Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - goro - 27.12.2014 04:50 PM

Láďo pekné včielky a asi im ani sneh nevadí, aj poletujú alebo len drobčia? Wink
...u nás zatiaľ po snehu ani stopa, ale konečne začalo mrznúť, tak snáď....


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 27.12.2014 10:33 PM

U nás na štedrý deň min. nočná/max denná teplota +4,7/+10,1°C , krásne slnečno a prelet väčšiny včelstiev. Včera napadlo asi 10cm snehu a prituhlo na -15,4/-3,3°C. Chumáče sa určite zcelili a ak bolo nejaké plodovanie tak konečne príde pauza. Aspoň podľa predpovede to tak vyzerá.


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 28.12.2014 02:51 PM

konečně přišel dědeček mráz a opudroval frankfurt. Aktuální teploty -6/-1°C

[Obrázky: DSC_2240.jpg][Obrázky: DSC_2231.jpg][Obrázky: DSC_2212.jpg][Obrázky: DSC_2208_02.jpg]


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťo 71 - 28.12.2014 07:38 PM

Aj u mňa konečne nasnežilo:
PS: Prečo sa tu nedajú vkladať obrázky? Na VF bez problémov.


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Urík - 02.01.2015 11:30 AM

Situace u včel se může přátelé rychle změnit, ještě na konci srpna vypadalo na včelnici všechno v nejlepšímm pořádku, pak se to psotupně začalo "kazit", převezel jsem bezrámková včelstva z jedné včelnice na trvalé stanoviště, krom jednoho všechny vyloupily, přes jediné otevřené očko, pak odešlo nejsilnější včelstvo, na varooózu s viry, protože jsem včelstva monitoroval a některé i bodově ošetřoval, myslím, že si někde na konci léta něco naloupily,...teď jsem kontroloval včely o vánocích, další pěkné a silné včelstvo padlo, a to se mi ještě nestalo, nepřešli za zásobama, celý chomáč uhynul pod plným nástavkem medu, ...ostatní zatím žijí, ale dle měli se mi zdá, že to je mnohem slabší než jiné sezony, tak uvidíme, jak se říká, kdo přežije, ten vyhraje, beru to jako test.


RE: Co se děje v úlech teď - goro - 02.01.2015 02:11 PM

(02.01.2015 11:30 AM)Milan Urík napsal(a):  ... to se mi ještě nestalo, nepřešli za zásobama, celý chomáč uhynul pod plným nástavkem medu...
Milan to je špatný začiatok roka Angry, je mi ľúto včeličiek, ale ono každý rok včelára testuje a nie je to len v zime...
ale k problému:
...Už si zimoval aj v tomto konkrétnom úle? LG má medzi laťkami/loučkami rámikov 8-9 mm, včely si tiež narobia aj môstky, tak sa nemá stat to aby padli včely od hladu, a okrem toho ani také zimy neboli zatiaľ aby si po čas mrazových prestávok nedoniesli zásoby, boli včely zalezené v prázdnych bunkách plástov/souší?Huh
aká teda bola tá medzera medzi hornou loučkou rámikov zo včelami a dolnou loučkou rámiku zo zásobami? Alebo zásoby v nádstavku nad včelami boli na volne stavaných plástoch a tie neboli dostavané? Blush


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 02.01.2015 02:26 PM

(02.01.2015 11:30 AM)Milan Urík napsal(a):  Situace u včel se může přátelé rychle změnit, ještě na konci srpna vypadalo na včelnici všechno v nejlepšímm pořádku, pak se to psotupně začalo "kazit", převezel jsem bezrámková včelstva z jedné včelnice na trvalé stanoviště, krom jednoho všechny vyloupily, přes jediné otevřené očko, pak odešlo nejsilnější včelstvo, na varooózu s viry, protože jsem včelstva monitoroval a některé i bodově ošetřoval, myslím, že si někde na konci léta něco naloupily,...teď jsem kontroloval včely o vánocích, další pěkné a silné včelstvo padlo, a to se mi ještě nestalo, nepřešli za zásobama, celý chomáč uhynul pod plným nástavkem medu, ...ostatní zatím žijí, ale dle měli se mi zdá, že to je mnohem slabší než jiné sezony, tak uvidíme, jak se říká, kdo přežije, ten vyhraje, beru to jako test.

Milan má pravdu, letošní rok se chystal niž několik posledních let. 3 roky byly ideální podmínky na šíření nosemózy v létě, 3 podzimy velmi dobré pro šíření kleštíka a virů, no a na mnoha místech 3 roky slabší snůška a rok 2014 byl obzvlášť kritický a včelaři včelařili stále stejně, technokraticky bez empatie.
Roztočů sice mnoho nebylo, zato spousty dalších patogenů, především virů při varroáze typu C. Někteří mi toto mé soukromé označení vyčítají , ale snad jim to za pár let dojde jako s nosemu ceranae, na kterou jsem upozorňoval v r. 2008 s tím, že to bude teprve problém a je to tu, i když jsem to čekal horší.
Není dne, kdy by mi nevolal včelař s dotazem, zda fungují ty metodiky s KM na mém webu. Mnozí zkušenější tušili co se stane a snažili se to řešit včas. Jenže odpovědi tzv. odborníků byly, že se s tím stejně nedá nic dělat. Před chvílí jsem měl zrovna takový rozhovor.
Dotyčný to viděl již při tvorbě oddělků, ale uvěřil "odborníkům", tak přichází o včely.
Pokud bude tento trend pokračovat, včelařům dojde, že žádné organizace nepotřebují, protože pro ně stejně nic nedělají, nepomohu jim, nevím proč tedy platí své příspěvky.
Co můžeme dělat nyní?
Připravit se na jaro, intenzivní chov z toho, co dlouhodobě přežívá, jiná cesta není. Tady nepomůže již žádná chemie, ale vlastní nebo kolektivní rozum s uvědoměním si toho, co je důležité. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 02.01.2015 02:49 PM

(02.01.2015 11:30 AM)Milan Urík napsal(a):  Situace u včel se může přátelé rychle změnit, ještě na konci srpna vypadalo na včelnici všechno v nejlepšímm pořádku, pak se to psotupně začalo "kazit", převezel jsem bezrámková včelstva z jedné včelnice na trvalé stanoviště, krom jednoho všechny vyloupily, přes jediné otevřené očko, pak odešlo nejsilnější včelstvo, na varooózu s viry, protože jsem včelstva monitoroval a některé i bodově ošetřoval, myslím, že si někde na konci léta něco naloupily,...teď jsem kontroloval včely o vánocích, další pěkné a silné včelstvo padlo, a to se mi ještě nestalo, nepřešli za zásobama, celý chomáč uhynul pod plným nástavkem medu, ...ostatní zatím žijí, ale dle měli se mi zdá, že to je mnohem slabší než jiné sezony, tak uvidíme, jak se říká, kdo přežije, ten vyhraje, beru to jako test.
Mám něco podobného , ze čtyř včelstev v podletí , dnes z jednoho padá měl normálně, ze dvou slabounce z jednoho nic, ani tam nepolezu.
Poptávku na koupi čtyř oddělků dávám do správného vlákna.


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 02.01.2015 03:09 PM

Dlho som považoval dva VN nadstavky B10 za malý priestor pre produkčné včelstvo i napriek tomu, že tu tak včelária takmer všetci (obdobne je to pri dvoch Cch VN). Po poslednej kontrole včelnice si myslím, že tento rok budú 2 VN akurát dosť... Kiež by som sa mýlil. Ale včelstvá sú na tom, čo sa sily týka, asi najhoršie za moju 4-5 ročnú včelársku prax. Úhyny zatiaľ žiadne. Uvidíme ako to pôjde ďalej, ale myslím, že tento rok si nútene vyskúšam kamarátovu techniku - vyzimovanie menších včelstiev a ich následná pomalá príprava na lesnú znášku. Ale moja najväčšia túžba pre tento rok je (okrem toho, aby prežilo čo najviac včelstiev a neobjavil sa už mor), aby už konečne zamedovala lipa. 4 roky nič. A to ich tu máme kopu. Lipový med je pre mňa zatiaľ nedosiahnuteľná méta... Tak ma napadá, že tento rok budú uteplené úle vo výhode. Slabším včelstvám uteplenie pomôže.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 02.01.2015 03:13 PM

(02.01.2015 02:49 PM)Jindřich napsal(a):  Poptávku na koupi čtyř oddělků dávám do správného vlákna.
Na rok 2016 nebo 2017 ? Big GrinBig GrinBig Grin
Hádám, že pokud bude zima stále příznivá, tak, aspoň u nás, má šanci přečkat tak 5-10% včelstev v zuboženém stavu, většina už je v Mexiku teď.Sad
A k Leošovu odporu k organizacím - já nevím, už pár let si to snažím dělat po svým, vymýšlím, testuju, ale chybí ta praxe.
Já je tedy aspoň dorazil pozdním krmením - což koresponduje s tím, co Leoš říká.
Jenže, kdo mohl tušit, že medovice nebude ani trochu ?Huh A ta komora tady taky nebyla platná - prostě ty v době hladu nekrmené / ne nanakrmené, ale nekrmené / jsou pryč.
Prší krásně.... Tak nevím...