Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 15.01.2015 01:49 PM

(10.12.2013 08:42 PM)Aleš Molčík napsal(a):  včely se dělí o med se mnou a ne já s nimi.

IdeaIdea

(15.01.2015 08:43 AM)Aleš Molčík napsal(a):  I bodavé med nedonesou a vyrojené rozhodně také nic nedají navíc.

Big GrinBig Grin

(15.01.2015 08:43 AM)Aleš Molčík napsal(a):  Proč chovat nebodavé, proto aby jste vydržely se sousedy. Bodavé po vás jdou a nemusíte jim dát jedinou příčinu, stačí jen projít kolem.

Máš pravdu, je to paráda včelařit na pavlači, balkoně, nebo na na okenním parapetu a kdo si dnes jako první zaparkuje maringotku s včesltvem "pod ocasem" koně svatého Václava, sklidí ocenění za enviromentální a trvale udržitelné včelařství. I to je alternativní přístup ke včelaření.

(15.01.2015 08:43 AM)Aleš Molčík napsal(a):  K čemu roj, když stejně uletí, dutinu nenajde a zahyne.

V této větě jsi vyselektoval nejen otazník, ale i přirozenou hygienu. Ale jsou nadšenci a snílci, kteří staví včelstvu úly a kláty, vysekávají do stromů dutiny a od srdce věří, že je včelstvo zkolauduje a osídlí. Možná je to jen hnutí, možná šance pro včely.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 15.01.2015 02:24 PM

(15.01.2015 11:47 AM)jirka.marx napsal(a):  Já chci včely odolný, vitální, nerojivý a nebodavý Big Grin No a med ať taky nosí Smile

A sekačka ať jim nevadí....
SurprisedSurprised - propagační snímek prázdných úlů, nebo běží tak rychle - bobřík odvahy Big Grin ??
Tohle si teda nedovedu ani představit... Blush
Jak tu někdo psal o lese, mám je i v lese, na pěkném paloučku ze všech stran obrostlém stromy a keři, přesto, když loni chlápek ožínal oplocenku 100m od úlů, tak jsem slyšel jen jau, auvajs, odvezte je někam do háje....
Ale možná má ten křoviňák silnější tón.


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 15.01.2015 02:24 PM

(15.01.2015 01:01 PM)jirka.marx napsal(a):  Když jsem byl na návštěvě u pana Nymsy, lezli jsme do úlů, kde rozhodně nebyly šlechtěný matky, Jak jsi si tak jistý Jiříku, když Pepča tvrdí, že jeho včelstva jsou vrojené, a okolo něho včelaří včelaři jen se šlechtěnými matkami!? Že by mu lítaly nešlechtěné až z Německa? A mají tam vůbec nějaké nešlechtěné? Dle mého laického názoru, nejde mít nešlechtěné matky ze včelstev, kde jsou šlechtěné matky, jaký je Tvůj názor?

byly to včelstva, kde se postupně měnily matky tichými výměnami, jedno z těch včelstev už 25 let.


Jiříku Apríl je až za tři měsíce, tak se nás nesnaž balamutit a pokud tento Tvůj argument porovnám s motem Pepči Nymsy že "všichni včelaři lžou ", tak je JASNO...

A byly úplně v pohodě. viz fotografie ve vláknu Přirozený život včel versus člověk......

Tak asi není nutný aby byly bodavky

A taky je otázka, zda je rojení včelami bráno jako rozmnožovací pud nebo jako útěková reakce před nepříznivými podmínkami Big Grin



RE: Co se děje v úlech teď - Jan Brunclík - 15.01.2015 04:21 PM

(15.01.2015 01:01 PM)jirka.marx napsal(a):  Když jsem byl na návštěvě u pana Nymsy, lezli jsme do úlů, kde rozhodně nebyly šlechtěný matky, byly to včelstva, kde se postupně měnily matky tichými výměnami, jedno z těch včelstev už 25 let. A byly úplně v pohodě. viz fotografie ve vláknu Přirozený život včel versus člověk......

Tak asi není nutný aby byly bodavky Neříkám nutnost chovat bodavky, je přirozené si myslet, že nebodavé jsou lepší. Co to je 25let, pro člověka co chová včely je to pomalu čtvrtina života, ano, ale v evoluci včel je to zanedbatelné. Získat opravdu dobré znalosti a vědomosti je asi skoro nemožné, museli bychom si předávat jen to dobré, ale zas co je dobré pro lidi nemusí být dobré pro včely.

A taky je otázka, zda je rojení včelami bráno jako rozmnožovací pud nebo jako útěková reakce před nepříznivými podmínkami Big Grin Já bych se přiklonil k tomu rozmnožovacímu pudu. U lidí bych vsadil na ten útěk před nepříznivými podmínkami.



RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 15.01.2015 04:27 PM

Tak jak si potom vysvětlit, že někomu se včely nerojí???

Že se mají tak špatně, že se nerojí.??

A nebo že se mají tak dobře, že se nerojí???


RE: Co se děje v úlech teď - Jan Brunclík - 15.01.2015 04:39 PM

Jsou včely, které jsou více bodavé, (ne příliš agresivní) lepší, odolnější méně náchylné na V.D. a různé nemoci? kolik-rát je potřeba léčit a tak. A naopak jak jsou na tom včely co jsou mírné a klidné? Zkusit je porovnat a posoudit. Je tu někdo, kdo by mohl posoudit chov takových či jiných včel?

(15.01.2015 04:27 PM)jirka.marx napsal(a):  Tak jak si potom vysvětlit, že někomu se včely nerojí???

Že se mají tak špatně, že se nerojí.??

A nebo že se mají tak dobře, že se nerojí???

Když se včely rojí jsou v plné síle. To že se nerojí může být třeba tou nepřirozenou genetikou.


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 15.01.2015 04:50 PM

Leoš má chovný včelstva odkud se bere plemenivo opravdu, ale opravdu moc hodný. Že se hrabu ve včelách holýma rukama a že je můžu hladit, to znám,, ale vzít mladušku za křídlo a ona ani nevytáhla žihadlo, to jsem viděl jen u Leoše.


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 15.01.2015 05:42 PM

(15.01.2015 01:49 PM)Debora napsal(a):  
(15.01.2015 08:43 AM)Aleš Molčík napsal(a):  K čemu roj, když stejně uletí, dutinu nenajde a zahyne.

V této větě jsi vyselektoval nejen otazník, ale i přirozenou hygienu. Ale jsou nadšenci a snílci, kteří staví včelstvu úly a kláty, vysekávají do stromů dutiny a od srdce věří, že je včelstvo zkolauduje a osídlí. Možná je to jen hnutí, možná šance pro včely.

Z mojí zkušenosti snílci. Mě se do takových dutin(vyrobených z prken) za cca 20 let nastěhovaly jen ptáci. Ti hledají hnízdní prostor mnohem dřív na jaře než včely, ale vyjímka se může stát.

P.S. ono by to chtělo něco jednoduššího např. proutěnou košnici a do korun stromů je zavěšovat v době rojů a v podletí neobsazené sundat.


RE: Co se děje v úlech teď - terez.c - 15.01.2015 06:28 PM

Tak s tím rojením mám vcelku čerstvé poznatky (ne, že by se mi teď rojili včely), ale narazila jsem na jeden web, je včelařky z Hawaie a tam dorazily varoa před pár lety a rázem se tam všem vyrojily včely a ani jim nestačili zamávat. Je to útěková reakce. Wink. Vždyť ani těm, co mají "rojivé" včely se nerojí všechna včelstva každý rok...

(15.01.2015 04:50 PM)jirka.marx napsal(a):  Leoš má chovný včelstva odkud se bere plemenivo opravdu, ale opravdu moc hodný. Že se hrabu ve včelách holýma rukama a že je můžu hladit, to znám,, ale vzít mladušku za křídlo a ona ani nevytáhla žihadlo, to jsem viděl jen u Leoše.

Leoš svoje včely miluje a ony jeho. To se tak krásně čte. Heart


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 15.01.2015 06:51 PM

Dobra informace o tom rojeni diky Terezko