Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 20.01.2015 09:04 PM

Samozřejmě v plástech, kdyby byly dole tipoval bych nemoc a potom vyloupeny, protože zásoby neměli vůbec.


RE: Co se děje v úlech teď - goro - 20.01.2015 09:33 PM

...no tak chudiatka uhynuli zdravéAngry, aspoň že tak, Blush
btw
ja keď zakrmujem oddielok, tak na zimné zásobenie rátam len ten cukor pridaný od 15.8...


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 20.01.2015 09:44 PM

Jsem si jistý, že v září měli zásob dostatek, v tu dobu nadzvednutím kontroluji všechny včelstva, takže buď byly později vyloupeny a nebo špatné geny, kterým říkám "černá díra na cukr". V každém případě je to klasická přírodní selekce, protože zimu nepřežije všechno.


RE: Co se děje v úlech teď - Martin Smutný - 20.01.2015 10:03 PM

On je to vždy koktejl příčin a následků.
Jedno ze včelstev, které v podletí silou nepřekypovalo (3NN), jsem naostro spojil se záložním oddělkem zač. října - celkem 4NN. Před vánocemi už to bylo jasné - slaboučké včelstvo v 3.NN a nad sebou 20 kg zásob. Myslím, že
a) nedošlo k dobrému propojení původního s oddělkem, možná se holky trochu pohádaly.....
b) ty, které zbyly, nebyly též v kondici, viz mezerovitý plod na fotkách
c) ta živořící hrstka nepřelezla ani přes mezeru o patro výš a uhynuly hladem
d) do půlky listopadu se vesele loupilo. Dnes už vím, že dva moji nejbližší včelaři (200 m a 400 m) mají úhyn 100%....
Vidíte ještě něco zajímavého a poučného?
MS


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 21.01.2015 12:18 AM

Moc těm NN nefandím, ale spojováním to není, jedině že by jsi spojil zdravá a nemocná včelstva. Vipadá to na virózu, céčko.


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 21.01.2015 11:00 AM

Co to znamená naostro spojil??? bez novin s oběma matkami??


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 21.01.2015 01:50 PM

Návrat zimy?


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 21.01.2015 02:02 PM

Nějaká nová křišťálová koule??.....pověs to sem znovu toho 31.1.


RE: Co se děje v úlech teď - Martin Smutný - 22.01.2015 07:46 PM

(21.01.2015 12:18 AM)Debora napsal(a):  Moc těm NN nefandím, ale spojováním to není, jedině že by jsi spojil zdravá a nemocná včelstva. Vipadá to na virózu, céčko.

Dospěl jsem ke stejnému názoru - vidím to na varr. typu C (napadení bylo zejména u původního včelstva). Oddělek to nezachránil....

(21.01.2015 11:00 AM)jirka.marx napsal(a):  Co to znamená naostro spojil??? bez novin s oběma matkami??

Ano, bez novin a s oběma matkami. Dělám to tak poslední 3 roky a zatím jsem neměl problém, pokud je to provedeno po zač. října. Úspěšně se spojilo všech 16 včelstev, ve dvou případech si včelstva vybrala starší matku, kterou jsem původně nechtěl.
Asi byla lepší a já to nepoznal.....


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 23.01.2015 04:32 PM

Užívaje si luxusu (stejně jako loni), že skoro není sníh, vyrazil jsem na stanoviště v lese. Žijeme. Včelstva na cca 5-ti uličkách (dobrý), dorazila už pod víko (méně dobrý). U jednoho úlu, co nemám na česně mřížku, po celé podložce kupa křídel a ukousaných nožiček. Je toho víc jak měli. Asi rejsek. Zřejmě se 7 mm výsokým česnem protáhne. A zarazila mě diametrálně odlišná věc. Jedno včelstvo je semknuté v chomáči a včely se skoro ani nehnou, jiné (zhruba stejně silné) jakoby víc rozlezlé a výrazně větší pohybová aktivita. Včely přelézají po loučkách a tak. Stejný úl, stejný počet nástavků, -1 st.C...