Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťo 71 - 17.12.2014 09:07 AM

Pre tie matky 1 alebo viac by som si kľudne prišiel osobne, viem o tom ako sa správajú staršie k matke a včely k nej.
PS: Matky som začal chovať od druhého dňa ako som si priviezol včeličky........preto lebo ma to baví a zaujíma, to je pre mňa taká malá čeršnička na torteBig Grin


RE: Co se děje v úlech teď - renttip - 17.12.2014 02:34 PM

(16.12.2014 11:32 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Asi se to nebude moc líbit, co napíši.
Dlouho říkám, že jsme prošvihli v selekci 30 let, protože varroáza je problém chovatelský a až pak veterinární. Poslední 4 roky byly přímo ideální na selekci a šlechtění na odolnost proti virům i N.C. Kdo toho využil ????
Jo leda tak k citacím cizích prací, nekritickému přebírání dávno překonaného. Ono to neustálé odvolávání se na cizí práce, napodobování působí tak nějak jako používat předkousanou, předstrávenou stravu. Potom jen záleží na tom, z které části trávícího traktu to jídlo použijeme. Já dávám přednost stravě čerstvé, tedy té na talíři nebo čerstvě natrhané. Hold si ji člověk musí uvařit sám, ale alespoň ví co v ní je.

Nedávno jsem dával rozhovor do novin a myslím, že jsem je vyděsil, s tím, že bych se nedivil ztrátám 80%. Nevím zda letos, ale jednou to přijít musí při našem přístupu.
Podívejte se ,co se děje. Pouze předstíraný zájem o tzv. šlechtění nebo jen propagace jedů. Kdybych byl na vojně, tak řeknu, že jde jen o frčky a ne splnění úkolu dne. Mně už z těch hloupostí jde hlava kolem, vážně.
Moc mne mrzí, že ani v ŠPV moje pořednášky nepadly na úrodnou půdu, takový mám pocit.
Já ten dnešní stav beru jako další možnost rozšířit u nás materiál, který odolává, vždyť máme k dispozici včelstava, která při dané metodice nepotřebují nic a to opakovaně několik generací.5-ti leté matky nejsou výjimkou. Je mi včelstev a včelařů líto, ale to je vše. Příroda je nemilosrdná, ale spravedlivá, my jsme její součástí.
S Radkem jsme v Brně něco vyhlásili, myslím, že to vyvolalo jen závist a paniku (mimo ŠPV), místo zájmu. Možná je to ale dobře, třeba se něco hne.
Ale my to prostě zrealizujeme. Vím, že o tom se nedá psát ani zde na foru, ale vše je připraveno, protože jen ten systém rozšíříme. Nejspíš to nebude asi jak, jsme předpokládali, ale to je jedno. Lidí, kteří jsou schopni chovat je fakt málo, s tím se musíme smířit. Není prostě správné, chtít udělat šťastné ty, kteří to nechtějí, to bychom byli jak naši politici a to nechceme.
Doufám, že se z ŠPV jednou vyvine něco jako chovatelské sdružení. Vlastně to máne tak nějak zakódováno v kodexu.
Abych ale nebyl negativní, našlo se mezi námi pár jedniců, začátečníků ( o jednom vím určitě, jiných to leze jak z chlupaté deky), kteří ví, že takových materiálů je spousta a fungují jim stejně při dané metodice. Třeba se ozvou sami, nebudu je nutit. Dokonce po nich chtějí matečníky ti (a je to pár desítek), kteří léta chovají kmen, který si ambice být varroatolerantní přivlastňuje a jeho zakladatel to dokonce prezentuje ve své přednášce. Tedy chovali, došlo jim to až nyní, kdy přišli o celá stanoviště. Pouze výsledky ukazují správnost cesty, nikoliv jen proklamace. Byl bych rád, aby se to u nás šířilo rychleji a nejen u nás. Jen houšť a větší kapky s takovými "začátečníky".
LD
Leoši, Radku a další, co máte ve věci jasno, nebylo by dobré více psát do časopisu Včelařství a třeba i pod hlavičkou ŠPV. Je spousta starších včelařů, pro které je problém internet a do těch se to musí dostat právě přes čas. včelařství. Ten oni čtou a věří mu. Já například se slovními argumenty neobstojím, protože se o tom v časopise Včelařství nepíše.
Myslím, že v časopise je popsáno spousta stránek zbytečnostma na úkor věcí důležitých a alarmujících.
Jak tvoje, tak Radkovo a dalších šancařů se příspěvky dobře čtou a jsou srozumitelné
(bez cizích slov), takže by to zaručeně vyhovovalo všem včelařům.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 17.12.2014 02:48 PM

(17.12.2014 02:34 PM)renttip napsal(a):  Leoši, Radku a další, co máte ve věci jasno, nebylo by dobré více psát do časopisu Včelařství a třeba i pod hlavičkou ŠPV.
Ne že by ta věta nedávala smysl, ale nechtěl jsi na konci místo tečky napsat otazník...? Pokud ne, souhlasím s tím, že by nebylo dobré psát do Včelařství. Ztráta času.


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 17.12.2014 03:22 PM

A ako inak tie myšlienky dostať von? Internet je iba pre pár ľudí. Pozrite na vekový priemer včelárov v ČR či SR. Drvivá väčšina z nich v živote žiadne fórum nenavštívila ani nenavštívi, o iných stránkach na nete ani nehovorím... Ak sú tie myšlienky toho hodné, a oni sú, tak treba vyvinúť úsilie dostať ich do čo najširšej včelárskej verejnosti. A podľa mňa cesta publikovania vo zväzových časopisoch je najschodnejšia a bude najefektívnejšia. Pre mnohých sú oné časopisy ako Písmo sväté...


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 17.12.2014 03:46 PM

(17.12.2014 03:22 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  A ako inak tie myšlienky dostať von?...
Mám takovou zkušenost. Byl jsem na třech přednáškách Leoše Dvorského tady u nás v okolí. Zájem. Bezva. Všem se líbilo. Jen jaksi se ta praxe ne a ne a nemění. Stále je u nás (a nejen u nás) v ZO první kriterium úspěšnosti včelaře "... kolik jsi vytočil...?", pak se diskuse stočí na vychytávky u krmících víček, udělátek na fumigaci, kvality jednotlivých výrobců mezistěn a ap. Hrách na stěnu. Kdo chce něco změnit, ten si nás najde. Ostatně tato komunita jinak nevznikla.


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 17.12.2014 03:56 PM

Práve pre to, čo popisuješ v príspevku, je nutné to šíriť viac. Ako si to nájdu ľudia, ktorí o ničom takom netušia? Keby si to prečítali, možno by sa zamysleli, niektorí by to i skúsili. Iní by videli, že to funguje, možno by tiež skúsili. Tu na tomto fóre, ale i na vcelarskeforum.cz funguje len malá komunita ľudí vzhľadom na celkový počet včelárov. Taká malá skupinka samá pre seba. Ak chceme niečo zmeniť, treba výjsť z tohoto uzavretého kruhu von... Iba tak môžeme pomôcť. Ja mám skúsenosť, že keď sa s ľuďmi komunikuje im blízkym spôsobom, ide to. 80 ročný včelár ide skúšať warre a prírodné včelárenie. 60 rokov včelári konvenčne. Dva roky vie o mne. Chce to skúsiť, lebo vidí, že to môže fungovať. Z internetu sa to nedozvedel, hoci sem tam na ňom s vnukom surfuje... Iní o internet ani nezakopnú. Internet nie je dobrým komunikačným kanálom pre súčasných včelárov v ČR a SR, len pre mladšiu komunitu...

A čo sa týka otázky "kolik si vytočil", tak už som viackrát písal, že to považujem za správne kritérium. Dobrý medný výnos viac rokov po sebe je prejavom vitality a kvality včelstva... Je to výborné kritérium zručnosti alternatívneho i konvenčného včelára.


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 17.12.2014 04:27 PM

(17.12.2014 03:46 PM)Tomáš Palata napsal(a):  
(17.12.2014 03:22 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  A ako inak tie myšlienky dostať von?...
Mám takovou zkušenost. Byl jsem na třech přednáškách Leoše Dvorského tady u nás v okolí. Zájem. Bezva. Všem se líbilo. Jen jaksi se ta praxe ne a ne a nemění. Stále je u nás (a nejen u nás) v ZO první kriterium úspěšnosti včelaře "... kolik jsi vytočil...?", pak se diskuse stočí na vychytávky u krmících víček, udělátek na fumigaci, kvality jednotlivých výrobců mezistěn a ap. Hrách na stěnu. Kdo chce něco změnit, ten si nás najde. Ostatně tato komunita jinak nevznikla.

U Tomáše lze najít dvě základní pravdy , odspodu,
1) Šancaři asi vznikli , protože jsou jiní než většina a nebo, mají včely hlavně jako hoby.
2) Schůze co jsem zažil bylo téma ,
a, kolik jsi vytočil a za kolik prodáváš
b, kdy budou dotace ( spolkové ne státní ) a na co
c, nemělo by se přispívat hlavně těm starším na medomety , pastovače medu, pařáky ,mezistěny , rámky , nákup matek, než mladším ( začínajícím)
e, matky je lepší kupovat stojí jen 3 stovky , je s tím strašná práce.
Shrnu , pokud nedotovaná matka bude stát 1,000,- , oddělek 3.000,- všichni začnou chovat.
Otázka na konec : co ničí skutečnou cenu kvalitní matky , oddělku ? a nepodporuje chovatelství ?
Díky za odpovědi.


RE: Co se děje v úlech teď - Ladislav Kohout - 17.12.2014 05:02 PM

(17.12.2014 03:46 PM)Tomáš Palata napsal(a):  Byl jsem na třech přednáškách Leoše Dvorského tady u nás v okolí.
Já taky na třech, ale ne v okolí. Bydlím v "trojúhelníku" Leoš Dvorský, Honza Jindra, Zdeněk Žák. Před dvěma roky jsem navrhoval předsedovi že je postupně pozveme, on odpověděl že nikoho takového nezná. A tak k nám dál jezdí Titěra s "včelími produkty" a samotnému už mu to je blbé, že co nám má pořád o tom vosku a medu vyprávět, že už to známe líp než on.


RE: Co se děje v úlech teď - renttip - 17.12.2014 07:29 PM

(17.12.2014 02:48 PM)Tomáš Palata napsal(a):  
(17.12.2014 02:34 PM)renttip napsal(a):  Leoši, Radku a další, co máte ve věci jasno, nebylo by dobré více psát do časopisu Včelařství a třeba i pod hlavičkou ŠPV.
Ne že by ta věta nedávala smysl, ale nechtěl jsi na konci místo tečky napsat otazník...? Pokud ne, souhlasím s tím, že by nebylo dobré psát do Včelařství. Ztráta času.
Omlouvám se, za první větou mi vypadl otazníkSmile

(17.12.2014 05:02 PM)Ladislav Kohout napsal(a):  
(17.12.2014 03:46 PM)Tomáš Palata napsal(a):  Byl jsem na třech přednáškách Leoše Dvorského tady u nás v okolí.
Já taky na třech, ale ne v okolí. Bydlím v "trojúhelníku" Leoš Dvorský, Honza Jindra, Zdeněk Žák. Před dvěma roky jsem navrhoval předsedovi že je postupně pozveme, on odpověděl že nikoho takového nezná. A tak k nám dál jezdí Titěra s "včelími produkty" a samotnému už mu to je blbé, že co nám má pořád o tom vosku a medu vyprávět, že už to známe líp než on.
To já jsem taky v trojúhelníku, ale tak trochu bermudským (proto jsem založil království včelího klátu_v jiném vlakně), ale doufám, že se to dá s trochou zábavy trochu změnit, jinak k tomu nikoho nepřitáhnu.


RE: Co se děje v úlech teď - goro - 17.12.2014 08:27 PM

(17.12.2014 03:22 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Ak sú tie myšlienky toho hodné, a oni sú, tak treba vyvinúť úsilie dostať ich do čo najširšej včelárskej verejnosti.
...a nielen včelárskej. Toto fórum čítajú nielen včelári, už som sa s pár ľuďmi rozprával a ešte včely nemajú... Teda jeden už áno Wink

(17.12.2014 03:22 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  A podľa mňa cesta publikovania vo zväzových časopisoch je najschodnejšia a bude najefektívnejšia. Pre mnohých sú oné časopisy ako Písmo sväté...
Súhlasím, že keby to bolo v časopise, včelári by verili že to je správne....
ale...
skúšal si už presadiť nejaký článok "vybočujúci z oficiálnej línie" do zväzových časopisov ?Blush