Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 08.01.2015 02:07 PM

Onedlho budú možno Zázrivčania hovoriť: Macek robí klzisko, jar príde Big Grin


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 08.01.2015 07:34 PM

Využil jsem dnešní klidné počasí ke kontrole podložek a zdá se, že kolapsy už skončili.
Žádný nový prázdný úl - ba dokonce dva minule bez odezvy, ale neodvezené kvůli sněhu, ožili.Shy
Vše se jeví celkem normálně, jen zimování je víc asymetrické, vzhledem k menší síle. Bude třeba doladit zásoby při příští oblevě.
Dokonce ve dvou úlech nalezeny zdá se čerstvá víčka - takže klasicky nový život začíná před vánoci.
Jediná chybka bylo stanoviště v nejvyšší poloze - silnice je bezúdržbová a dost strmá, takže v půli kopce jsem skončil, odbruslil s auťákem dolů a musel to dojít pěšo. Všude kvanta stop vysoké a i okolo úlů trus velikosti a tvaru lískového ořechu, trochu hubenějšího - netušíte někdo, jestli jde o malého jelena, nebo spíše daňky ? Pak mají nějaké stromečky narůst. No, natřené jedle se zatím drží. Uvidíme. Už aby tu byli ti vlci. Heart


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Urík - 08.01.2015 08:49 PM

Slyšel jsem o poměrně rozsáhlých úhynech, máte o tom někdo info?


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 08.01.2015 09:26 PM

V úterý jsme dělali první sčot k 31.12. a jsme pod 10% celkově. Je to ale flekaté. Předpokládám, že se také dostaneme na cca 20% za celou zimu, uvidíme. LD


RE: Co se děje v úlech teď - nusige - 09.01.2015 11:05 AM

(03.01.2015 06:13 PM)Tomáš Palata napsal(a):  ..Dnes v 11h přes Jizerky táhla dvě velká hejna husí na sever. Ono ti ptáci vědí co dělají... Finové říkají, že když přiletí husy, zima už nebude...
u nas 22.12.2014 krdel cca 30 husi smer J. dalsi 6.1.2015 o pocte cez 60ks takisto smer J-JZ. oba vo velkej vyske, mali namierene daleko. pekny film o pierkach vo vetre: http://www.imdb.com/title/tt0301727/

(08.01.2015 07:34 PM)schützmeister napsal(a):  ...Bude třeba doladit zásoby při příští oblevě.
taktiez jednemu vcelstvu so zasobami by rad pomohol. myslel na medovo-cukrove cesto, cez vikend sa ma oteplit z cca -5 na +12. len vietor zosilnie. je to cas na pridanie zasob? myslim, ze este nieco maju..alebo este vydrzat a nechat tak?
vdaka -,-


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 09.01.2015 12:20 PM

(09.01.2015 11:05 AM)nusige napsal(a):  
(03.01.2015 06:13 PM)Tomáš Palata napsal(a):  ..Dnes v 11h přes Jizerky táhla dvě velká hejna husí na sever. Ono ti ptáci vědí co dělají... Finové říkají, že když přiletí husy, zima už nebude...
u nas 22.12.2014 krdel cca 30 husi smer J. dalsi 6.1.2015 o pocte cez 60ks takisto smer J-JZ. oba vo velkej vyske, mali namierene daleko. pekny film o pierkach vo vetre: http://www.imdb.com/title/tt0301727/

(08.01.2015 07:34 PM)schützmeister napsal(a):  ...Bude třeba doladit zásoby při příští oblevě.
taktiez jednemu vcelstvu so zasobami by rad pomohol. myslel na medovo-cukrove cesto, cez vikend sa ma oteplit z cca -5 na +12. len vietor zosilnie. je to cas na pridanie zasob? myslim, ze este nieco maju..alebo este vydrzat a nechat tak?
vdaka -,-

Prosím tě zapomeň na těsto, nyní jen hotové zásoby, to by se ale mělo stát zcela výjimečně. Tohle se dělá v létě. Jinak těžko radit, když ani nevíme jak to včelstvo vypadá. Jsi si vážně jistý, že zásoby potřebují? Když nemáš nic jiného asi ti nic jiného nezbude, ale rozhodně jim to nijak neprospěje, možná krom záchrany smrti hladem.
Jestli včely něco nyní potřebují, tak je to klid a plodová přestávka, kterou letos možná neměly. Mrazy by pomohly.
LD


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 09.01.2015 01:03 PM

(08.01.2015 09:26 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  V úterý jsme dělali první sčot k 31.12. a jsme pod 10% celkově. Je to ale flekaté. Předpokládám, že se také dostaneme na cca 20% za celou zimu, uvidíme. LD
To jsou super výsledky.
Já jsem na nejlepším stanovišti mínus 30% , nejhorším 100% a průměrně na mínus 45%. Přežijící jsou včelstvíčka povětšinou jako větší pěst.
Celkově za ZO podle toho co už bylo jasné v listopadu určitě mínus 60%.
A všude kolem dokola to je podobné - malý včelaři 100% a zbytek to průměrně vylepšuje.
A nesmí přijít mrazy - jsou povětšinou velmi špatně usazené.Confused

(09.01.2015 12:20 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Prosím tě zapomeň na těsto, nyní jen hotové zásoby, to by se ale mělo stát zcela výjimečně. Tohle se dělá v létě. Jinak těžko radit, když ani nevíme jak to včelstvo vypadá. Jsi si vážně jistý, že zásoby potřebují? Když nemáš nic jiného asi ti nic jiného nezbude, ale rozhodně jim to nijak neprospěje, možná krom záchrany smrti hladem.
Jestli včely něco nyní potřebují, tak je to klid a plodová přestávka, kterou letos možná neměly. Mrazy by pomohly.
LD
Jasně, když je vše aspoň trochu O.K. je to takhle.
Na druhou stranu, u fakt krizových situací - a tím myslím slabé včelstvo v rohu oddělené od zásob lze zachránit přeskládáním plástů. Mám s tím výborné zkušenosti, ale na velkých plástech, na NN je to, jak píše Leoš, asi pasé.
Těsto je nesmysl, musí to taky být v době proletu, teplota není rozhodující, ale pokud lítají, a odklopím je ze starny kde nejsou, v pohodě vyndám prázdné a plesnivé plásty a přidám plný + krycí přepážku. Když to neudělám, většinou nedožijí jara a ten plást jim úžasně pomůže.
Ale jak říkám, musí to mít smysl - tedy špatné sezení, musí být podmínky - prolet a nikdy se nesmí hrabat v obsednutých plástech.
Voni včelky, pokud mají dobrý podmínky, zase tak choulostivý nejsou - za Kyrilu mě to sfouklo střechu, týden do nich pršelo a sněžilo / to byl únor / po týdnu jsem je zakryl a na jaře v pohodě. Nejde podle mě ani o rušení, jako vyvážené podmínky, a tomu se nechá pomoct.


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 09.01.2015 02:33 PM

[/quote]
Jasně, když je vše aspoň trochu O.K. je to takhle.
Na druhou stranu, u fakt krizových situací - a tím myslím slabé včelstvo v rohu oddělené od zásob lze zachránit přeskládáním plástů. Mám s tím výborné zkušenosti, ale na velkých plástech, na NN je to, jak píše Leoš, asi pasé.
Těsto je nesmysl, musí to taky být v době proletu, teplota není rozhodující, ale pokud lítají, a odklopím je ze starny kde nejsou, v pohodě vyndám prázdné a plesnivé plásty a přidám plný + krycí přepážku. Když to neudělám, většinou nedožijí jara a ten plást jim úžasně pomůže.
. Nejde podle mě ani o rušení, jako vyvážené podmínky, a tomu se nechá pomoct.
[/quote]

Přátelé dotaz, 39x24
1) nejdříve žádná měl nyní málo ale je , je možné že brali z otevřených plástů a nyní teprve odvíčkovávají ?
2) Když nemám žádné rezervní plásty jde nalít med ( ne z krámu ! ) do souše a přidat z boku , vezmou to ?


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 09.01.2015 02:53 PM

Jindro, já bych v nejhorším odebral zavíčkovaný plást od těch, co mají nadbytek a položil ho nahoru na plásty, těch, které to potřebují. Stalo se mi loni i předloni, že jsem toto udělal v březnu vždy u jednoho včelstva pro jistotu. Na stanoviště jsem se totiž mohl dostat až v květnu. Výsledek byl- OK a plást položený a který byl ve vodorovné poloze byl plný plodu, stejně jako ty pod ním.

Stejnou metodiku používají přátelé, kteří v září přenesli roj do úlu a už ho nestačili dost nakrmit. Nyní v sobotu dostanou druhý plást, tj .cca 2 kg. V přírodě stavěl buňky 4,2 a rozteče byly 3,5-4 cm, tedy zcela něco jiného, než dělají ti, co nutí dělat včely malé buňky i roztečemi 3,3 cm a programují tak slabá včelstva. V přírodě je to naopak, toto je ukázka. Doufám, že přežije do jara, aby se z něj dalo něco odchovat. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 09.01.2015 04:28 PM

Vyrazil jsem ke včelám odházet sníh, aby kdyžtak při avízovaném oteplení mohly ven.

[attachment=853]

Ponechané kapsové krmítko v oddělku asi nebyl dobrý nápad...

[attachment=854]

Prozatím co má žít, žije.