Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - vraja - 15.07.2014 02:17 PM

Deboro, no já začínal proutkařit někdy v devítí letech, patnác let dělám astrologii. A čím dál tím se držím hesla "modly se a pracuj".

Při těch spadech a pár deformovaných včelách bych se na to vykašlal, ale ten pocit že něco není v pořádku je příliš silný.

Vzhledem k tomu, že včelstva jsou v podstatě oddělky ze dvou včelstev nemyslím si, že by to byl problém jen jednoho včelstva.

Nicméně provedu prohlídku a asi to odfotím po plástech, je to moje třetí sezóna a nejsem si vubec jistý.
Božské nadání mám scela určitě, jako ostatně všichni, jen pokud chceš něco umět tak se na to musí trénovat.

Leoši díky, těch pět poškozených včel jsem našel nahodile během cca 14dnu, šel jsem se teď podívat pře úly a našel jsem jich sedum Sad viz fotky.

Včera tu byla silna bouřka co všechno uklidila, takže to musí být dnešní přírustky Sad

část z nich má jasně deformovaná křídla, čás mi přijde normální, jen pochodujou a když se vezmou na ruku tak spadne na zem Sad

Pořídíl jsem ještě nějaká videa těch pochodujících včel ty, se nahrají do galerie později.


K mezerovitosti přidávám fotky plástů z minulého týdne, ja si toho při přesunu těch plástu nevšiml a zkoumal jsem to až z fotek. Je to mezerovitý plod ? Je to ze včelstva s tím spadem 7ks, mam za to že to byl krajní plást plodového tělesa.

Rozumím tomu dobře, že KM pusobí i na viry, takže to bude vhodná desifekce i bez spadu ? Plod klidně zlikviduju, ale asi bych pak ty včelstva musel sloučit vzhlede k tomu že jsou tak slabá.

Honza


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 15.07.2014 05:55 PM

(15.07.2014 02:17 PM)vraja napsal(a):  Deboro, no já začínal proutkařit někdy v devítí letech, patnác let dělám astrologii. A čím dál tím se držím hesla "modly se a pracuj".

Při těch spadech a pár deformovaných včelách bych se na to vykašlal, ale ten pocit že něco není v pořádku je příliš silný.

Vzhledem k tomu, že včelstva jsou v podstatě oddělky ze dvou včelstev nemyslím si, že by to byl problém jen jednoho včelstva.

Nicméně provedu prohlídku a asi to odfotím po plástech, je to moje třetí sezóna a nejsem si vubec jistý.
Božské nadání mám scela určitě, jako ostatně všichni, jen pokud chceš něco umět tak se na to musí trénovat.

Leoši díky, těch pět poškozených včel jsem našel nahodile během cca 14dnu, šel jsem se teď podívat pře úly a našel jsem jich sedum Sad viz fotky.

Včera tu byla silna bouřka co všechno uklidila, takže to musí být dnešní přírustky Sad

část z nich má jasně deformovaná křídla, čás mi přijde normální, jen pochodujou a když se vezmou na ruku tak spadne na zem Sad

Pořídíl jsem ještě nějaká videa těch pochodujících včel ty, se nahrají do galerie později.


K mezerovitosti přidávám fotky plástů z minulého týdne, ja si toho při přesunu těch plástu nevšiml a zkoumal jsem to až z fotek. Je to mezerovitý plod ? Je to ze včelstva s tím spadem 7ks, mam za to že to byl krajní plást plodového tělesa.

Rozumím tomu dobře, že KM pusobí i na viry, takže to bude vhodná desifekce i bez spadu ? Plod klidně zlikviduju, ale asi bych pak ty včelstva musel sloučit vzhlede k tomu že jsou tak slabá.

Honza

Tak Honzo:
1) vyměň fotku
2)¨mezerovitý plod to je, ale asi to není vlivem virů. Vidím tam hodně pylu, to u viróz nebývá. Nevidím včely, které by lezly z buněk a měly vyplazené sosáčky, zůstaky napůl viset nebo by se nelíhly a zůstaly jako by zastydlé v buňkách nebo naopak včelami zabetonované pod víčky.
3) Ty dvě tmavé včely jsou udřené létavky.
4) jinak klasika.
5) 5 včel za den to je zkreslující, musel bys tam být třeba při proletu mladušek. 5 včel by nic nebylo, ale zvednutý prst rozhodně, zvlátě tento rok.
6) KM jestli působí na viry to nevím, ale u viru def. křídel bez mixu mi to spolehlivě funfovalo už tak před 10 ti roky. Kyselé prostředí asi nesvědčí žádnému organizsmu.
7) Je to taková první vlna nebo jich bylo více?
8) asi bys to vyšešil s přehledem s formidolem, třeba i 2x v týdenním intervalu.
9) u nás na tom byl jeden včelař hůře. Je mu dost přes 80 roků, ale všiml si. Vyřešili jsme to 2x tím formidolem a za měsíc zopakujem. Dám krk na to, že to bude OK.
10) jinde na to kašlou nebo poslouchají ty, co o tom nic neví. Tak na Jabkenicku je třeba včelín bez 50 ti včelstev na Bělsku také někteří perlí a včely hynou.
11) letošní rok je fakt velmi rozmanitý. Někde hrozí kolapsy a jine , je to stále lepší a lepší.
Tak neváhej a toč a nezapomeň na ten formidol, bude to stačit. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 15.07.2014 07:52 PM

(15.07.2014 02:17 PM)vraja napsal(a):  Při těch spadech a pár deformovaných včelách bych se na to vykašlal, ale ten pocit že něco není v pořádku je příliš silný.

Ano, lítáme po včelnici a jsme ve stejnou dobu na více místech. To zanechá respekt i u virů.

(15.07.2014 02:17 PM)vraja napsal(a):  Vzhledem k tomu, že včelstva jsou v podstatě oddělky ze dvou včelstev nemyslím si, že by to byl problém jen jednoho včelstva.

Honzíku, to nemusí být zákon.

Přeji dobré vlnění
Cher

P.S. KM působí nepřímo i na viry. S Leošem jsi na jistém břehu.


RE: Co se děje v úlech teď - vraja - 16.07.2014 06:11 PM

Ahoj.

Leoši děkuji.

Formidol jsem rano nasadil, dle Michala rovnou bez obalu, vím že i ty to doporučuješ,
ale neměl jsem to odvahu udělat v podstatě u oddělku.

Nicméně hučely a vyměsilo se jich tak na dvě hrsti okolo česna a na stěnu.
Ale v poledne před úlama spousta pochodujícich včel.

Asi je to první vlna, zatím sem poškozené pozoroval nahodile, ale teď jich je vidět více.

Není pro mě problém během proletu se jít podívat na čestna, mam se koukat
kolik včel bude pochodovat před úly ? Dnes jich bylo dost, ale je možné, že jsou přiotráveny tou kyselinou.
s deformovanýma křídlama jsem viděl jednu. A pak mě vyhnaly žihadlem do spánku Sad

Za týden ten formidol tedy zopakuju ?

K tý mezerovitosti, myslel si vyměň matku ? asi ne fotku ? Matek mám naštěstí dost, tak jak
tam nebude formidol provedu výměnu.

Díky všem za pomoc Honza Vrána


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 16.07.2014 08:07 PM

Ahoj Honzo, s tou KM máš tyto možnosti:
a) trochu jsi to přehnal a tyhle mají "spálený pajšl". Je to ta poslední možnost o které psal Michal. Já na tvrdo celý formidol doporučuji když je mezi plodem a formidolem cca 16 cm, když ho dáváš se shora. KM je jako skalpel, musíš se s ním naučit zacházet a jinak než v praxi to nejde.
b) odcházejí nejprve ty nejvíce poškozené včely. Zvyšuje se i tzv. grooming, to poznáš ve spadu, když dáš roztoče pod mikroskop. Někdy to bývá masakr, jindy skoro nic.
c) obojí dohromady- to bych si tipnul já.

Za týden prozatím nic nedělej. Jen když bude spad vyšší. Doufám, že jsi ošetřil jen to jedno včelstvo, já to jinak nedělám. Paušální ošetření je dáávno překonané, tak se to uč.
Matek máš dostatek? Super, vybírat můžeš jen když jich máš nadbytek, tak neváhej. S výměnou bych ale počkal tak týden po odparu KM. Pak ale budeš muset s další aplikací počkat až se nové matce vylíhnou včely. Já myslím, že jednou formidol bude stačit. Ozvi se za týden, abys to neuspěchal a poradíme se co dál. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 17.07.2014 01:35 AM

to je renaissance, Liebig by měl radost. Big Grin


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 17.07.2014 01:50 PM

(16.07.2014 08:07 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Ahoj Honzo, s tou KM máš tyto možnosti:
a) trochu jsi to přehnal a tyhle mají "spálený pajšl". Je to ta poslední možnost o které psal Michal. Já na tvrdo celý formidol doporučuji když je mezi plodem a formidolem cca 16 cm, když ho dáváš se shora. KM je jako skalpel, musíš se s ním naučit zacházet a jinak než v praxi to nejde.
LD
Dobrý je to postupně nacvičit - tohle byl asi fakt masakr. Všimni si, jak to spálí i trávu okolo úlu. Soda. Vyndání záleží na velikosti - počtu včel - čím je jich víc, tím to rychleji odvětraj a má menší účinnost a opačně. Taky na teplotě - větší hic, menší otevření. Ale nic není paušální. Teď jsem sám dával, a někde málo, někde moc, formidol hotl žádnej hitech zrovna není.
Taky mám lepší zkušenost ho dát navečer - dva efekty - není už takový hic, takže když to přeženu, neupeču je úplně a taky je jich většina doma, včetně roztočů.
Jsem zvědavej, kolik jich napadá, osobně si myslím, že to nebude zlý, žádná snůška = žádní roztoči, tak to u nás bývá.


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 17.07.2014 08:36 PM

poslední týden jsem na jednom včelstvu (DWV) testovala účinek KM 60% v nassenheideru. Včelstvo má volnou stavbu bez přerušení přes 3 nástavky Warré. Aplikace shora. Nevypařila se ani špetka KM. Je to k zbláznění, pokaždé, když se dokopám k ošetření, něco jej znemožní. Big Grin Teplotou to snad být nemohlo, přes den nad 20°C, v noci v průměru 15°C.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 18.07.2014 07:52 AM

Deboro aplikaci s tácky jsme probrali. Možná by bylo lepší ,jestli máš injekční stříkačku, vstřiknout každý třetí den na stěny warréčka 10 ml KM. Pak máš odpar a účinnost zajištěnu. Zkus to 3x po dvou dnech ( 10ml, 0, 0, 10ml, 0, 0, 10 ml) . Tohle jsme u nás také zkoušeli a funguje to. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 18.07.2014 10:24 AM

Leoši tou stříkačkou dáváš 60% nebo 85% ????