Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - MajaSk - 18.09.2014 04:15 PM

(18.09.2014 02:39 PM)schützmeister napsal(a):  Všiml jsem si letos ještě něčeho, co jsem zatím nikdy neviděl.
Na úlech vykrádaných, či jinak těsně před kolapsem, kolem česna posedávají takové jako mouchy - velikost masařky, je to ale kovově zelené, jako zlatohlávek, tlusté, a není jich moc.
Ikdyž je na úle zatím klid, když tam tydle sedí, mám jistotu, že je konec.
Nevíte někdo o co jde ?
Mají asi dobrý čuch na mrtvolný zápach.

ujo google

Bzučivka obyčajná

Bzučivka obyčajná je čiernomodrá robustná mucha s kovovým leskom na zadočku. Hlava a oči sú červenkasté. Bzučivka obyčajná dosahuje veľkosť 10 mm. I ona môže prenášať široké spektrum pôvodcov infekčných nákaz. Vývoj trvá 2–3 týždne, samička kladie vajíčka do rozkladajúcich sa organických látok, ale tak tiež do rán.

Bzučivka zelená

Bzučivka zelená je stredne veľká mucha, prevážne kovovo zeleného alebo modrého zabarvenia. Lízavé ústne orgány, oči a krídla má dobre vyvinuté. Kladie vajíčka do rôzných hnijúcich látok živočišného pôvodu, napríklad mäsa alebo fekálií, kde se vyvíjajú larvy. Bzučivky sú prenášači patogénnych mikroorganizmov na ľudí i zvieratá. O liečebných účinkoch lariev Bzučivky zelenej vedeli už starí Egypťania.

Bzučivka zlatá je všude velmi hojná, 7 až 10 milimetrů velká moucha. Ráda sedá na vysoké byliny nebo listy keřů. Často ji však spatříte na zdechlinách zvířat nebo na lidských výkalech, kde samičky kladou vajíčka. Na hnijících látkách se larvy vyvíjejí. Hlava je široce oválná, s velkýma, červenýma očima, které se na temeni téměř stýkají. Hrudˇ je dlouze štítovitá, s černými barvami, zadeček je poměrně krátký a široký. Kovově zelená barva celého těla má různé lesklé tóny od modrozelené a fialově zelené po vylíhnutí až po smaragdově zelené odrazy, u starších jedinců až po měděně narudlé. U čerstvě vylíhnutých jedinců je tělo bíle ojíněné. Zadeček je řídce pokryt černavými štětinkami.

Vyhřívají se na slunných místech. Jsou velmi hojné, často usedají na výkaly a na mrtvoly drobných živočichů, v nichž se pak vyvíjejí jejich larvy. I když je někdy dotěrná, v přírodě slouží bzučivka zlatá jako jakási zdravotní policie.

Dospělci jsou světlomilnými návštěvníky květů, protože pro své životní projevy i pohlavní dozrávání potřebují cukry a bílkoviny, takže usedají na plodnice hub apod. Samička klade žlutá vajíčka na zdechliny, fekálie a kvasící kuchyňské odpadky. Blízce příbuzná bzučivka zelená (Lucilia sericata) je úzce vázaná na lidská sídliště (synantrop).

podľa tohto popisu, fakt môžu byť semaforom včelárovi


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 18.09.2014 07:16 PM

(18.09.2014 04:15 PM)MajaSk napsal(a):  Bzučivka zelená
podľa tohto popisu, fakt môžu byť semaforom včelárovi
Super ! To je ono Idea Jenom jsem nepostřehl rozdíl mezi zelenou a zlatou Huh
Vypadají stejně.
Na úlech jsem je viděl prvně, ale s naprostou jistotou, tam co je něco špatně. Tak to bude perfektní tipař Cool
Moc dík za info. Shy


RE: Co se děje v úlech teď - MajaSk - 18.09.2014 07:51 PM

entomológ zo mňa nikdy nebude, lebo nevidím rozdiel ani medzi všetkými tromi. Zrejme to treba vidieť prišpendlené, a myslím, že aj vek muchy sa môže podpísať na farebnosti
premýšľam - čiste teoreticky - tieto muchy sú práve tým zaujímavé, že kladú svoje vajíčka do biologického odpadu a v úli to môžu byť aj tie mizerné polozdochnuté či ošklbané klieštiky, nemusia to byť včely, a včela je zdecimovaná klieštikom, čiže prenos infekčnej choroby či nejakého kolapsu pekne česky "nabíledni". Alebo je fakt naložená včela vajíčkom, potom larvami a odletí zomrieť do poľa, lebo larva sa potrebuje zakukliť a narodiť mucha. No a potom kde sú tie všetky muchy po tých veľkých kolapsoch. Koho má táto mucha predátora, je premnožený? Kolobeh skoro na 100% v prírode funguje.


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 18.09.2014 10:15 PM

Bzučivku bude nejspíš přitahovat zahnívající plod. U nás ji pozoruji v kompostu, kde se množí v odpadu z kuchyně.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 19.09.2014 01:45 PM

(18.09.2014 10:15 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Bzučivku bude nejspíš přitahovat zahnívající plod. U nás ji pozoruji v kompostu, kde se množí v odpadu z kuchyně.
No, neuklidňuje mě to. Všiml jsem si, že na úly nalétá už 14dní před zjevným koncem a jen na ty, co skončí - takže asi né na roztoče, ale fakt to bude kvulivá plodu.
Vždy zůstává celkem dost nevylíhlého plodu - tzn. už bude mrtvý těch 14 dní - to bude asi cítit ta moucha, ač já ještě nic necítím.
Otázkou je, zda to je konec na varoázu Huh - podle ostatních znaků by to mohlo být i EFB - ale nezahlídl jsem otevřený plod, vždy to jsou ake včely douhodobě podezřelé, špatný rozvoj, zvápenatění - to jsem četl, že prý může být do kopy, a morová oblast, kdy si zrovna nejsem jistej, jestli SVS rozlišuje mezi AFB a EFB - minule bych dal ruku do ohně, že to bylo EFB, ikdyž SVS uvedla paenobacila.
Nemáte někdo zkušenost ?
Každopádně asi se vyselektují všechny, takže už to bude O.K. i tak.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 20.09.2014 06:52 PM

Dnes jsem navštívil jedno lesní stanoviště a hned jsem si všiml, jak jsou hustě obsednuta česna a také na čelní stěně byly shluky včel. Než jsem prošel stanoviště, viděl jsem, jak úly obletovaly sršně. Včely je napadaly již ve vzduchu vedle i za úly. Tak asi byly ostražité. Nevím, co se tam odehlálo za hrátky když jsem tam nebyl v uplynulých dnech.
Sršním se asi budou rozpadat hnízda a nemají dost potravy, tak si asi vyhlédly mé včely, zatím zbytečně. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 20.09.2014 08:07 PM

Na půdě nám staví sršni už druhé hnízdo, první, rozpadající se, je na ploše cca půl m2 a druhé kulovité je asi v polovině stavby, velikostí se bude blížit medicimbalu. Úly mají z bezpečnostních důvodů otevřené jen jedno spodní očko, česna zavřená. Ovšem, pokud mi zlikvidují jediné včelstvo z těch co mi zbylo, nemilosrdně je vyhladím. K budhistům mám ještě daleko, pořád převládá výchova, že slabším se má pomáhat.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 20.09.2014 08:54 PM

(20.09.2014 08:07 PM)Crha Karel napsal(a):  Na půdě nám staví sršni už druhé hnízdo, první, rozpadající se, je na ploše cca půl m2 a druhé kulovité je asi v polovině stavby, velikostí se bude blížit medicimbalu. Úly mají z bezpečnostních důvodů otevřené jen jedno spodní očko, česna zavřená. Ovšem, pokud mi zlikvidují jediné včelstvo z těch co mi zbylo, nemilosrdně je vyhladím. K budhistům mám ještě daleko, pořád převládá výchova, že slabším se má pomáhat.

A nemají,ty co ještě staví, šikmý oči? To začali nějak sakra pozdě, že by byl před námi ještě dlouhý pozdim? LD


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 20.09.2014 09:06 PM

(20.09.2014 08:07 PM)Crha Karel napsal(a):  K budhistům mám ještě daleko, pořád převládá výchova, že slabším se má pomáhat.

tak jim otevři očka Wink


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 20.09.2014 09:22 PM

(20.09.2014 08:07 PM)Crha Karel napsal(a):  ...pokud mi zlikvidují jediné včelstvo...
Myslím, že se netřeba bát. Letos jsem vyndal zpod stropů úlů vaničky co krmítka, dal je před česna, aby to včely, co hledaly zbytky sirupu, neměly zpátky daleko. Přiletěla sršeň a sedla si ke včelám do vaničky. Včely nic. Ale jakmile se k nim přiblížila a chtěla je kusadly ulovit, včely bleskurychle uhnuly a věnovaly se v klidu původní činnosti. Asi po pátém neúspěšném pokusu to sršeň vzdala a odletěla pryč.