Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - goro - 09.01.2015 04:33 PM

(09.01.2015 02:33 PM)Jindřich napsal(a):  2) Když nemám žádné rezervní plásty jde nalít med ( ne z krámu ! ) do souše a přidat z boku , vezmou to ?
..zoberú/vezmou...Wink
niekdy som tak na jar posilňoval oddielok, na jar, prečo teraz? no dobre... vezmú, ak bude nad 10-12 stupňov (podľa môjho názoru musia rozvolniť chumáč, v zime sa včely "nenapchávajú" každý deň ( viď. tú měl)...Blush


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 09.01.2015 05:08 PM

Plnička medu, jedna z pomůcek našich včelařských předků, vypadá jako kapsové krmítko, ale větší, aby se do toho vešel celý rámek, uvnitř rozehřátý med a do toho se rámek s dílem ponořil a naplnil medem pro podněcování.
Ale ještě jsem neviděl, aby se včely v zimě přesunuly z jedné uličky do druhé, v případě, že by se dal zásobní plást na okraj chomáče asi by to nepomohlo.


RE: Co se děje v úlech teď - nusige - 09.01.2015 05:24 PM

(09.01.2015 12:20 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  ...prosím tě zapomeň na těsto, nyní jen hotové zásoby, to by se ale mělo stát zcela výjimečně....Jsi si vážně jistý, že zásoby potřebují?
(09.01.2015 01:03 PM)schützmeister napsal(a):  .. slabé včelstvo v rohu oddělené od zásob lze zachránit přeskládáním plástů.

clovek nebol lakomy a cez leto aj hotove plasty do zasoby odlozil. pockam teda. vdaka za radu i zdvihnuty prst. btw, minuly rok koncom Ledna vo dvore lieska kvitla...


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 09.01.2015 06:44 PM

(09.01.2015 05:24 PM)nusige napsal(a):  clovek nebol lakomy a cez leto aj hotove plasty do zasoby odlozil. pockam teda. vdaka za radu i zdvihnuty prst. btw, minuly rok koncom Ledna vo dvore lieska kvitla...

Jo, to je ideální stav. Ono ty nevíčkované plásty ať už s čímkoli táhnou vodu. Takže pokud fakt nejni teplo, není to dobrý. Víčkovaný jsou v klidu a až polezeou, tak si vezmou, ale musí být hned u včel, nebo asi nahoře, jenže to ve většině úlů asi konstrukčně nepůjde.
Teď mluvím o lednu, únoru, v březnu už med tak nevadí.


RE: Co se děje v úlech teď - Ladislav Kohout - 10.01.2015 06:29 PM

Desátého ledna obsedají 5 nástavků.

[Obrázky: image.jpg]


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 10.01.2015 07:27 PM

Hezký prolet. U nás 10 st. a nic. Jsem si mohl včera ušetřit cestu a práci.


RE: Co se děje v úlech teď - Ladislav Kohout - 10.01.2015 07:34 PM

No užil jsem si to. Ve čtvrtek jsem házel sníh abych vyjel autem.

V pátek mi říkal známej že je bez včel, a u nich ve vesnici už nemá včely nikdo. A takových vesnic je kolem víc.


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 10.01.2015 09:37 PM

(10.01.2015 06:29 PM)Ladislav Kohout napsal(a):  Desátého ledna obsedají 5 nástavků.

[Obrázky: image.jpg]

Obsadajú znamená že sú vo všetkých 5 NN vo všetkých uličkách včely? Alebo že úľ má 5 NN ale včely sú len v horných? Lebo včelstvo v 5 NN v januári... Ja som také nevidel naživo ani v júni Smile


RE: Co se děje v úlech teď - Ladislav Kohout - 10.01.2015 10:02 PM

Obsedají zvenčí. A střechu k tomu.


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 11.01.2015 08:38 PM

Po tom vichru jsem byl zkontrolovat stanoviště, co nemám u baráku. Jedna stříška na zemi i s cihlou . Naštěstí se nic nestalo, jak jsem do nich od srpna či září nelezl, folie krásně drží na propolisu. Ani to nezaznamenaly, jen tam měly víc světla. Big Grin