Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 24.01.2015 04:11 PM

u nás se doporučuje 6mm. Ale je možné, že rejsci jdou i skrze 6mm. Pokud máš zasíťované dno, musí být upevněný. Někdy se může rejsek nastěhovat do úlu ještě před zúžením.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 24.01.2015 06:27 PM

(23.01.2015 04:32 PM)Tomáš Palata napsal(a):  . Asi rejsek. Zřejmě se 7 mm výsokým česnem protáhne. A zarazila mě diametrálně odlišná věc. Jedno včelstvo je semknuté v chomáči a včely se skoro ani nehnou, jiné (zhruba stejně silné) jakoby víc rozlezlé a výrazně větší pohybová aktivita. Včely přelézají po loučkách a tak. Stejný úl, stejný počet nástavků, -1 st.C...
Na rejska 6-7mm - ale nikde nesmí být víc, musí se to fakt měřit šuplérou, ne oko vidí.
Rozlezení může být taky větší vlhkostí - aneb víc nevíčkovaných zásob. Včelky to pak nutí větrat. V týdle době to bývá nejpravděpodobnější.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 25.01.2015 01:14 AM

(24.01.2015 06:27 PM)schützmeister napsal(a):  Na rejska 6-7mm - ale nikde nesmí být víc, musí se to fakt měřit šuplérou, ne oko vidí.

No samozřejmě měřeno - oko vidí. Na druhou stranu včely jsou v klidu, tak snad není tak zle. Rejsek (?) jenom čistí odpad na sítu a mezi sítem a chumáčem je min 1NN.

(24.01.2015 06:27 PM)schützmeister napsal(a):  Rozlezení může být taky větší vlhkostí - aneb víc nevíčkovaných zásob. Včelky to pak nutí větrat. V týdle době to bývá nejpravděpodobnější.

Obdobně se ukazovaly včely během postupujícího podzimu. Předmětné včelstvo "tuhlo" s klesající teplotou později. Spíš mi to připadá jako jistý charakter včelstva. Jenom mám obavy, jestli tady s obvykle dlouhou zimou je to ta správná vlastnost.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 25.01.2015 10:21 PM

(25.01.2015 01:14 AM)Tomáš Palata napsal(a):  Rejsek (?) jenom čistí odpad na sítu a mezi sítem a chumáčem je min 1NN.
Podle toho, kolik tam toho dole vždycky má, bych tipoval, že pro ně chodí do chumáče.Huh


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 27.01.2015 01:29 PM

Včera jsem tam byl dát mřížku. Na letáku 1 cm sněhu a čerstvé stopy čehosi k česnu, na česně uválený sníh, jak se protahoval dovnitř. Potvora... A ode dneška ke včelám už jen v návlecích a sněžnicích nebo běžkách. Do rána min. 20 cm + a padá a padá.


RE: Co se děje v úlech teď - terez.c - 27.01.2015 01:53 PM

Tomáši, taky mi do jednoho úlu vlezlo hladové cosi...asi to byla potvora Big Grin . Když jsem důkladněji zabezpečila časna, potvora se snaží do svého úlu prokousat jinudy Big GrinBig GrinBig Grin .


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 28.01.2015 04:18 PM

Zpráva z horních Rakous z 15.1 - odkaz mě nejde napojit.
Unser Bienen sterben wie die Fliegen - dvě třetiny včel v Horních Rakousích už Alles kaput - včely padaj jak mouchy, největší katastrofa za posledních 40 let .
A na stránkách CIS vše pokračuje jako by se nechumelilo.
Fakt je, že se to zdá být hlavně horský problém - viz stráty u nás v horách v porovnání s nížinou. No a VúVč je u Labe, takže situace v Čr je O.K.Big Grin
Rakušáci maj i PDF článek zemědělského ministerstva Horních Rakous : Varroa -Krise in der Imkerei - Analyse und Empehlungen , u nás na to prdí pes.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 28.01.2015 06:06 PM

(28.01.2015 04:18 PM)schützmeister napsal(a):  Zpráva z horních Rakous z 15.1 - odkaz mě nejde napojit.
Unser Bienen sterben wie die Fliegen - dvě třetiny včel v Horních Rakousích už Alles kaput - včely padaj jak mouchy, největší katastrofa za posledních 40 let .
A na stránkách CIS vše pokračuje jako by se nechumelilo.
Fakt je, že se to zdá být hlavně horský problém - viz stráty u nás v horách v porovnání s nížinou. No a VúVč je u Labe, takže situace v Čr je O.K.Big Grin
Rakušáci maj i PDF článek zemědělského ministerstva Horních Rakous : Varroa -Krise in der Imkerei - Analyse und Empehlungen , u nás na to prdí pes.

Michale, 15.2. by to měly dát ZO do CISU, pak se uvidí, jak na tom jsme, pokud včelaři přiznají barvu. Minulý týden jsme měli OO. Tam jsem oznámil oficielně, že už do RV ČSV nekandiduji. MMj. se tam probíraly úhyny. MB je jediná, která to ví skoro na chlup (12%), Jirka Marxu se činil. Všichni ostatní koukali nejistě kolem ale z těch hlášek mi to bylo jasný. Jen jeden poctivec vedle mne řekl, že má ze 14-ti 2 včelstva, tak jen doufám, že ostatní na tom nebudou stejně jako on. Koplega zaznamenal poslední úhyn včelstva ve škole na zásobách. Možná, že i toto bude letos aktuální. Po loňksém roku byla včelstva slabší, nyní se to snažila dohnat a tak jim stačí i málo a zůstanou na plodu a nepřejdou. Pěkně se to sbíhá. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 28.01.2015 06:54 PM

Michal, sei Geduldig und lass dem Zeit, sie müssen es erst als Wahr-Nehmen Wink Unser Bienen sterben wie die Fliegen výňatek z obsahu:

Něco málo přes polovinu z 80.000 včelstev v Horním Rakousku je vážně ohrožena, varuje Karla Liedlbauer (68) z Kronstorf, předseda národního sdružení pro včelařství (6900 členů). Byl to mix různých faktorů, které spustily masivní úmrtnost včel. Za prvé, byla neobvykle teplá zima 2013/14, která přiměla včely "proplodovat". To umožnilo roztoči varroa zlatý věk a razantně se množila. Pěkné únorové počasí 2014 animovalo včely k intenzivní stavbě plástů. Vzápětí pěkné počasí skončilo a včelí nadšení bylo rázem v háji. Slabá snůška vedla k snížení plodování. Počasí nepřálo ani mšicím, tak že snůška medovice nebyla téměř žádná, každopádně nejhorší za posledních několik desetiletí.

Deštivé léto a brzký podzim bránili sběru pylu a včelstva nebyla schopna živit larvy. Kyselina mravenčí se v chladných letních měsících prokázala za neúčinnou, což prospělo virům. "A nyní je teplá zima" řekl Liedlbauer. Což znamená až tři další Varroa reprodukční cykly.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 28.01.2015 07:02 PM

(28.01.2015 06:54 PM)Debora napsal(a):  Unser Bienen sterben wie die Fliegen výňatek z obsahu:
Jj, todle nejni úplně ono - to je článek o tom - přímo Landsministerium horních rakous v PDF bilancuje + ukazuje směry v bavorech a jinde vedoucí k lepší odolnosti.
Mě teda nejde to PDF přeložit, což mě dost štve - dyž to dáš do gogle i stím hledáním příčin, tak to aspoň mě vyskočí jako první.