Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťo 71 - 28.10.2013 06:02 PM

Jaro, a majú furt tú istú matku? Nemenia je náhodou každé cca. 2 mesiace? , ja som mal toho roku také jedno včelstvo , prvá matka sa stratila , tak som im dal označanú M , tá tam vydžala ASI 3-5 týždňov, potom zase som našiel novú M, teda bez značky,začiatkom septembra boli opäť bez M, tak som ich spojil s iným včelstvom , tiež mali dosť trúdov , ale kedže mám značené M , viem ktorá aká je, toť moja skúsenosť.


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 28.10.2013 06:20 PM

No to som si myslel aj ja, keď som to spozoroval prvý krát u jedného včelstva. Lenže potom som si to všimol u viacerých. Sú rôzneho pôvodu (všetky pochádzajú z rojov od známych včelárov) a nikdy nijako nezaostávali za ostatnými, práve naopak. Nanosené mali vždy najviac. Vlani sa tento jav dokonca objavoval takmer u všetkých včelstiev. Trúdy som pozoroval na prelome septembra a októbra v 90% včelstiev. Ale u troch je to pravidelne každý rok. Dokiaľ lietajú, majú trúdy. Vlani som našiel pred úľmi vyzabíjané trúdy až na prvom snehu. Posledné 3 roky boli u nás typické veľmi slabou znáškou a dlhšími chladnými obdobiami po celý rok (najmä noci). Možno je to aj tým. Trúdy v neskorej jeseni si všimli aj iní včelári, takže sa to netýka iba mňa.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 28.10.2013 07:02 PM

Ja mávam v niektorých včelstvách trúdy celý rok, aj teraz, koncom októbra. Je to stále u tých istých včelstiev každý rok. S matkami tam nikdy nebol problém. Najprv som si myslel, ovplyvnený literatúrou, že dačo nie je v poriadku. Lenže na nič som neprišiel. A včelstvá takto fungujú rok čo rok. Zrejme je to pre ne úplne normálne.
Samozřejmě trubci jsou také projevem jistého blahobytu. I já mám včelstva, kde jsou trubci a vždy mám taková pod dozorem. Někdy je to proto, že včelstva matky měnila nebo se na to chystají, někdo to jsou zbloudilí trubci, přeživší a pod. Trubci jsou vůbec takový včelí projekt. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 29.10.2013 12:31 AM

Ďakujem vám vám za odpovede ktoré mi pomohli zorientovať sa. Tú správnu je ťažké nájsť. Už len preto že ani ja som sa celkom presne nevyjadril.

(27.10.2013 09:08 PM)Macek napsal(a):  Na treťom rámiku od steny bola trubčina hoci sa to nezdalo lebo steny boli na vstupe do buniek zúžené. Pri lepšom pohľade som si všimol na dne veľa vajíčok ,

Myslel som veľa vajíčok v trúdích bunkách, nie viac v jednej bunke. To vás trochu zmiatlo.



(27.10.2013 10:33 PM)Debora napsal(a):  Je vcelstvo neklidné, hucí a behá nervózne po česnu?

Nie , neklidné bolo dovtedy kým som im nepridal tú "nič moc" matku zo včelstva ktoré som spájal s iným (lepšiu matku som nemal)



(28.10.2013 12:36 AM)MilanBencúr napsal(a):  Na fotografiách je zaviečkovaný robotníčí plod. To znamená, že matka je v poriadku.

S týmto by som rád súhlasil Smile



(28.10.2013 12:23 PM)schützmeister napsal(a):  Mě to přijde, že silnější včely, pokud je teplý podzim, ale může to být i prosinec, se rozplodují po plodové přestávce a jakoby už byla nová sezona, takže včetně trubců.

Toto by sedelo , keďže včelstvo bolo po plodovej prestávke (bezmatečné), včely asi donútili staronovú matku sa rozklásť.



(28.10.2013 12:23 PM)schützmeister napsal(a):  Od října do února jsem tichou výměnu nikdy nepozoroval, myslím, že se to jen tak říká.

Ja som tú matku pustil z klietky 26.9. Keďže asi mohla začať klásť vajíčka okamžite včely mohli hneď začať pracovať na tichej výmene. Či to mohli stihnúť doteraz to neviem.



(28.10.2013 05:10 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Ten plod nevypdá, že je zcela v pořádku. Je velmi mezerovitý. Nebudeme rozebírat proč, příčin může být více. Otázkou ale je, zda je to polod ještě po staré matce nebo nové, která se teprve rozkládá. Tomu by odpovídal i větší počet vajíček v buňce. To, že včelstvo v tuto dobu chová trubce není rozhodně normální. S matkou něco nebylo nebo není v pořádku. Počasím se včely oklamat nedají. Nepostřehl jsem, že by jste napsal, že se trubci i líhnou. Viděl jsem mnohokrát, že včely odchovávají dělnice i v trubčích buňkách nebo tzv. přechodných. Chce to najít matku(y) aby jste měl jistotu. Nevím jaké je u vás počasí a jak jsou trubci říjní a kolik mají spermatu nyní, ale mně se matička vracela naposledy ze snubního letu 5.10. při teplotě lehce nad 15C. To bylo ale před několika lety. Letos jsem pozdní chov ukončil koncem září a matičky jsou tam, kam patří. Při kontrole jsem zjistil, že mají plodu jak do klobouku. To je ale pochopitelné, přidával jsem je do již zazimovaných včelstev a taková včelstva je rozplodovat nenechají. LD

S mezerovitým plodom máte pravdu. S tými vajíčkami som to už vysvetlil , takže to asi nebude mladá matka a vyzerá že s tou starou naozaj nie je niečo v poriadku. Trúdy som liahnuť sa nevidel. Či sú v tých trubčích bunkách robotníčie vajíčka to teraz začalo zaujímať aj mňa. Ak bude vhodné počasie asi sa do nich o pár dní ešte pozriem. Počasie u mňa v dňoch od 20.oktobra do dnes na túto dobu nadpriemerne teple , nočné min-denné max: 4,8-18/ 5,8-17,1 / 6,5-19,7 / 8,2-19,4 / 11-19 / 9-19,2 / 5,9/19,8 / 5,7-22,2 / 7,3-19,2

Ešte raz ďakujem za odpovede a dám vedieť ako to dopadlo.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 11.11.2013 01:54 PM

Zdá se, že letos je tu zima přesně načas - ráno u nás lesy na horách bílé jak v pohádce, poslední prolet v pátek, tak snad nás čeká klidné zimování.Shy


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 16.11.2013 10:01 PM

Dnešná min. nočná teplota +2,1. Max. denná v tieni +10,2 a slnečno. Včielky veselo lietali. Včelstvo ktoré som spomínal v predchádzajúcich príspevkoch má stále asi dosť trúdov ktoré tiež veselo lietali viď foto včelína. Nevyzerá že by ich včely vyháňali , asi sa boli len prevetrať. Dúfam že nebudú mať moc veľký apetit a zásoby včelstvu vydržia do jari.


RE: Co se děje v úlech teď - liptaka - 17.11.2013 09:17 PM

[attachment=256][attachment=257][attachment=258][attachment=259]

Ukážka včiel z prírodného televízora(TBH) ranná teplota 2°C,včielky sú pokojné sem tam sa mrvia,liečba žiadna chcem vidieť koľko vydržia (matka(vlastne roj) je od jedného starého 86 ročného včelára ktorý nikdy nekupoval matky)


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 24.11.2013 07:04 PM

Tak jsem dnes našel první načnutý úl žlunou. Chechtala se mi ve stromech. Tak jsem ihned úly obalil síťovinou a bude mít po žížalkách, mrcha jedna hladová. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťo 71 - 25.11.2013 10:34 AM

U nás dnes 2°C, fúka silný vietor a poletuje sneh


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 25.11.2013 08:39 PM

U nás to momentálne vyzerá takto. -1,5 a deti už v záhrade stihli odskúšať či sánkam nezhrdzavela sklznica Smile