Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 20.03.2015 08:29 PM

Tak mi přibylo další včelstvo. Myslel jsem, že padly, ale ony se teprve dnes probudily. Dnes mi také udělalo radost, že všechna včelstva šlechtěná na N.C žijí a jsou v dobré kondici. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 20.03.2015 11:25 PM

A mne jedno ubudlo. Daroval som ho môjmu priateľovi a učiteľovi včelárstva k 90-tke. Vlani prezimoval osem včelstiev, do tejto zimy išiel so šiestimi a jari sa nedožilo ani jedno. Prázdne úle so zásobami... Priatelia včelári mu sľúbili roje ale to bude až neskôr. Včelstvo je koníček ktorý ho udržuje v aktivite a preto som mu ho chcel zabezpečiť čo najskôr. Nikde sa mi teraz nepodarilo kúpiť nejaké včely v B-čku ale ani na inej rámikovej miere. Ja som na rámikoch mal len tri včelstvá aj to čechoslováky. Dve padli a toho preživšieho som sa nechcel vzdať pretože ho sledujem na váhe. Daroval som mu teda Warré nech sa na ne aspoň pozerá cez okienko , keď už do nich nemôže vŕtať ako som mu odporučil.


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 21.03.2015 07:00 PM

Nevymýšľam si, ale dnes som sledoval prvý prelet mladušiek. Najviac lietalo včelstvo s matkou od Leoša.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 22.03.2015 11:04 AM

Bohu žel mám i jednu negativní zprávu. V pátek mi kolegové oznámili, že ten roj z přírody, který stavěl dělničí buňky o velikosti 4,2 mm s roztečemi 35-40 mm ztratil matku. Je ale vidět, že i dnes se v přírodě nacházejí stále zajímavé materiály, které nejspíš pocházejí ze včelstev, které včelařům ulétla. Čili ty geny jsou tu, jen je hledat, pokud chceme. Toto byl dobrý příklad, vše je nafoceno, tedy zdokumentováno pro nevěřící. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Urík - 23.03.2015 08:07 PM

Tak přátelé, zbylo mně jedno včelstvo na Zlínsku a jedno Warré v otevřené zahradě v Brně, dnes jsem se byl podívat, je jich méně, obsedají 4 uličky ve Warré, ale nosí pyl a mají již i trubce, co mně trochu překvapilo na to, že nejsou až tak v síle. Obě včelstva jsem práškoval před měsícem cukrem a spadl jeden kleštík. Letos budu chovat z toho mála co přežilo a musím pořídit i něco nového.


RE: Co se děje v úlech teď - Luděk Matoušek - 23.03.2015 11:04 PM

Ahoj přátelé, pár fotek pro radost z posledních dní.
[Obrázky: image_28052.jpg]

[Obrázky: image_28062.jpg]

[Obrázky: image_28066.jpg]

[Obrázky: image_29943.jpg]

[Obrázky: image_29969.jpg]


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 24.03.2015 01:25 AM

Leoš Dvorský Offline
RE: Co se děje v úlech teď
Tak mi přibylo další včelstvo. Myslel jsem, že padly, ale ony se teprve dnes probudily. Dnes mi také udělalo radost, že všechna včelstva šlechtěná na N.C žijí a jsou v dobré kondici. LD

Je príma, že co člověk už skoro odepsal a znovu objeví, zrodí, má z toho radost. Jsem rád, že to překvapivě dobře dopadlo.

Vrtá mi ale hlavou myšlenka, která se mi z toho hlavě zrodila. vzhledem k tomu, že jsem nebyl na žádných Vašich přednáškách a nemám ještě přečtené, co jste kde vydal. napsal nebo řekl, zeptám se trochu primitivně.

Četl jsem Váš článek "Určování rozvoje včelstev bez jejich otevírání". Tabulka zde začíná 1.2. Vy jste někde tady sdělil, že při velkém počtu včelstev jsou důležité krátké časy ošetření (aby se vše zvládlo včas) a proto vycházíte z tabulkového stavu vývoje včelstev pro rychlé a správné nastavení způsobu a datu zásahu, ošetření nebo jak kdo to chce nazvat.
Předpokládám, že dle Vašeho způsobu práce máte cca max. dva druhy včelstev. Silné a hodně silné. A z toho tedy jen dva druhy tabulkového zpracování pro zásahy do všech Vašich včelstev.
Předpokládal jsem, že počáteční množství včel v úlech zjišťujete k 1.2., aby se tabulky daly rozběhnout (tím datem začínají).

A teď jsem zmatený, je zde áš "Příspěvek: #691 --- 20.03.2015, 08:29 PM" a vy jste zjistil, že máte naživu další včelstvo.

Takže, určujete množství včel v úle už při poslední kontrole před zimou ? A pak dle předpokladu (úbytek cca 10%) zadáváte do tabulky stavy k 1.2.?
Zatím stále jen teoretizuju (ležan máme už připravený, opravený, ještě jej zevnitř vypálím a vně natřu). Chci se ale dobrat pravd a znalostí, které ještě nemám dřív, než mi dle domluvy připraví v květnu 4 oddělky.

Ta tabulka se mi jeví jako velice zajímavá pomůcka, a zvláště teď, když budeme obecně chtít do včel co nejméně.

Zdravím (asi to sem nepatří, ale ze zdejšího příspěvku to vychází) a dík.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 24.03.2015 02:26 PM

Jsem v pracovním procesu, tak krátce.
1) samozřejmě nedělám žádnou taxaci síly kvůli programu ani na podzim ani v zimě.
2) do propočtu si můžete dosadit jakékoliv počty, síly.
3) je to jen program, matematika, ze které se dají celkem slušně určovat tendence vývoje, porovnávat s předchozími léty.
4) letos např. velká část začala plodovat až v březnu, přesto počty včel vcelku odpovídají, když se dosadí odpovídající startovní stav. Je to i tím, že včely nejsou jednotným materiál. Mají různou dlouhověkost, jsou různě zdravé či nemocné, mají různě plodu, tedy jinak stárnou a pod.
5) z toho je vidět, že na dokonalý model by se musely, stejně tak jako v jiných případech použít počty pravděpodobnostní a ty mají zase problém s naplněním hodnot. Tak je tomu ale skoro všude, v biologii, ekonomii snad jen v technice ne.
6) Je nutná tedy i určitá představivost. Můj profesor matematiky mi říkával, že představivost v matematice není nic, ale bez ní, že nikdy nebudu matematik.
7) tak, že hledat pravdu je sice správné, ale je třeba vzít v úvahu, že je práce na celý život, na štěstí. Absolutní pravdu znají jen ti nahoře.
8) kolega Šturma nám na schůzích každoročně ukazuje meziroční srovnvání počasí, vývoje a pod. Z toho vnímavý člověk odhadne hodně. Tak třeba víme o předpokladech k rojení několik měsíců dopředu.
9) dívejte se proto na to jen jako na matematický model, který je však mnohonásobně lepší než nic a nebo našlapovat kolem úlů a čekat, co se stane.
10) Neustále to opakuji, včely nejsou jednotný materiál a to, kdy začnu plodovat je na nich, důvodů může být mraky od genetiky až po kleštíka a pod. I proto říkám začátečníkům ať si koupí ihned 10 včelstev a učí se. 1 včelstvo ať rozebírají třeba týdně, aby viděli, pokud vidět chtějí a učili se. Jinak to nejde. Závislost podování od cca 1.2. do 31.5. na maximální teplotě je ale vysoká, tak proč toho nevyužít.
11) Vím, že to začátečníci mají složité, protože všude se technokraticky zdůrazňuje technika, tak je tomu na všech školách. Jenže podstata pravdy je pochopit a pak posléze i umět a ne se jen nadrnčet něco od někoho a to chce jednoduše čas a zájem. Cestu si musí projít každý sám. Dobré ale je, že ví, jaká je, klikatá, kopcovitá...
12) nerozdávám hotové plody, ale jen semínka..............
Vše dobré. LD


RE: Co se děje v úlech teď - liptaka - 31.03.2015 06:24 PM

U nás možno pomaly aj lyžovať Smile inak v nedeľu som nazrel do vybraných včelstiev na chov a krásne zakladené trúdie bunky niektoré začali už aj viečkovať Smile dúfam že ich udržia cez toto ochladenie


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 01.04.2015 12:56 PM

Dnes taky krásně bílo, dost jsem zvědavý, co udělal vítr v lese.Confused
Aspoň tady byl o dost silnější, než inzerovali předpovědi.