Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 15.08.2014 02:56 PM

(19.07.2014 05:13 AM)Leoš Dvorský napsal(a):  
(18.07.2014 11:45 PM)Debora napsal(a):  to můžeš, ale ta kyselina je počkodí i tak, proto se učíme léčit jen bodově, když je to opravdu nutné.


Mirku je to tak, je to sice z nouze cnost, ale jednoduché a funkční (zde jde o úl Warré) . Sice se to musí opakovat, ale je to bleskovém ,což má také svojí cenu. Osobně se zbavuji různých udělátek, která sice zdánlivě něco vylepšují, ale ve skutečnosti prodlužují dobu zásahu a vše komplikují a zdražují. Když už do včel, tak to musí mít smysl a musí se tím vyřešit více věcí. Zkus stopnout, jeden vstřik KM a pak jiný zákrok. Včelám jde o to zachovat druh a ne jednotlivou včelu, která se eventuelně připlete kyselině do cesty,to jsou ale jednotlivci, kteří se té KM spíše vyhnou. Lepší je ale nepřítelem dobrého , je jen otázka co to vlastně je. Dál je to na tobě a na každém z nás. LD
Leoši, mám jako nováček dotaz, po používání stolního oleje na nátěr podložek, zmizeli mravenci a stoupl spad Vd na 111 ks za 5 dní. Dal jsem Formidol s otevřením dle návodu ( 5 otvorů ) a včely začaly do desky zabodávat žihadla, čtvrtý den jsem odstranil obal a za další dva dny spad Vd 130 ks ale včely desku vykusují. Mám přitvrdit ještě jednou opakováním Formidol a nebo toho nechat a počkat? Děkuji
Jindřich


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 15.08.2014 03:06 PM

Já bych počkal 14 dní a pokud pak bude spad vyšší, ozvi se. KM V.d nezahubí často ihned, ale ten hyne postupně. Formidol vykusují nebo zatmeujílí normálně. U mně je formidol často za 1 den nejen vykousán, ale i vynesen.
LD


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 15.08.2014 09:17 PM

(18.07.2014 11:45 PM)Debora napsal(a):  to můžeš, ale ta kyselina je počkodí i tak, proto se učíme léčit jen bodově, když je to opravdu nutné.

http://www.apinovar.com/apinovar.fr.html


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 19.08.2014 09:44 PM

(09.08.2014 11:27 AM)Debora napsal(a):  Ví někdo proč proč odešel Michal Fexa?

Už to vím, protože Václav Smolík.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 26.08.2014 12:54 PM

Ze starých pranostik :
Jaké počasí na Bartoloměje / 24.8. / , takové po celý podzim.

Aspoň u nás byla zima, kroupy, déšť občas slunko.
Taky už hlásí dalších 14 dní přeháňky.

Ač jsem tomu moc nechtěl věřit, tydle starý moudra se zdají funkční ač někdy dost zvláštní souvislosti : např. loni vyšlo - Hřmí-li v listopadu, bude úrodný rok, a fakt, aspoň u nás, je nejvyšší úroda obilovin za posledních 40 let a to přesto, že byl rok dost srážkově zvláštní.

A pak ať někdo říká, jak se počasí mění. Kam se hrabou s radarama.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 26.08.2014 01:14 PM

(26.08.2014 12:54 PM)schützmeister napsal(a):  Ze starých pranostik :
Jaké počasí na Bartoloměje / 24.8. / , takové po celý podzim.

Aspoň u nás byla zima, kroupy, déšť občas slunko.
Taky už hlásí dalších 14 dní přeháňky.

Ač jsem tomu moc nechtěl věřit, tydle starý moudra se zdají funkční ač někdy dost zvláštní souvislosti : např. loni vyšlo - Hřmí-li v listopadu, bude úrodný rok, a fakt, aspoň u nás, je nejvyšší úroda obilovin za posledních 40 let a to přesto, že byl rok dost srážkově zvláštní.

A pak ať někdo říká, jak se počasí mění. Kam se hrabou s radarama.

Nebo v lednu málo ledu, v květnu málo medu. Tady se to celkem vyplnilo i když jsem měl ledu v lednu plný mrazák.Big Grin To víš dlouholeté zkušenosti jsou k nezaplacení, ale vědecký to nebude. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 26.08.2014 08:26 PM

Tie pranostiky platia, len to nemusí platiť pre všetky oblasti. Skôr budú platiť tam, kde vznikli...


RE: Co se děje v úlech teď - Martin Nezbeda - 27.08.2014 01:30 PM

Přikládám pár fotek z půli června - roj usazený na trnce.
[Obrázky: roj1.jpg]

Už měl vystavěné dílo, dle majitelů cca před měsíce nějaký roj kolem domu letěl
[Obrázky: roj2.jpg]

Co šlo jsem opatrně odřezal a vložil do rámků
[Obrázky: roj3.jpg]

Sladká odměna pro majitele a jejich děti
[Obrázky: roj4.jpg]


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 27.08.2014 02:11 PM

Pekná košeľa. Tá nebude z včelárskeho obchodu ale asi patrí k nejakému kroju?


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 27.08.2014 04:17 PM

Kontrola spadu. Takovouhle "stopu" jsem na podložce ještě neviděl. Kterépak zviřátko to asi bylo?
[attachment=681]