Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 20.02.2015 09:06 PM

(20.02.2015 03:17 PM)Martin Smutný napsal(a):  
(20.02.2015 01:51 PM)schützmeister napsal(a):  
(20.02.2015 12:42 AM)Martin Smutný napsal(a):  Zkoušel jsem kousky smrduté beraní kůže proti srnám, jeleni u nás nejsou. Cáry kůže jsem přisponkoval na zatlučené kolíky. Funguje to prý až 6 měsíců, já mohu potvrdit 2 měsíce - poté prolétal kolem luňák a vzal kůže střemhlav. Provedl několik útoků a vše rozcupoval. Jak ho musela bolet kebule.....
Big GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig Grin chudák ...
ale ta vlna se dává rovnou na stromky - inzerujou to LČR jenom nevím kde.

Já jsem nepotřeboval chránit jen jednotlivé stromky, ale i políčko a stovky sazenic čerstvě založeného živého plotu. Opravdu to funguje i pro blízké okolí smraďocha. Doufám, že to vydrží!!
Dříve so používaly na vrcholky stromk při výsadbě namotat trochu vlny z ovcí a fungovalo to. U nás na louce u lesa , pase jeden sedlák ovce a na okrajivých trnkách kde se zachytí vlna cjhodí pouze divočáci , srnčí ani dančí ne, jeleni tam nejsouale věřím že to funguje taky.


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 21.02.2015 06:41 PM

Dnes při návratu z práce jsem se kolem 15 hod. zastavil na včelnici. Slunečno, krásných 9°C, prolety a mechové napajedlo plné nosiček pro vodu.


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 21.02.2015 08:55 PM

Včera ve stínu 9°, dnes 6° jasno, slunečno. Prolety. Kontrola zásob. Stav 3 žijící.


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Mareš - 22.02.2015 01:22 AM

Dnes okolo 8-10 stupně slunečno malý prolet a nosí i pyl ,kontrola zásob a úhynů 3 z 5 jsou pryč zásob celí vrchní nástavek ale jsou slabší doufám že to doženou .


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 22.02.2015 05:56 PM

Byl jsem zkontrolovat záložní včelstva zimované v MINI + úlech. Ještě mají horní nástavek plný zásob, jsou naprosto v pohodě. Ostatní včelstva mají dostatek zásob a žijí. Vypadá to dobře. U baráku mi některá plodují, na druhém stanovišti, které je asi o 50 - 60 m.n.m výš to na plodování nevypadalo. Ale tam je vždy vše o týden opožděno. Smile


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 03.03.2015 11:34 PM

Dnes prolet, slunečno, 9°C, ale větrno. Přesto nosily žlutý pyl a vodu. Kvetou lísky, jívy a podběl. Medvědí česnek je už tak 5cm nad zemí.


RE: Co se děje v úlech teď - lyn_x - 04.03.2015 12:45 PM

Pěkné. Tady u nás na severu (okraj Lužických hor) zatím jen lísky. Prolety by byly, ale z asi 15 včelstev mi zůstalo jedno a je nad hrobem, slabé a bezmatečné. Trochu nepovedené jaro, ale stejně se už těším až to propukne naplno. Smile


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 04.03.2015 02:14 PM

(03.03.2015 11:34 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Dnes prolet, slunečno, 9°C, ale větrno. Přesto nosily žlutý pyl a vodu. Kvetou lísky, jívy a podběl. Medvědí česnek je už tak 5cm nad zemí.

člověče u nás nekvete ani lýkovcová a teprve raší. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 04.03.2015 03:02 PM

(04.03.2015 02:14 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  
(03.03.2015 11:34 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Dnes prolet, slunečno, 9°C, ale větrno. Přesto nosily žlutý pyl a vodu. Kvetou lísky, jívy a podběl. Medvědí česnek je už tak 5cm nad zemí.

člověče u nás nekvete ani lýkovcová a teprve raší. LD
Leoši, schází ti tam asi lísky, jehnědy na nich kvetou u mně na zahradě v Libošovicích (312 m n. mořem asi tedy výše než ty) 14náct dní , to jsem na severním svahu a koukám na hrad Trosky.


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 04.03.2015 05:56 PM

Tož mně tady (650m) jehnědy taky nakvítají, ale ještě nepráší. Z deseti druhů vrb,které tu mám svítí kočičkami jen vrba laponská.
Ale k tématu: dnes za slunečného počasí s 5°C jsem se rozhodl pro první prohlídku, abych měl jistotu, jak si vlastně stojím.
"Blíženky"z nížiny jsou na dvou NN,15kg zásob, cca 1dm zavíčkovaného plodu a čerstvá vajíčka. "Šicmajstrovky" jsou znatelně slabší u nejteplejší stěny, 8kg zásob a plod stejně.
Totéž s plodem u mých posledních "vigorek", ovšem se zásobami mě vyrazily dech. Cca 40kg! Obsedají dva horní nástavky, spodní dva (ze tří) nabouchaný nezavíčkovanými zásobami.
Přikrmoval jsem po dvaceti kg cukru, tak nevím, kde k tomu přišly. Ale předpokládám, že nejspíše vybrakovaly poblíž stojícího japončíka ve kterém bohužel včely uhynuly brzký podzimek..
Co je však průser, ani v jednom včelstvu není žádný pyl,nebo jen malinko, takže už aby se vrby a lísky rozjely spolu s oteplením.
No a když už byly otevřené,tak jsem je pocukroval abychom to měli z jedné vody načisto.