Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 15.01.2015 07:58 PM

(15.01.2015 04:27 PM)jirka.marx napsal(a):  Tak jak si potom vysvětlit, že někomu se včely nerojí???

Že se mají tak špatně, že se nerojí.??

A nebo že se mají tak dobře, že se nerojí???
Ještě taky jde o to, co si pod rojením představujem - to, že fakt uletí, nebo, že narazí misky ? Já nevím, fakt uletí zřídka, pokud se správně ošetřujou.
Na rojovou náladu mám teorii, že je to z dost velkýho dílu daný stanovištěm. Vycházím z toho, že mám flek, kde když včelky do rojovky nepřijdou hned na jaře, je něco špatně. A rojej se bez problému i dvouletý. Když ty samý nejrojivějjší odvezu o dvěstě metrů vejš a do stínu, ani ťuk. Musím je vysloveně nutit - a zase je to prakticky každoročně. A je to zhruba flek jako u Nymsy. Snůška dobrá, jarní rozvoj pomalý, zimování problémové, ale rojení v klidu.
I to bodání je během roku dost rozdílný : hodnotit mírnost v době množení ? To nebodaj ani největší čerti. Ale v podletí, bez snůšky, to je jiná.


RE: Co se děje v úlech teď - Jan Brunclík - 15.01.2015 08:15 PM

Citace:terez.c Tak s tím rojením mám vcelku čerstvé poznatky (ne, že by se mi teď rojili včely), ale narazila jsem na jeden web, je včelařky z Hawaie a tam dorazily varoa před pár lety a rázem se tam všem vyrojily včely a ani jim nestačili zamávat. Je to útěková reakce. Vždyť ani těm, co mají "rojivé" včely se nerojí všechna včelstva každý rok...
Citace:jirka.marx Dobra informace o tom rojeni diky Terezko

Že by nějaká obranná reakce včelstva na V.D. ? a tím podporované rojení? Třeba to spolu souvisí ... , není co potvrzovat ani vyvracet Huh


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 15.01.2015 09:16 PM

Že by nějaká obranná reakce včelstva na V.D. ? a tím podporované rojení? Třeba to spolu souvisí ... , není co potvrzovat ani vyvracet Huh
[/quote]
Je to možné že včelky poznali dopředu jak bude velký tlak Vd tak počasí které díky výkyvům neumožní nashromáždit dost zásob. Možná, to rojení byla obrana druhu proti vyhynutí, v přírodě se to děje. Kousek ode mne je v lese stanoviště s 50ti včelstvy , zkusil jsem zda tamní včelař nebude mít pro mne na jaře oddělek , je to starší pán v květnu vytočil málo a krmil již v červnu 20 kg cukru na včelstvo . Dnes mi volal, byl to zkontrolovat 30 je úplně prázdných jen zásoby tam jsou, u ostatních hrstičky včel, říkal že to za 30 let nepamatuje.


RE: Co se děje v úlech teď - Jan Brunclík - 15.01.2015 10:10 PM

Citace:Je to možné že včelky poznali dopředu jak bude velký tlak Vd tak počasí které díky výkyvům neumožní nashromáždit dost zásob. Možná, to rojení byla obrana druhu proti vyhynutí, v přírodě se to děje. Kousek ode mne je v lese stanoviště s 50ti včelstvy , zkusil jsem zda tamní včelař nebude mít pro mne na jaře oddělek , je to starší pán v květnu vytočil málo a krmil již v červnu 20 kg cukru na včelstvo . Dnes mi volal, byl to zkontrolovat 30 je úplně prázdných jen zásoby tam jsou, u ostatních hrstičky včel, říkal že to za 30 let nepamatuje.


To jako, že 1000kg cukru na 50 včelstev? už v červnu? To byla tak opravdu mizerná snůška? nebo špatné počasí, že nemohli létat a nosit ... Jak léčil a čím v tu dobu? kolik měl V.D. v červnu při krmení nebo v tom květnu po vytočení? Jak plodovala matka? Pokud plodovala ... A co třeba cukr nemohl být špatný cukr, nevím nikdo ještě nezmiňoval kvalitu cukru a cukrové třtiny. Včely to vlastně přefiltrujou přes sebe ...

Pořád se ptám, pokud se ptám špatně či nevhodně zastavte mě ... zajímá mě to, proto se ptám ...

hezký dobrý večer všem
Jenda


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťo 71 - 15.01.2015 10:48 PM

(15.01.2015 06:28 PM)terez.c napsal(a):  Tak s tím rojením mám vcelku čerstvé poznatky (ne, že by se mi teď rojili včely), ale narazila jsem na jeden web, je včelařky z Hawaie a tam dorazily varoa před pár lety a rázem se tam všem vyrojily včely a ani jim nestačili zamávat. Je to útěková reakce. Wink. Vždyť ani těm, co mají "rojivé" včely se nerojí všechna včelstva každý rok...

(15.01.2015 04:50 PM)jirka.marx napsal(a):  Leoš má chovný včelstva odkud se bere plemenivo opravdu, ale opravdu moc hodný. Že se hrabu ve včelách holýma rukama a že je můžu hladit, to znám,, ale vzít mladušku za křídlo a ona ani nevytáhla žihadlo, to jsem viděl jen u Leoše.
Leoš svoje včely miluje a ony jeho. To se tak krásně čte. Heart

Terezka, toto si perfektne vystihla!
Mám kamaráta ktorí chodí k svojim včelám len v skafandri, toho roku som sa mu ponúkol že mu ich preliečim KM , on ako kozmonaut a ja len z včelárskym klobúkom v tričku bez rukávov, otvorili sme úle a ked som zistil že včielky sú len včielky, dal som si dolu klobúk poukladal utierky z KM , a potichu pozatváral úle, ponadával si chalanisko sám na seba ako je to možné že som bez žihadla, .............ono je to fakt otom prístupe, nielen k včelám ale aj k ľuďom.Inak Lubo , je dobráčisko od kosti.


RE: Co se děje v úlech teď - terez.c - 15.01.2015 11:14 PM

Rasťo, já si zatím bez klobouku netroufla, to, že jsem jištěná mi umožňuje mít u včeliček otevřené srdce, ale už se těším, až klobouk odložím....jsi skvělej, že nemáš nepotřebná přesvědčení a tím pádem včely věří tobě Heart


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 15.01.2015 11:44 PM

(15.01.2015 10:48 PM)Rasťo 71 napsal(a):  Inak Lubo , je dobráčisko od kosti.

Tak to bude tým. Hovorí sa za dobrotu na žobrotu.Smile

Keď sa to už dotiahlo tak ďaleko od témy tak aj ja prispejem.
Moje včielky boli tiež akési bodavejšie ako predošlé sezóny.
Doposiaľ bol medzi mojim plotom a susedovým plotom voľný pozemok ktorý už patrí im. Padli tam už aj nejaké štipance (zatiaľ4) tak po náznaku nespokojnosti som to uhral kilom medu za každý štipanec + preventívne opatrenie sieť viď foto. Opatrenia som navrhol ja pretože chcem mať so susedmi dobrý vzťah a nerád by som premiestňoval včely na vzdialenejšie stanovisko. Zatiaľ to zabralo. Uvidíme ako to bude keď sa začne na pozemku stavať a či bude dosť medu na udobrovanie...


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťo 71 - 15.01.2015 11:48 PM

Terezka, mimo iného chovám matky, ak larvím väčšinou pri otvorenom úle na vedľajšom vrchnáku, a mne vadí samotná sieťka, takže bez klobúka, náš dôverník chodí každému včelárovi na jar robiť prehliadky, tiež bez klobúka, teda okrem Lubových Big GrinBig GrinBig Grin,tam si sieťku radšej dá, ale plodisko kontroluje z holými rukami.
Ale skús len tak ísť k nim bez klobúka, chvílku si poseď kúsok od letáča a potom opatrne daj dolu vrchnák , uvidíš aké je to jednoduché!!!! Fakt.


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 16.01.2015 12:59 AM

(15.01.2015 09:16 PM)Jindřich napsal(a):  
(15.01.2015 08:15 PM)Jan Brunclík napsal(a):  Že by nějaká obranná reakce včelstva na V.D. ? a tím podporované rojení? Třeba to spolu souvisí ... , není co potvrzovat ani vyvracet Huh
Je to možné že včelky poznali dopředu jak bude velký tlak Vd tak počasí které díky výkyvům neumožní nashromáždit dost zásob. Možná, to rojení byla obrana druhu proti vyhynutí, v přírodě se to děje. Kousek ode mne je v lese stanoviště s 50ti včelstvy , zkusil jsem zda tamní včelař nebude mít pro mne na jaře oddělek , je to starší pán v květnu vytočil málo a krmil již v červnu 20 kg cukru na včelstvo . Dnes mi volal, byl to zkontrolovat 30 je úplně prázdných jen zásoby tam jsou, u ostatních hrstičky včel, říkal že to za 30 let nepamatuje.


Samozřejmě existuje nouzové rojení, ale tomu, že by se mu v podletí vyrojila včelstva, tomu nevěřím. To spíše typuji na bodový kolaps.


RE: Co se děje v úlech teď - Petr Pokorný - 16.01.2015 11:51 AM

Muj deda (vcelaril před 45 lety) nikdy pokud vim zadne matky nekupoval - tenhle problém proste vůbec neresil a nechaval to na vcelach. Vcelam rikal Luciferky. Umisteny byly ve stare skrini v chlivku uprostřed dvorku kde jsme travili prázdniny a nepamatuju, ze by byl nejaky problém s bodavosti. Sam k nim chodil jen s huckou na hlave a fajfkou. Skrin to byla velika a vydala tak za 3 uly. Sem tam se mu to vyrojilo, ale to zase vůbec neresil... Medu mel furt stejne (a vcely taky, protože zadny cukr do nich necpal).
Ja mam maticky nakoupene všude mozne, 2 roky se neroji, vloni vyletely všechny. Roje, které jsem posbiral a udelal z nich oddelek se "starou" matkou jsou ted v tuhle dobu jednoznacne nejvitalnejsi a vůbec o ne na rozdil od ostatních nemam obavu.
Co se tyka bodavosti, jak uz tady někdo psal - nekdy k nim jdu jen v trenkach a jindy musim ve skafandru, ale myslim si ze vždycky je to o vceli nalade a povětrnostních podmínkách. Taky nemate radost z kazdy navstevy, ktera vam vleze do baraku :-)Na druhou stranu znam vcelare, který ma vcely bodave 100% za každých podmínek a priblizit se k nim na méně nez 50 m bez kombinezy a klobouku je uz riziko urazu. Menit to nechce, protože tvrdi, ze bodavky vic nanosi...
Ještě k tem mym matkam kralovnam - jsem rozhodnut to bud nechat na vcelach jako deda, nebo max. vlastním co nejjednodussim odchovem z dobrych včelstev dle Leošova "Kde se co rodí, tam se to hodí" Smile