Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - MichalF - 28.07.2014 10:44 AM

Matka sice bídně, ale klade. Pokusím se tedy vychovat náhradníci a uvidíme. Kdo nic nedělá nic nezkazí. Ten příspěvek byl před chvilkou krapet jiný, ale stejně díky.


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 28.07.2014 02:11 PM

Byl jiný, ale už jsem to tady nabízel v příspěvku č. 321 a tak jsem nechtěl vypadat, že Ti něco vnucuji Smile je to celá generace o kterou se to bude lišit na podzim


RE: Co se děje v úlech teď - MichalF - 28.07.2014 02:31 PM

Rozhodně to tak nevypadá. Pokud by to bylo za rohem, tak mě tam máš hned. Ne jen pro matku, ale i na porady.


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 09.08.2014 11:27 AM

Ví někdo proč proč odešel Michal Fexa?


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 09.08.2014 01:24 PM

Včelstvá výrazne stratili na sile. Medníky prázdne. V plodiskách zásob tak akurát, plodu tiež. Nadstavky i všetko ostatné usporiadané na zimovanie. Budúci víkend začiatok kŕmenia v 4 dávkach. Táto sezóna zaostala za očakávaním, no i tak bola zatiaľ najlepšia. Do zimy pôjde menej včelstiev ako bol plán, i keď to spočiatku vyzeralo, že sa mi podarí plán výrazne prekročiť. Niekoľko matiek uhynulo, niektoré včelstvá boli slabé, tak som ich spájal a podobne. Prechod niektorých včelstiev na inú rámikovú mieru tvorbou zmetencov spojený s výmenami matiek vyšiel výborne. S výmenami matiek u iných včelstiev to vyzeralo spočiatku nedobre, no teraz je to fajn, 50% matiek je tohoročných, 25% minuloročných a 25% neznámeho pôvodu (z rojov z minulého roka). Najlepšie sa osvedčila výmena pomocou odložencov. Cieľom do budúcej sezóny je doplniť stav včelstiev na konečný počet (alebo mierne prekročiť Smile ), vymeniť matky neznámeho pôvodu a nájsť nové miesto pre včelnicu (a rovno tam včely premiestniť). A znova sa tešiť z medobrania ako tento rok. Všetko je už na voľnej stavbe. Japonce pripravené.


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 09.08.2014 10:38 PM

Líhne se další generace, orienťáky mladušek pokrývají předky úlů. Co jsem letos namnožil, to jsem opět spojil a jsem na osmi plus japík. Zítra poslední den krmení. Každému 22kg cukru, letošní jaro mne poučilo.
Jedno včelstvo jsem objevil bezmatečné i po dvou pokusech s matečníky, tak jsem je dnes vysypal před japonec k posílení, neboť ten od května přes permanentní podněcování vystavěl pouze 2 a půl nástavku Huh
Ještě přeléčit a jedu si někam aktivně odpočinout. Cool


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 09.08.2014 11:38 PM

(09.08.2014 10:38 PM)Crha Karel napsal(a):  neboť ten od května přes permanentní podněcování vystavěl pouze 2 a půl nástavku Huh

Tak to sme na tom s Japoncom úplne rovnako Wink , až na to že môj je na pôdoryse Warré a výška 12 cm.


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 11.08.2014 01:04 PM

V dedine vypukol mor... Dnes som mal kontrolu z veteriny. Všetko dielo mladšie ako tri roky (drvivá väčšina tohoročná). Výsledok pozitívny. Neviete niekto, ako to je v SR s pálením včelstiev? Po dedine sa páli vo veľkom... V akom prípade sa pália všetky včelstvá? Neviem, čo si počať, ak budem musieť spáliť všetko, čo mám, vyjde navnivoč všetka snaha, investované financie... atď... A to sa fakt snažím, aby všetko bolo ok. Mor je i vo včelstvách s rámikmi aj v bezrámikových, kde sa komplet obmenilo tento rok dielo...


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 11.08.2014 01:56 PM

Jaro, zákroky nemusí být tak drastické, jak to na první pohled vypadá.
Přeji vše dobré
Cher


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 11.08.2014 02:08 PM

(11.08.2014 01:04 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  V dedine vypukol mor... Dnes som mal kontrolu z veteriny. Všetko dielo mladšie ako tri roky (drvivá väčšina tohoročná). Výsledok pozitívny. Neviete niekto, ako to je v SR s pálením včelstiev? Po dedine sa páli vo veľkom... V akom prípade sa pália všetky včelstvá? Neviem, čo si počať, ak budem musieť spáliť všetko, čo mám, vyjde navnivoč všetka snaha, investované financie... atď... A to sa fakt snažím, aby všetko bolo ok. Mor je i vo včelstvách s rámikmi aj v bezrámikových, kde sa komplet obmenilo tento rok dielo...

Jaro, u nás je to tak, že potvrdí-li se MVP na stanovišti, pálí se vše, kdy je nález nad 15% počtu včelstev. Je-li MVP pod 15% likvidují se jen napadená včelstva, tedy prokázán MVP klinicky i laboratorně. Myslím, že tak jsme to obšlehli od vás, nevím přesně. Je to opravdu MVP? Podle sdělení ing. TItěry letos je hodně virových onemocnění plodu a údajně je to letos MVP hodně podobné. Držím palce LD