Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 16.12.2014 06:40 PM

(16.12.2014 06:17 PM)Crha Karel napsal(a):  Předevčírem mne navštívil FrantišekŠ., náš budoucí kolega, bude se skvěle hodit do vilémovského roje neb jak praví je srdcař a srdcem chce přistupovat ke včelám. Prošli jsme mé úly a přitom jsem zaregistroval ztrátu dalších třech včelstev včetně toho v japonci.
Takže mi zbývají už jen tři a jestli přežijí budu mít co rozchovávat, jestli ne budu asi pauzírovat neb o včely bude příštím rokem nouze.
Je to smutné, ale pořekadlo říká ," V nouzi poznáš přítele". Bylo by hezké pokud Šancaři , co budou mít co rozchovávat dávali ( prodávali ) včelky jen Do dobrých rukou.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 16.12.2014 06:43 PM

(16.12.2014 06:17 PM)Crha Karel napsal(a):  Prošli jsme mé úly a přitom jsem zaregistroval ztrátu dalších třech včelstev včetně toho v japonci.
Takže mi zbývají už jen tři a jestli přežijí budu mít co rozchovávat, jestli ne budu asi pauzírovat neb o včely bude příštím rokem nouze.
Jo, je to zlý - pořád vozím prázdný úly - pozitivní je, že za týden je jaro Heart, to se to už otočí Cool
Už mě dojeli i jedny chovný Confused , takže one legrace.


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 16.12.2014 07:36 PM

(16.12.2014 06:17 PM)Crha Karel napsal(a):  Předevčírem mne navštívil FrantišekŠ., náš budoucí kolega, bude se skvěle hodit do vilémovského roje neb jak praví je srdcař a srdcem chce přistupovat ke včelám. Prošli jsme mé úly a přitom jsem zaregistroval ztrátu dalších třech včelstev včetně toho v japonci.
Takže mi zbývají už jen tři a jestli přežijí budu mít co rozchovávat, jestli ne budu asi pauzírovat neb o včely bude příštím rokem nouze.

Kájo, nechci Tě buzerovat jak na Corsice, ale proč se nechceš zapojit? Wink


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 16.12.2014 07:54 PM

Do čeho??? (Ty jsi mne na Corse buzerovala? Že bych si toho nevšiml!? Big Grin )


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Urík - 16.12.2014 09:45 PM

Já jsem byl na minivčelnici v Brně a také odešli další včely, ze 4 tedy celkem 2, stejný scénář jako poprvé, prázdný úl, pár mrtvých včel a všechny zásoby....byl to smetenec vytvořený v květnu.


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 16.12.2014 10:30 PM

(16.12.2014 07:36 PM)Debora napsal(a):  ... ale proč se nechceš zapojit? Wink

Do čeho se nechci zapojit???


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 16.12.2014 11:24 PM

roj, reiki?


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 16.12.2014 11:32 PM

Asi se to nebude moc líbit, co napíši.
Dlouho říkám, že jsme prošvihli v selekci 30 let, protože varroáza je problém chovatelský a až pak veterinární. Poslední 4 roky byly přímo ideální na selekci a šlechtění na odolnost proti virům i N.C. Kdo toho využil ????
Jo leda tak k citacím cizích prací, nekritickému přebírání dávno překonaného. Ono to neustálé odvolávání se na cizí práce, napodobování působí tak nějak jako používat předkousanou, předstrávenou stravu. Potom jen záleží na tom, z které části trávícího traktu to jídlo použijeme. Já dávám přednost stravě čerstvé, tedy té na talíři nebo čerstvě natrhané. Hold si ji člověk musí uvařit sám, ale alespoň ví co v ní je.

Nedávno jsem dával rozhovor do novin a myslím, že jsem je vyděsil, s tím, že bych se nedivil ztrátám 80%. Nevím zda letos, ale jednou to přijít musí při našem přístupu.
Podívejte se ,co se děje. Pouze předstíraný zájem o tzv. šlechtění nebo jen propagace jedů. Kdybych byl na vojně, tak řeknu, že jde jen o frčky a ne splnění úkolu dne. Mně už z těch hloupostí jde hlava kolem, vážně.
Moc mne mrzí, že ani v ŠPV moje pořednášky nepadly na úrodnou půdu, takový mám pocit.
Já ten dnešní stav beru jako další možnost rozšířit u nás materiál, který odolává, vždyť máme k dispozici včelstava, která při dané metodice nepotřebují nic a to opakovaně několik generací.5-ti leté matky nejsou výjimkou. Je mi včelstev a včelařů líto, ale to je vše. Příroda je nemilosrdná, ale spravedlivá, my jsme její součástí.
S Radkem jsme v Brně něco vyhlásili, myslím, že to vyvolalo jen závist a paniku (mimo ŠPV), místo zájmu. Možná je to ale dobře, třeba se něco hne.
Ale my to prostě zrealizujeme. Vím, že o tom se nedá psát ani zde na foru, ale vše je připraveno, protože jen ten systém rozšíříme. Nejspíš to nebude asi jak, jsme předpokládali, ale to je jedno. Lidí, kteří jsou schopni chovat je fakt málo, s tím se musíme smířit. Není prostě správné, chtít udělat šťastné ty, kteří to nechtějí, to bychom byli jak naši politici a to nechceme.
Doufám, že se z ŠPV jednou vyvine něco jako chovatelské sdružení. Vlastně to máne tak nějak zakódováno v kodexu.
Abych ale nebyl negativní, našlo se mezi námi pár jedniců, začátečníků ( o jednom vím určitě, jiných to leze jak z chlupaté deky), kteří ví, že takových materiálů je spousta a fungují jim stejně při dané metodice. Třeba se ozvou sami, nebudu je nutit. Dokonce po nich chtějí matečníky ti (a je to pár desítek), kteří léta chovají kmen, který si ambice být varroatolerantní přivlastňuje a jeho zakladatel to dokonce prezentuje ve své přednášce. Tedy chovali, došlo jim to až nyní, kdy přišli o celá stanoviště. Pouze výsledky ukazují správnost cesty, nikoliv jen proklamace. Byl bych rád, aby se to u nás šířilo rychleji a nejen u nás. Jen houšť a větší kapky s takovými "začátečníky".
LD


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťo 71 - 17.12.2014 12:22 AM

Leoši, môj záujem a tie tvoje matky mám, odvolal si sa na Radka , tak sa sním spojím , lenže!!! já by som skôr prijal matky staršie a to aj pred vyradením z chovu , a to ztoho dôvodu ,že mladé matky mi nebudú klásť trubčinu!!!
A ako si mi v Brne povedal ,,trúdi su zdrojom-nosičom genetickej informácie", teda ak berem včelstvo ktoré sa samo vysporiadalo buď N.C. , alebo N. A. resp. odoláva varoáze ........teda takto som to pochopil.
Dúfam že som si to zle nezapamätal! Či ????


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 17.12.2014 12:49 AM

(17.12.2014 12:22 AM)Rasťo 71 napsal(a):  Leoši, môj záujem a tie tvoje matky mám, odvolal si sa na Radka , tak sa sním spojím , lenže!!! já by som skôr prijal matky staršie a to aj pred vyradením z chovu , a to ztoho dôvodu ,že mladé matky mi nebudú klásť trubčinu!!!
A ako si mi v Brne povedal ,,trúdi su zdrojom-nosičom genetickej informácie", teda ak berem včelstvo ktoré sa samo vysporiadalo buď N.C. , alebo N. A. resp. odoláva varoáze ........teda takto som to pochopil.
Dúfam že som si to zle nezapamätal! Či ????

Rosťo, jde o to co budeme nazývat varroázou. Já určitý mix +NC nazývám, varroázou C. Ono to členění není nikde oficielní a ani vžité. Je to jen má pomůcka, protože to vnímám jako velmi výzanamné v řešení, tlumení varroázy. Můžeš to klidně nazývat jinak a budeš blíž pravdě, než ti, co tohle členění odmítají jen kvůli tomu, že není na tom dohoda, konvence. Já to dělám proto, abych měl sám jasno.To že to jiní nechtějí vidět je jejich problém .
Ano staré matky, to je správná cesta, jsou vlastně plemenné, to si málo kdo uvědomuje a takto přijde z chovů dost matek pryč bez dalšího využití, jako tzv. genetický odpad. Radek chce dělat v květnu kurz chovu matek. Tohle nechávám zcela na něm a já se zabývám jen plemenným materiálem. Problém u těch starým matek je jen ten, že se nedají poslat. Tedy dají, ale často exnou, prostě jen mládí přežije šok bez větších problému. Vem si, že by mne děvčata donutil dnes ke švédské trojce. Když mi bylo 25, byly to atletické závody, dnes by holky asi křísily mrtvéhoBig Grin To ale jen na odlehčení situace.LD