Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 21.07.2014 09:27 AM

Dotaz....proč jsi léčil??
Byl v úlech zavíčkovaný plod??
Každá manipulace s matkou může vést k jejímu poškození....jestli to nerozchodí můžeš čekat tichou výměnu s přestávkou v plodování, což je stejné jako kdyby jsi tam dal plod z druhého úlu. Sehnat kladoucí matku je řešení kdybys chtěl určitě tu nějakou mám Smile ale Sobotka je docela daleko
Spojit obě včelstva je taky řešení


RE: Co se děje v úlech teď - MichalF - 21.07.2014 10:31 AM

Moc díky za nabídku. Přeléčit jsem chtěl preventivně. Zavíčkovaného plodu pomálu a vzhledem k tomu, že jsem přespolní, tak se ke včelám přes týden nedostanu... Snažím se být opatrný a nic nepokazit, ale třeba jsem si ji přimačkl sám. Tou výchytkou to nebylo určitě, to jsem si naprosto jistý. Počkám opět do víkendu co se bude dít. Úplně čerstvý plod jsem neviděl, ale mohl jsem jej přehlédnout. Starší ještě nezavíčkovaný tam je. Nechtěl jsem je moc odhánět, ale asi jsem měl. Ještě spoustu věcí nemám zažitých, tak se radši ptám. Při výměně matky včelami se oddělku vše protáhne. Je ještě časově zvládnutelné, když teď bude minimálně měsíc pauza? Možná předbíhám, ale zajímají mě všechny varianty řešení.


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 21.07.2014 12:01 PM

Oplozená matka klade do tří dnů, jinak je to na minimálně tři týdny pauza. A to už si nejsem jist, jak bude oddělek velký do září aby zvládl zazimování. Vše záleží i na počasí během září.
Preventivní léčba je blbost a se zavíčkovaným plodem je to blbost na druhou.


RE: Co se děje v úlech teď - MichalF - 21.07.2014 01:10 PM

Kyselina mléčná mi byla doporučena pánem co od něj mám oddělky. Právě v době, než začnou znovu klást matky ( prý plodová přestávka) a vylíhnutím plodu z dřívějška.A časově to bylo nejlíp myslím zrovna teď. V tomto samozřejmě nebylo počítáno z komplikací s jednou matkou.


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 21.07.2014 01:19 PM

jestli tam nějací roztoči byli, tak jich 80% bylo pod víčky, kde kys. mléčná nefunguje. Takže to funguje ve chvíl,i kdy se v oddělku odlíhl veškerý plod z původního včelstva, ze kterého byl dělaný oddělek a ještě není zavíčkovaný plod od nově kladoucí matky. A bylo by dobré kupovat oddělek ve chvíli, kdy je tam už nový zavíčkovaný plod, protože se podle toho může potvrdit dobré oplození matky. Méně je někdy více....to platí u zásahů do včel 100% Smile


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 21.07.2014 01:21 PM

(21.07.2014 10:31 AM)MichalF napsal(a):  Je ještě časově zvládnutelné, když teď bude minimálně měsíc pauza? Možná předbíhám, ale zajímají mě všechny varianty řešení.
Když to zkusíš, nic tím nezkazíš. Spojováním v téhle době bývá nejisté - občas to zkouším, ale většinou to dopadne tak, že i tu dobrou matku vymění, takže to je stejně k ničemu.
Jestli se to povede do zima, záleží kolik je jich teď a ani ne na počtu jako schopnosti fungovat - to maj různý typy různý. Spojit je pak můžeš v září, to už bývá schůdnější, když to nebude k světu.
Určitě přidej plást s vajíčky a zkontroluj za týden po tom, jestli mají matečníky, když ne pak je zruš tak jako tak, budou to trubčice. Pak je dobrý je ale poodnýst o kus dál a po dalším týdnu vysypat před dobrý úl.
Snaž se je taky zatím nakrmit - než se matka vylíhne, aby jsi využil stávající včely. Pak by na to už nemuseli mít sílu. A zůžit, zateplit, nerušit.
Sám mám úspěšnost tak 50%, ale někdy to vyjde dost dobře.


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 21.07.2014 01:26 PM

A hlavně klid, matka tam ještě je Smile


RE: Co se děje v úlech teď - MichalF - 21.07.2014 01:39 PM

To je fakt matka tam ještě je, ale chtěl bych být připraven. Děkuju


RE: Co se děje v úlech teď - MichalF - 27.07.2014 09:37 PM

Tak invalidní matka ve včelstvu klade. Po srovnání s druhým včelstvem je to ale bída. Můj plán je takový: z prosperující rodiny si půjčit kousek plástu s plodem nezavíčkovaným i zavíčkovaným, zásoby a pár včel různého stáří. Umístit do tohoto:Včely Nová Ves:



Tak a teď jestli bude fungovat. Smetené včely s plodem, zásobami a těstem dát na dva dny do sklepa. Narazí si matečník?
Pokud to půjde nechat vylíhnout matku a po oplodnění a až bude kladoucí vyměnit mého mrzáčka. Vlastně využít toho, že stávající matka ( sice málo), ale klade. Tedy plynule přejít k výměně?

Jinak druhé rodině vždy jen přehodím mezistěny blíž a krapet nakrmím.

Mini úl jsem vyrobil dnes, když mě v noci osvítil tento nápad ( možná již dávno praktikovaný). Tak dcera chtěla taky pomoct a vyrobila toto:Včely Nová Ves:



RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 28.07.2014 09:16 AM

To bude trvat minimálně tři týdny než nová matka začne klást