Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 31.01.2015 05:47 PM

Já sem schválně jednou umístím tabuku na záznamy, které ještě mám po př. Šrámovi, aby všichni věděli, jaké záznamy dělali včelaři (ne držitelé včel) před 50-70 ti roky. Jednu jsem před chvílí náhodou objevil ve svých starýcz záznamech, není moc čitelná. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Kinik - 01.02.2015 04:06 PM

Tak jsem včera byl odebrat zimní měl z mého jediného včelstva. Vypadá to poměrně dobře. Žádného roztoče jsem neviděl a včelky hezky „šuměly“.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 06.02.2015 08:34 PM

Už pár dní kosa jak na Sibíři, přes noc přes 10mínus, vítr věje, včelky zle je.
A na Hromnice byl slunečný den - vyndej kožich ještě ven. Undecided
Teď to teprve bude ta správná selekce, těch zbylých chudáčků. Confused


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 19.02.2015 08:50 PM

A je to tady Heart
Dnes jasno, bezvětrno, teplota nic moc, ale na prohlídky to stačilo.
Takže : v údolí prolet bez přínosu, ujdou, některé velmi slabé stále zimují na mrtvolkách z podzimu - až několik plástů mrtvého zavíčkovaného plodu. Zatím jsem tohle nikdy neviděl. Snažil jsem se to u těch nejslabších povyměnit, tak jsem zvědavý, jak to rozdejchaj. Test na AFB od medokomercu - NEGATIVNÍ Tongue
V 650m.n.m. je to ve stínu, tak nic, jsou většinou velmi / na dvou vysokých plástech / slabé.
A nahoře v 800m zatím zima : 10cm souvislého sněhu, měl jsem na silnici co dělat, abych vyjel, zima, ani náznak proletu. Tak snad zítra. Zbylých 50% vypadá slušně.
Jedlový nálet jsem letos ponatíral betelným cajkem - jeleni sice všechny učuchali, ale neukousli / zatím /. Tak snad. Cool


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 19.02.2015 09:10 PM

(19.02.2015 08:50 PM)schützmeister napsal(a):  A je to tady Heart

Jedlový nálet jsem letos ponatíral betelným cajkem - jeleni sice všechny učuchali, ale neukousli / zatím /. Tak snad. Cool

Haribol Michale, a čo taký betelný cajk? Kde se dá sehnat? Na tento podzim bych ho už potřeboval, díky za info Tonda.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 19.02.2015 11:11 PM

(19.02.2015 09:10 PM)tondabh napsal(a):  Haribol Michale, a čo taký betelný cajk? Kde se dá sehnat? Tonda.
Morvusin, u nás to maj v agropotřebách. Lesáci natírali tou svou jíchou, nebo čim a jeleni to žrali jak s příchutí Big Grin
Musí se to ale natřít komplet, co nejni, ožerou. Prý taky je dobrá ovčí vlna nebo psí chlupy ze salonu - to jsem ale nezkoušel. Ten Morvusin zatím druhou sezonu dobrý.
Taky ale záleží na zimě.


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 20.02.2015 12:07 AM

(19.02.2015 11:11 PM)schützmeister napsal(a):  Morvusin, u nás to maj v agropotřebách.

Díky moc Michale, jen malé upřesnění od strýčka Googla a pro ty kteří by ho také potřebovali, jmenuje se Morsuvin... a 14 kg ho mají za 712 Kč ...
http://www.e-lescr.cz/products/morsuvin-14-kg-/



RE: Co se děje v úlech teď - Martin Smutný - 20.02.2015 12:42 AM

(19.02.2015 11:11 PM)schützmeister napsal(a):  
(19.02.2015 09:10 PM)tondabh napsal(a):  Haribol Michale, a čo taký betelný cajk? Kde se dá sehnat? Tonda.
Morvusin, u nás to maj v agropotřebách. Lesáci natírali tou svou jíchou, nebo čim a jeleni to žrali jak s příchutí Big Grin
Musí se to ale natřít komplet, co nejni, ožerou. Prý taky je dobrá ovčí vlna nebo psí chlupy ze salonu - to jsem ale nezkoušel. Ten Morvusin zatím druhou sezonu dobrý.
Taky ale záleží na zimě.
Zkoušel jsem kousky smrduté beraní kůže proti srnám, jeleni u nás nejsou. Cáry kůže jsem přisponkoval na zatlučené kolíky. Funguje to prý až 6 měsíců, já mohu potvrdit 2 měsíce - poté prolétal kolem luňák a vzal kůže střemhlav. Provedl několik útoků a vše rozcupoval. Jak ho musela bolet kebule.....
Ale za tu dobu srny nic neponičily.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 20.02.2015 01:51 PM

(20.02.2015 12:42 AM)Martin Smutný napsal(a):  Zkoušel jsem kousky smrduté beraní kůže proti srnám, jeleni u nás nejsou. Cáry kůže jsem přisponkoval na zatlučené kolíky. Funguje to prý až 6 měsíců, já mohu potvrdit 2 měsíce - poté prolétal kolem luňák a vzal kůže střemhlav. Provedl několik útoků a vše rozcupoval. Jak ho musela bolet kebule.....
Big GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig Grin chudák ...
ale ta vlna se dává rovnou na stromky - inzerujou to LČR jenom nevím kde.


RE: Co se děje v úlech teď - Martin Smutný - 20.02.2015 03:17 PM

(20.02.2015 01:51 PM)schützmeister napsal(a):  
(20.02.2015 12:42 AM)Martin Smutný napsal(a):  Zkoušel jsem kousky smrduté beraní kůže proti srnám, jeleni u nás nejsou. Cáry kůže jsem přisponkoval na zatlučené kolíky. Funguje to prý až 6 měsíců, já mohu potvrdit 2 měsíce - poté prolétal kolem luňák a vzal kůže střemhlav. Provedl několik útoků a vše rozcupoval. Jak ho musela bolet kebule.....
Big GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig Grin chudák ...
ale ta vlna se dává rovnou na stromky - inzerujou to LČR jenom nevím kde.

Já jsem nepotřeboval chránit jen jednotlivé stromky, ale i políčko a stovky sazenic čerstvě založeného živého plotu. Opravdu to funguje i pro blízké okolí smraďocha. Doufám, že to vydrží!!