že tašky byly asi 2,5 m od úlu, plech. stříška 8 m, uteplívka z hobry 12 m a to vše v jedné linii a téměř proti směru vichru v minulých dnech. V ten čas jsem u toho nebyl, ale muselo jít o nějaký silný vír.
Šindelové stříšky s daleko větším přesahem to minulo....
MS


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 02.04.2015 12:32 PM

ano, při menších sklonech střechy se sice tlak větru snižuje, avšak významnou roli zde hraje zatížení sáním větru. Plochá střecha nemá zatížení sáním větru a pomyslný hřeben je z fyzikálního hlediska protilehlá hrana stříšky od směru funění větru. Zde působí síly proudění a tlakové poměry stejně jako na profilu křídla. Nad plochou střechou máš větší rychlost větru a menší statický tlak, ale pod stříškou se proud větru snižuje a vytváří vyšší statický tlak. Na horní straně se právě díky rantlu stříšky proudnice nabíhajícího vzduchu zhustí, tak vzniká nad stříškou oblast nižšího tlaku a pod stříškou vznikne přetlak. U šindelové stříšky se vytváří vyšší statický tlak hned za hřebenem sedlové stříšky, ale ne pod stříškou. Tak že zde máš zatížení stříšky sáním větru už integrováno. Wink


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 02.04.2015 12:41 PM

To je asi důvod, proč mě ještě nespadla střecha na baráku, každou vichřici jsem překvapenej. Drží už asi od 16 století - trámy sem tam, úplně sežrané tesaříkem krovovým a červotočem, značně podimenzované, stlučené dřevěnými klíny.
Střecha má ale tvar jak věž na Karlštejně - takový ten spláclý jehlan a drží bezchybně. Teda snad.
Holt tenkrát i bez počítačů věděli, co je dobrý. Cool


RE: Co se děje v úlech teď - Petr Pokorný - 02.04.2015 03:13 PM

U nás třetí den chumelí a sníh zůstává ležet, vítr konečně ustal. Všude dokola hodně škody...
Mrzí mě, že včelky prošvihly díky vrtkavýmu počasí lísku i jívu...


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 02.04.2015 03:28 PM

Debora , čo si ty vlastne vyštudovala? Smile


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 02.04.2015 09:32 PM

(02.04.2015 09:58 AM)Martin Smutný napsal(a):  Včera jsem našel jeden úl (stojící samostatně, další nejbližší je 8 m) bez stříšky. Propršelý a prosněžený skrz 4 NN, uvnitř se v chomáči tiskly včelky. Doufám, že to přežijí.

Míval jsem problémy s vandaly, jen v zimě, a včely co byly v chomáči ve skopnutém nástavku na zemi dva dny a vráceny zpět na místo to zvládly a nevypadaly na jaře, že by jim to nějak výrazně uškodilo. Jinak se zatíženými odlétávajícími stříškami mám, také zkušenost, ale to jsem nakonec vyřešil provázkem obtočeným kolem úlu. Od těch dob co používám provázek neuletěla ani jedna.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 03.04.2015 01:09 PM

Tak jsem to včera taky objel - a krom toho, že jsem vybral ten nejhorší blizard celého týdne, už jsem myslil, že z kopce ani nesjedu - vše bez ztráty kytičky, žula dělá svý / kameny /.
V lese ale fakt děs - popadáno, polámáno, lesáci maj sklizeno. Dokonce i v jednom lese borovém, co s ním nehnul ani Kyril, vyvrácené borovice, jak je mokro.
No, letos bude dřeva dost.Big Grin


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 04.04.2015 11:27 AM

(03.04.2015 01:09 PM)schützmeister napsal(a):  No, letos bude dřeva dost.Big Grin

kéž by, potřebovala bych levně materiál na přístřešek pro košnice


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 04.04.2015 10:06 PM

[attachment=942]

Dneska byl docela slušný letecký den, prolety mladušek i nejaký pyl přinesly. 10 stupnů a polojasno


RE: Co se děje v úlech teď - Petr Pokorný - 05.04.2015 10:52 PM

U me dnes 0-3 st. C, občas poletovaly snehove vločky a ..... vcelky mirny let, Buhviodkud nosily pyl...