Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 14.01.2015 11:53 AM

(14.01.2015 11:05 AM)jirka.marx napsal(a):  Při veškeré péči šla včelstva pryč to je hodně hodně smutný a ukazuje to (ne poprvé), že Vigorky asi nebudou to pravé do současných poměrů.

Jirko, smutný to je , dokonce smutnější ,protože každý kdo začíná a nemá včelaření v rodině musí koupit co trh nabízí = nevíš o nakoupeném vůbec nic. Začínáš s minimálními znalostmi z knih a přednášek různé úrovně . Pereš se s problémy buďto dle vlastní hlavy a nebo přes rady které možná v dobré víře ti byly poskytnuty, ale jako zkušenosti na jiném stanovišti a s jiným kmenem či linií. Proto jsem myslel, že " Šancaři " mají mít vlastní systém vzdělávání ( setkávání ) ne jen o včelách ale i o morálce , disciplině / kázni a zodpovědnosti. Pokud by na to navazovaly regionální ( třeba i testovací ) stanoviště, které by poskytly možnost získat místně přizpůsobené linie jak formou oddělku nebo matky, hneme se o krok dál.
Musíme začít měnit sebe, pokud chceme změnit naše okolí.


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 14.01.2015 12:30 PM

(14.01.2015 11:20 AM)hvezduska napsal(a):  Jsem na tom zatím se stavem trochu lépe. Ale moje včelstavo, které uhynulo bylo silné a matka Singer. Takže Vigorkama to asi nebude. Nejlépe vypadají včelstva, u kterých jsem chtěla matku vyměnit a nakonec jsem to nestihla. Matky neznámého původu a jak já říkám "svině" co létají zadkem napřed jen se k úlům přiblížím. Po téhle zimě a po tom co čtu jim asi dám šanci a naopak si jich budu hledět. .) D.

Jakmile se včelstvo probudí, začneme mít problémy, získat jeho důvěru. Jest-li sneseš včelařit se skeptickou včelou s dobrou hygienou, matku bych neměnila. Wink


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťo 71 - 14.01.2015 12:44 PM

(14.01.2015 11:05 AM)jirka.marx napsal(a):  Při veškeré péči šla včelstva pryč to je hodně hodně smutný a ukazuje to (ne poprvé), že Vigorky asi nebudou to pravé do současných poměrů.
Jirko , vedz len jedno ,,Vigorkami" to nieje, ale nikto z nás nevidel v akom zdravotnom stave boli odložence , žial niektorí vidia v rozchovávaní len zisk-biznis.
A tu je chyba!
Ja som kupoval svoje tri prezimované včelstvá na jar od človeka ktorí mal len ,,Vigorky", a všetky včelstvá boli na volnej stavbe, bez medzistienok na 4-6 nádstavkoch optimalu , zimoval len na mede, on bol prví kto mi ukázal volnú stavbu a vysvetlil mi základy, v tom istom roku som zazimoval 7 včelstiev a 3 záložné matky.


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 14.01.2015 01:09 PM

Dobře, tady se nám prolínají dvě věci, jednou z nich je genetika a druhou je zootechnika. Nemám osobní zkušenosti s Vigorkami, jen zprostředkované u kamarádů to vzdávaly mezi prvními, může to být náhoda. Kdo z Vás má Vigorky ať řekne.
Oddělky o které přišel kolega nabyly žádní slaboši, vytáhnout je na tři NN od července není až zas tak běžné. Zajímalo by mě, jak přesně postupoval. Ale je fakt že viry si přitáhl už od chovatele.
Každá oblast má svoje specifický kmeny virů a na ty bývají většinou místní včely ( i bodalky Big Grin) odolné. Když přemístíme včelstvo do jiné oblasti, může mít okamžitě problém, to je jasný.
A do toho se nám přes republiku valí vlny Nosemy c. a jiných kmenů virů a pak máme včelařit Smile
My se musíme naučit jak jim pomoci v jejich přirozený vitalitě a odolnosti, jak jim jako včelaři co nejmíň škodit. A do toho patří i taková blbost jako rozšiřování .


RE: Co se děje v úlech teď - hvezduska - 14.01.2015 02:44 PM

(14.01.2015 12:30 PM)Debora napsal(a):  Jakmile se včelstvo probudí, začneme mít problémy, získat jeho důvěru. Jest-li sneseš včelařit se skeptickou včelou s dobrou hygienou, matku bych neměnila. Wink

Zkusím to s nimi ještě jeden rok. Takhle bodavé jsou jen dvoje ostatní mám mírnější. Ale ty dvoje mi to vynahradí. Jakýkoliv zásah musím dělat navlečená jak kosmonaut a vůbec nemluvím o tom "úprku", když mi to chvilku trvá. Ale naštěstí z jara a přes léto jsou mírnější. Zkusím to vydržet. Budu to brát jako výzvu kdo z koho. Smile) A hlavně...vyměnit matku můžu kdykoliv, takže si ted dám na čas.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 14.01.2015 02:58 PM

K aktualitám - kvete líska a zase se ochladilo. Blush
Ke ztrátám - předběžně už je možné příčiny hodnotit, takže od nejhorších k nejlepším :
1. první ztráty už srpen, září všechny s problémy plodu - zvápenatění apod.
2. v červenci silné včely, které se ale z jara neměli sílu rojit - tzn. průběžné, bez plodové pauzy. Konec během září, října a velmi rychlý.
3. tzv. původní oddělky - spíš rozdělky na starém díle - konec říjen, listopad.
4. všechny ostatní, co se povedlo dostat na nové dílo, tzn. květnový oddělek či červnové zrojení, ale na novém díle - většinou v současné době slabé, ale zjevně přežijí.
5. pětka - ruská jednička : to jsou ty, jak už se tu psalo, místní sršáni, stále nejrychlejší, bezproblémový, v květnu rojící se každý rok - tedy rozdělené, bodavé, nic nedarující, s kvanty plodu a středně medu, je úplně neskutečné je srovnávat s těmi ostatními, ve všech parametrech. Ty jsou, ač květnové oddělky, momentálně vlastně úplně normální, přes běžné obhospodařování.
Je z toho patrný několik postřehů : to, co říká Leoš : genetika je základ, všecko ostatní je balast. Jenže jak se k tomu dostat, že ?
Druhý postřeh je protistrana : jakmile mají jakýkoli problém s plodem, nepřežijí krizové roky / měl jsem je na pozorování - před tím plus mínus fungovali, medu měli spíše více, málo plodu, ale furt člověk musel být napřed s léčbou /.
A pak tak zootechnika je taky jasně patrná : starý plásty = problém v krizovém roce.
Plodová přestávka = nejlepší prostředek ochrany před varoázou.
A ještě jedna věc, ale to nemusí platit všude, včely, které se v květnu nedostanou do rojovky, nepatří mezi nejodolnější.
A ještě k těm Wigorkám a Singerkám : stejnorodá kvalita končí za hranicema Rakouska, jestli je máte z originál chovu, tak O.K. ale jestli jsou někde ze čtvrté ruky, tak je úplně jedno, jak se to jmenuje, protože geny jsou už dávno jiné. Nemá tedy ani moc smysl je srovnávat. Já koupil asi jen dvakrát matku z chovu, co se jen lehce blížila mým bezejmeným sršánům. A není to otom, koupit tu pravou, ale místním sednutí genů, po letech ztrát, čili asi nejlíp oddělek od dědka z místní ZO, který má ty svoje už 50let, a těch letos nebude moc. A je šumák, jak se to jmenuje, protože když to odvezu o 50kiláků dál, tak to do dvou let bude něco jinýho, tak či onak.
Ty kupovaný matky jsou hrozný nešvar a zničení místní kvality, postupně se to nakříží a je z tohho kočkopes. Nebo Bukfest/nigra italská. U nás letos všechny koupený jsou v pánu.

(14.01.2015 02:44 PM)hvezduska napsal(a):  Jakýkoliv zásah musím dělat navlečená jak kosmonaut a vůbec nemluvím o tom "úprku", když mi to chvilku trvá.
Je to o vzájemné pochopení - časem člověk přijde na to, co si může dovolit a nedráždí je ve špatné době. Tím se to značně eliminuje. Pak je možný i u těchhle včel krátký rukáv.
A pak, oni ani nijakou velkou údržbu nepotřebují, oproti jiným, není třeba kontrolovat matky, kladení, zásoby, vše je O.K. jaksi automaticky. Jen sousedi tomu moc nerozumí.Confused


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 14.01.2015 03:44 PM

(14.01.2015 02:44 PM)hvezduska napsal(a):  Ale naštěstí z jara a přes léto jsou mírnější. Zkusím to vydržet. Budu to brát jako výzvu kdo z koho. Smile) A hlavně...vyměnit matku můžu kdykoliv, takže si ted dám na čas.

ano, to samé si myslí včelstvo, jen o nás. Wink Příští dva roky bude probíhat výměna včelařů.


RE: Co se děje v úlech teď - hvezduska - 14.01.2015 03:51 PM

(14.01.2015 03:44 PM)Debora napsal(a):  Příští dva roky bude probíhat výměna včelařů.

Jj já už jsem ta čerstvá dávka.. Už to dávno začalo


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 14.01.2015 03:55 PM

(14.01.2015 02:58 PM)schützmeister napsal(a):  K aktualitám - kvete líska a zase se ochladilo. Blush
Ke ztrátám - předběžně už je možné příčiny hodnotit, takže od nejhorších k nejlepším :
1. první ztráty už srpen, září všechny s problémy plodu - zvápenatění apod.
2. v červenci silné včely, které se ale z jara neměli sílu rojit - tzn. průběžné, bez plodové pauzy. Konec během září, října a velmi rychlý.
3. tzv. původní oddělky - spíš rozdělky na starém díle - konec říjen, listopad.
4. všechny ostatní, co se povedlo dostat na nové dílo, tzn. květnový oddělek či červnové zrojení, ale na novém díle - většinou v současné době slabé, ale zjevně přežijí.
5. pětka - ruská jednička : to jsou ty, jak už se tu psalo, místní sršáni, stále nejrychlejší, bezproblémový, v květnu rojící se každý rok - tedy rozdělené, bodavé, nic nedarující, s kvanty plodu a středně medu, je úplně neskutečné je srovnávat s těmi ostatními, ve všech parametrech. Ty jsou, ač květnové oddělky, momentálně vlastně úplně normální, přes běžné obhospodařování.
Je z toho patrný několik postřehů : to, co říká Leoš : genetika je základ, všecko ostatní je balast. Jenže jak se k tomu dostat, že ?
Druhý postřeh je protistrana : jakmile mají jakýkoli problém s plodem, nepřežijí krizové roky / měl jsem je na pozorování - před tím plus mínus fungovali, medu měli spíše více, málo plodu, ale furt člověk musel být napřed s léčbou /.
A pak tak zootechnika je taky jasně patrná : starý plásty = problém v krizovém roce.
Plodová přestávka = nejlepší prostředek ochrany před varoázou.
A ještě jedna věc, ale to nemusí platit všude, včely, které se v květnu nedostanou do rojovky, nepatří mezi nejodolnější.
A ještě k těm Wigorkám a Singerkám : stejnorodá kvalita končí za hranicema Rakouska, jestli je máte z originál chovu, tak O.K. ale jestli jsou někde ze čtvrté ruky, tak je úplně jedno, jak se to jmenuje, protože geny jsou už dávno jiné. Nemá tedy ani moc smysl je srovnávat. Já koupil asi jen dvakrát matku z chovu, co se jen lehce blížila mým bezejmeným sršánům. A není to otom, koupit tu pravou, ale místním sednutí genů, po letech ztrát, čili asi nejlíp oddělek od dědka z místní ZO, který má ty svoje už 50let, a těch letos nebude moc. A je šumák, jak se to jmenuje, protože když to odvezu o 50kiláků dál, tak to do dvou let bude něco jinýho, tak či onak.
Ty kupovaný matky jsou hrozný nešvar a zničení místní kvality, postupně se to nakříží a je z tohho kočkopes. Nebo Bukfest/nigra italská. U nás letos všechny koupený jsou v pánu.

(14.01.2015 02:44 PM)hvezduska napsal(a):  Jakýkoliv zásah musím dělat navlečená jak kosmonaut a vůbec nemluvím o tom "úprku", když mi to chvilku trvá.
Je to o vzájemné pochopení - časem člověk přijde na to, co si může dovolit a nedráždí je ve špatné době. Tím se to značně eliminuje. Pak je možný i u těchhle včel krátký rukáv.
A pak, oni ani nijakou velkou údržbu nepotřebují, oproti jiným, není třeba kontrolovat matky, kladení, zásoby, vše je O.K. jaksi automaticky. Jen sousedi tomu moc nerozumí.Confused

co tady Michal napsal, to by si měl každý z nás zarámovat a pověsit namísto diplomů, včetně epilogu o zcela normálních včelách. [Obrázky: thumbsup.gif] [Obrázky: thumbsup.gif]


RE: Co se děje v úlech teď - terez.c - 14.01.2015 04:17 PM

HA, tak to by mě zajímalo, jetli jsou Hvězdušky včelky bodavější než Michalovo Wink . Protože ty Michalovo byly celkem klidné Big Grin (tedy u nás) . Jestli vy ty svoje včely nepomlouváte. Pak se jim nedivím, že bodají Tongue .
Hvězduško, koukám, že jsi ze Strakonicka, to máme celkem kousek Wink .