Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 11.08.2014 03:17 PM

(11.08.2014 01:04 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  V dedine vypukol mor...

A pokud to dobře nedopadne, tak vítej mezi zasvěcené a doufej, že ti to stát dobře zaplatí a začni plánovat nový a lepší začátek. Teď už máš víc zkušeností, tak rozhodování bud snadnější.


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 11.08.2014 03:35 PM

(11.08.2014 01:04 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  ... Všetko dielo mladšie ako tri roky (drvivá väčšina tohoročná). Výsledok pozitívny. ... Mor je i vo včelstvách s rámikmi aj v bezrámikových, kde sa komplet obmenilo tento rok dielo...
To je taky jeden z mýtů. Obnova díla není žádnou zárukou, že se mor neobjeví. To potvrzovali i renomovaní včelaři na Včelařském fóru. Stejně tak se tam v tomto tématu zmínil jeden též uznávaný (osobně znám), že používal i dvacet let! staré souše a neměl mor.
Kdyby se to nyní stalo mně, smetl bych včelstva na kterých mi záleží (něčím dobrá) do rojáku, nechal 3 dny hladovět, pak nasypal do nových úlů na mezistěny a krmil a krmil.
Samozřejmě nenechal na původním stanovišti.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 11.08.2014 04:21 PM

(11.08.2014 03:35 PM)Crha Karel napsal(a):  
(11.08.2014 01:04 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  ... Všetko dielo mladšie ako tri roky (drvivá väčšina tohoročná). Výsledok pozitívny. ... Mor je i vo včelstvách s rámikmi aj v bezrámikových, kde sa komplet obmenilo tento rok dielo...
To je taky jeden z mýtů. Obnova díla není žádnou zárukou, že se mor neobjeví. To potvrzovali i renomovaní včelaři na Včelařském fóru. Stejně tak se tam v tomto tématu zmínil jeden též uznávaný (osobně znám), že používal i dvacet let! staré souše a neměl mor.
Kdyby se to nyní stalo mně, smetl bych včelstva na kterých mi záleží (něčím dobrá) do rojáku, nechal 3 dny hladovět, pak nasypal do nových úlů na mezistěny a krmil a krmil.
Samozřejmě nenechal na původním stanovišti.

Jen doplním. Ještě než vysypal, nechal matku v klícce a krmil, po začátku stavění, pustil. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Rasťo 71 - 11.08.2014 04:45 PM

Do kŕmenia by som pridal vývar paliny pravej, resp. žalúdočný čaj z obsahom paliny pravej , doň ho cukor, .......palina vydezinfikuje tráviacu sústavu včelastva, tento recept som aplikoval u včelastva ktoré bolo napadnuté nosemou , a zabral .


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 11.08.2014 09:06 PM

(11.08.2014 04:21 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  
(11.08.2014 03:35 PM)Crha Karel napsal(a):  Kdyby se to nyní stalo mně, smetl bych včelstva na kterých mi záleží (něčím dobrá) do rojáku, nechal 3 dny hladovět, pak nasypal do nových úlů na mezistěny a krmil a krmil.
Samozřejmě nenechal na původním stanovišti.

Jen doplním. Ještě než vysypal, nechal matku v klícce a krmil, po začátku stavění, pustil. LD

A to uzavření matky v klícce má jaký význam? Včely začnou stavět na druhý den. Kdyby byla matka v klícce např. týden, tak bych to bral, že se tak oddálí nakažení plodu, protože i za ten týden můžou oslabené včely uhynout. Ale vypuštění druhý příp. třetí den nevím .
Já jsem takhle se snažil ozdravit z několika oddělků smetenec do nového i na novém místě o cca 100m dál. A bez úspěchu. Proto nějak moc nevěřím, že tohle může fungovat nebo fungovat vždy. Mor přenáší dospělé včely a při tomto ozdravném postupu jsou oni jediné co zůstává.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 11.08.2014 10:50 PM

a) aby nevzali čáru a
za b) máš pravdu, s krmením a vypuštěním až po tom, co něco postaví. Mám to ale z druhé ruky, nepotřeboval jsem to.
Tohle ale může fungovat jen v případě slabé nebo střední nákazy nebo spíše jako preventivní opatření na stanovišti, kde se zlikvidovalo těch 15% včelstev, samozřejmě s přeložením do nového nebo dezinfikovaného úlu. Jinak si myslím, že se to bude míjet účinkem (likvidace jen těch s pozitivním nálezem) a časem se zase vrátíme k likvidaci celých stanovišť.
Samozřejmě je to doporučitelné i v případě virového onemocnění včelího plodu.
LD


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 12.08.2014 01:28 PM

Mé dojmy ze zkušenosti s morem :
1. Z velký části je to otázka matky, tak jako při většině ostatních plodových infekcí. To vysvětluje, proč nepomáhají nové plásty a pod. Nová matka z velkochovu = záruka moru, pokud v místě je.
2. Zas jako u ostatních plodových problémů, podstatný pro nerozjetí je kompaktnost hnízda a nehrabání v něm - zachlazení = mor.
3. větší plodování v nevhodnou dobu = mor - to je problém špatného ekotypu, stejně ale tak krmení v podletí pro stavbu plástů - zima a hodně plodu, skvělé veličiny pro rozvoj moru. Z toho plyne ozdravení na jaře, kdy je k tomu jěště dost pylu, aby včely nehladověly, super, ozdravění teď je risk. Kdybych si mohl vybrat na podzim, tak pálit.
Když by mě nenašli kliniku, asi bych to řešil co možná největší likvidací plodu - je to sice všude, ale 90% je v plodu. A pak stažení na minimum plástů a zateplení. A teprve z jara bych řešil přemetení. Teď je to fakt hazard. A pak se poptat, kdo nepálil a odkud má matky - protože to bude ten typ, který je s morem sžitý.
Kvalita plástů s morem nesouvisí do chvíle, než ho chytnete. Když je klinika v plástech, jsou staré horší, to je jasný, ale v prvním roce je to problém matky, nebo masívní nákazy od souseda, který má kliniku už leta.


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 12.08.2014 02:13 PM

ve Frankfurtu máme skoro každý rok Sperrbezirk s rádiusem 1km od ohniska. Včelstva bez positivní diagnosy se přesídlí do nových úlů a jdou do karantény.
Pak se to svádí na krmení medem ze supermarketu, ale častěji to přinesou včely které najdou a vylízávají prázdné sklenice od medu, které se právě ve městě skoro všude povalují, hlavně v těch zběrných kontainerech na sklo.


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 12.08.2014 03:21 PM

včera prolet u dvou japončíků, dva budou zimovat na třech nástavcích, jedno na sedmi, vše dobré

[Obrázky: DSC_0015.jpg]

prvoroj z košnice (DWV), nyní ve waréčku měl po aplikaci KM celkový spad okolo 3000 varroa, aktuální spad za poslední 3 dny 40 roztočů. Tmavá včela prošla nosema apis.
Až na dvě včelstva jsou všechna na komínové volné stavbě ve stylu japončíků.

S Karlem si v pondělí odskočíme do jednoho z posledního habitátu včely tmavé na ostrově Kallistó. SmileSmile

Bůh sklání svou tvář nad včelstvem.
Cher


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 13.08.2014 08:15 PM

(12.08.2014 02:13 PM)Debora napsal(a):  , ale častěji to přinesou včely které najdou a vylízávají prázdné sklenice od medu, které se právě ve městě skoro všude povalují, hlavně v těch zběrných kontainerech na sklo.

Tohle paběrkování jsem pozoroval v Prostějově u jednoho z kontejnerů i jako včelař zvyklí jsem se tomu vyhnul.