Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 14.01.2015 05:57 PM

Každého z nás obklopuje zcela jiná aura. Zatím co by mě včelka scutellata upíchala, u Vás by byla úplně klidná. Big Grin Tím samozřejmě nechci vytvořit doměnku, že má někdo z nás lepší, nebo horší auru, pouze jinou. Wink


RE: Co se děje v úlech teď - terez.c - 14.01.2015 07:26 PM

Ano, to se mi líbí, i jednodnotlivá včelstva mají svou osobnost a nemusíme si "sednout" Big Grin Big Grin Heart


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 14.01.2015 10:08 PM

(14.01.2015 04:17 PM)terez.c napsal(a):  HA, tak to by mě zajímalo, jetli jsou Hvězdušky včelky bodavější než Michalovo Wink . Protože ty Michalovo byly celkem klidné Big Grin (tedy u nás) .
Terez všechno je jinak Wink. Ty, co ode mne máš, nejsou " Pačívský Sršáňě ", jednak je zas nemám tak namnožený, abych pustil chlup, a jednak na poprvně jsou přeci jen trochu divoké, tak bych neměl odvahu.
Takže ty co máš / ještě jsou živý ??? / jsou vyšší střední a spíš nebodavý.
Ale aj tak to není o bodání, není to to podstatný v životaschopnosti, ani "Sršáně" nejsou až tak bodavý, ty, od kterých jsi mohla koupit několik žihadel i o vánocích na sněhu mě bohužel nepřežili hladovou zimu před dvěma roky Confused. Sršáně jsou o třídu lepší a ty co máš o dvě, co se bodání týče. A taky vezmi v úvahu, že to byl oddělek, ten je ještě minimálně o třídu lepší.
Takže vyšší bodavost je jen jeden z mnoha znaků menší degenerace a nemusí být nutně skafandrózní Big Grin


RE: Co se děje v úlech teď - terez.c - 14.01.2015 11:28 PM

Michale, vím, že jsi mi nedal ty největší sršáně, dělám si legraci... Ale ze začátku jsem se jich fakt bála Big Grin . Hlavně sekání trávy. Big GrinBig GrinBig Grin
Ale už je nemám, na podzim přešly do nefyzična Rolleyes .


RE: Co se děje v úlech teď - Jan Brunclík - 15.01.2015 01:20 AM

(14.01.2015 11:43 AM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Starí včelári v okolí si najbodavejšie včelstvá vždy vážili. Údajne s nimi nikdy neboli problémy, či zdravotné, či znáškové. Jednoducho to boli tzv. "spoľahlivé stálice". Všetko prežili a vždy dačo doniesli. A bránili včelnicu pred zvedavcami. Na otázku, či im nevadila agresivita včiel som dostal odpoveď, že to sú predsa včely, nie muchy.

Něco na tom bude u nás jeden také starší včelař co tu včelaří celkem dost dlouho se zmiňoval o "cigánkách" nějakých tmavších včelách co přinesou medu dost, jsou v pohodě zdravotně, ale že jsou bodavé jako šicí stroj Smile je to možná asi řešení v chovu silných včel. Proč bych měl chovat mírné a nerojící včely? Dávám si takovou otázku? Vždyť rojení u včel je přirozenou vlastností (dobře) a to že bodají více naznačuje jen to, že se dokáží bránit (dobře) a ne že jsou agresivní (sami od sebe těžko někoho napadnou bez příčiny). A co je na takových včelách vlastně špatného? Proč je předělávat proč je měnit? Jsou zdravá, med také mají, tak proč je měnit (přidávat jinou matku) a myslet si, že je to správné pro mě? Jde přeci o včely a jejich zdraví a vitalitu! Raději mít bodavé a zdravé včely než nějaké mírné a šlechtěné, ale zas méně odolné. Co vy na to? Díky za každý názor.

Jenda


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 15.01.2015 08:34 AM

Ono ale záleží i od toho, kde včely včelár má. Je rozdiel mať včely niekde na záhrade medzi domami, kde okolo sú zahrádky, v ktorých každý deň niekto niečo pleje, kope a pod. a mať včely v lese, kde nikomu nevadia.


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 15.01.2015 08:43 AM

I bodavé med nedonesou a vyrojené rozhodně také nic nedají navíc. Proč chovat nebodavé, proto aby jste vydržely se sousedy. Bodavé po vás jdou a nemusíte jim dát jedinou příčinu, stačí jen projít kolem. Nerojivé, k čemu roj, když stejně uletí, dutinu nenajde a zahyne. Těch dutin, kde se včely dovedou usadit a přežít, je rozhodně míň jak příběhů o zalétlích rojích.


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 15.01.2015 11:47 AM

Já chci včely odolný, vitální, nerojivý a nebodavý Big Grin No a med ať taky nosí Smile

A sekačka ať jim nevadí....


RE: Co se děje v úlech teď - Jan Brunclík - 15.01.2015 12:04 PM

Citace: Jaro Stoklasa Ono ale záleží i od toho, kde včely včelár má. Je rozdiel mať včely niekde na záhrade medzi domami, kde okolo sú zahrádky, v ktorých každý deň niekto niečo pleje, kope a pod. a mať včely v lese, kde nikomu nevadia.
Dříve včely nebyly chovány v blízkosti domů zahrádek atp. byly divoké a v lesích. Proč by se měli včely přizpůsobovat nám? To mi by jsme se měli přizpůsobit včelám. Nebudu např. chovat včely někde, kde budou rušené lidmi. (hodně blízko lidí). Vždyť já potřebuju včely, oni se bez lidí obejdou a poradí.
Citace: Aleš Molčík I bodavé med nedonesou a vyrojené rozhodně také nic nedají navíc. Proč chovat nebodavé, proto aby jste vydržely se sousedy. Bodavé po vás jdou a nemusíte jim dát jedinou příčinu, stačí jen projít kolem. Nerojivé, k čemu roj, když stejně uletí, dutinu nenajde a zahyne. Těch dutin, kde se včely dovedou usadit a přežít, je rozhodně míň jak příběhů o zalétlích rojích.
Jsou i takové o kterých jsem zmiňoval, že s nimi není problém se snůškou. Ne všechny budou takové. Nebodavé včely - nechtěl bych mít agresivní včely co jsou (útočné), samozřejmě už kvůli dětem, ale pokud jsou bodavé při přímém kontaktu s otevřeným úlem nic bych jim nezazlíval(když jim jdu do úlu). Narušuju jejich obydlí a oni se jen brání. Rojivé, nerojivé proč jim bránit v jejich pudu, který mají v genech po miliony let? Pokud nenajdou dutinu - je předurčené, že zajdou a nepřežijou.(tak to přeci v přírodě chodí). Ale pokud mají takovou silnou vůli přežít vlétnou i do komínu. Většinou co se včely rojí vezmou sebou zásoby a včely, které jsou v roji jsou přirozeně vybrané a dávají prostor novým mladým včelám. Jak já mohu poznat a vybrat např. oddělkem nebo smetencem včelstvo, které bude silné? Ty včely to budou vědět asi líp.

Díky za vaše názory (co člověk to názor) nemůžeme přeci myslet stejně. Nejsem vševěd a jsem rád, že se tu o tom píše třeba někdo má pravdu a někdo zas ne. Možná nemám pravdu zrovna já ... Wink

Mějte se všichni pohodově
Jenda

(15.01.2015 11:47 AM)jirka.marx napsal(a):  Já chci včely odolný, vitální, nerojivý a nebodavý Big Grin No a med ať taky nosí Smile

A sekačka ať jim nevadí....

Dobré to je, ale pro koho pro tebe nebo pro včely? Nedokážu poznat jak mít včely odolný, vitální, nerojivý a nebodavý, jak poznáš že jsou takhle přirozeně? (vyšlechtěné podle přirozenosti včel)

Sekačka jim nevadí pokud nevjedeš do úlu Big Grin (v legraci myšleno)


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 15.01.2015 01:01 PM

Když jsem byl na návštěvě u pana Nymsy, lezli jsme do úlů, kde rozhodně nebyly šlechtěný matky, byly to včelstva, kde se postupně měnily matky tichými výměnami, jedno z těch včelstev už 25 let. A byly úplně v pohodě. viz fotografie ve vláknu Přirozený život včel versus člověk......

Tak asi není nutný aby byly bodavky

A taky je otázka, zda je rojení včelami bráno jako rozmnožovací pud nebo jako útěková reakce před nepříznivými podmínkami Big Grin