Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 13.10.2014 12:06 PM

(13.10.2014 11:55 AM)Ladislav Kohout napsal(a):  V neděli bylo před úly sousedícími s tím co si do něj vosy chodily jak do sámošky několik vosích mrtvolek.
Tady u nás, když už tam lítaj vosy, není co zachraňovat. Spojit, nebo zrušit úplně.
Začíná to klubkama včel na česně, vosy čekají, až se dva poperou.
Už jak začnou kroužit okolo, je zle.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 13.10.2014 12:17 PM

(13.10.2014 11:53 AM)schützmeister napsal(a):  
(13.10.2014 08:26 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Varroáza typu C jak vyšitá. LD
Jsou to pro mě slova útěchy. Zkraje jsem přeci jen znejistěl s AFB, ale teď už to padá hlava, nehlava. To mám za to, že jsem jim nedal gabonyBig Grin.
Nezabrala ani intenzivní KM clona. No, jestli něco zbude, tak to bude dobrý základShy chovu.
A jak v Boleslavi ? Dobrý ?

Tak u mně bez problémů. Dokonce i u oddělků ,co jsem uměle infikoval jsou v dobré kondici. Jen mi začíná být podezřelé, že mi volají z okolních organizací a ptají se, zda léčím, asi ví proč, nechci nikomu sahat do svědomí. V naší ZO celkem klid, u nás si průšvihy říkáme, tedy doufám, že tomu tak většinou je.
Co jsem se ale poptával mimo okres tak někde jsou ztráty tak kolem 20-30%, dokonce i stanoviště bez včel. Je to ale klasika, Cčko , on to je někdy fakt fofr.
Kolega někde četl, že amitráz oslabuje imunitu vůči N.c.. To že rezidua z "léčiv" oslabují imunitu plodu už vím. Možná to začíná tady.
Včera jsem vybíral poslední matičku z oplodňáčků. Vybíhající plod, pár vajíček a nosily pyl jak o život.
Michale, chovat se má jen z toho co přežije, to je nejjistější recept, ale pro otrlé.
Před rokem jsem diskutoval s kamarádem. Vybíral plemenná včelstva podle rad jednoho chovatele, tedy z toho, co nemělo ve ve zorcích žádnou nosemu.
Já to dělám opačně. Důvodů, proč nenajdeš ve vzorcích patogena může být spousty.
Jenže důvod, proč něco přežívá dál několik generací, ač si to prošlo infekcí, je jen jeden. Přirovnal bych to očkování u lidí. Držím ti palce. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 13.10.2014 01:01 PM

(13.10.2014 11:03 AM)Jindřich napsal(a):  
(13.10.2014 10:04 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  Mně se letos na stanovištích přemnožily myši, vykousávají strůpky, nebo se uhnízďují pod dna. jsou tak drzé, že už ani neutíkají. Nevíte jak na ně? Nechci je trávit. LD

Dělají se nějaké ultrazvukové odpuzovače na hlodavce ale nevím zad by to nerušilo včely .
http://www.deramax.cz/‎
http://www.e-xenony.cz/
Jindřich

jen to ne...


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 13.10.2014 02:00 PM

(13.10.2014 10:04 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  .. drzé, že už ani neutíkají. Nevíte jak na ně? Nechci je trávit. LD
Máme 9 koček, kolik jich chceš poslat? Když si tu necháme jednu jsme za dva roky zase nad desítkou. Pokud se Ti takováto varianta nezdá, tak obyčejné dřevěné pastičky a do nich kousek chleba (vůni chlebu dají přednost před čímkoliv). Pak mi je můžeš posílat pro naše kočky.
Já to takhle dělám ve sklepě kolem brambor a vždycky když nesu dvě tři myši kočkám, jsem za kinga Big Grin


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 13.10.2014 02:09 PM

Ten ultrazvuk je vhodný len do priestorov, kde nie sú iné zvieratá. Vlastná skúsenosť.


RE: Co se děje v úlech teď - Ladislav Kohout - 13.10.2014 02:33 PM

(13.10.2014 12:06 PM)schützmeister napsal(a):  Tady u nás, když už tam lítaj vosy, není co zachraňovat.

Tady taky ne.
Vosy mi na oslabené včelstvo ukázaly dřív než bych na problém přišel bez jejich pomoci. Ale až když jsem zavřel česno a očka a viděl jak se dobývají dovnitř. Předtím jsem to neviděl. Nebo viděl a nepochopil.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 13.10.2014 05:11 PM

Jen bych vás chtěl upozornit na vlákno na VF týkající se aplikace KM. Jen si říkám jaký je rozdíl mezi těmi chemickými dědky s varidolem, gabonem a těmi chemickými dědky s kyselinou mravenčí a jinými. Používat KM v tuto dobu, tak to jen když jsou viry a naděje, ale ta už není protože 2 generace včel včelstva prostě nedají a ani by to nebylo žádoucí. Ti hoši tam jasně ukazují, že vůbec nepochopili biologii včely medonosné a potažmo kleštíka a už vůbec ne to, že s KM se musí jako se skalpelem (když už). Nejprv jsem jim tam chtěl něco napsat už proto, že tam jeden diskutující má napsáno, že je členem ŠVP. Možná se přihlásil do hnutí, ale činy to nedokazuje.
Je mi z takových čtení vážně smutno, přitom strategie přežití včelstev obecně je celkem jasná. Tedy alespoň jsem si to myslel. Zřejmě ty včelařské školy nadělaly více škody než užitku a technokrati v nich hrají první housle. Když už jsem se jich dotkl. Naše členka A. Hrubá se snaží procpat do vzdělávání ČSV Vzdělávací cyklus pro včelaře ekologicky a blízce přírodě včelařící, tedy vlastně alternataivně. Poslala mi k dopracování osnovy. Už se těším na listopadové zasedání, to bude hokej (ale třeba ne). LD


RE: Co se děje v úlech teď - Radek Krušina - 13.10.2014 11:44 PM

Nějak se mi to moc nezaostřilo, ale v tuto dobu mi to přišlo takové povzbudivé. Shy


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 14.10.2014 02:10 AM

kdo umí, umí...




RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 14.10.2014 03:52 PM

Jo tak je to správně, ještě ve vzduchu. Od koho je to video? Od Karl Maye?
LD