Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 04.07.2014 07:17 PM

Dnes som kontroloval stav zásob v medníkoch, v mojich waréčkach. Aj keď táto sezóna je na znášku slabšia, predsa sa zdá, že budem robiť aj medobranie. Vo štvrtom top nadstavku je odhadom asi desať kilogramov medu. V nadstavku pod ním tiež. Dielo, ktoré včely nestihli počas nepriaznivej jari postaviť, teraz dokončujú bez problémov. Matky prešli klásť do spodných dvoch nadstavkov. Práve končí s kvitnutím lipa veľkolistá a začína kvitnúť lipa malolistá. Takže znáška potrvá ešte asi týždeň. Plásty s medom sú zaviečkované približne do polovice. V spodnej časti plástov majú včely ešte voľné bunky na doplnenie nektáru. Ak bude priať počasie a mierna znáška bude pokračovať, tak okolo 10.júla môžem robiť medobranie. Koniec koncov, ako každý rok.
Tiež som kontroloval stav plodiska tohtoročného môjho jediného roja v ležane JU-čechoslovák. Z 15. plodiskových rámikov sú po dva krycie rámiky plné medu a peľu na oboch stranách plodiska. Na ostatných 11.rámikoch je veľa plodu každého veku a nádherne v oblúku urobené vence so zásobami medu. Myslím, že zakŕmenie na zimu cukrom tieto včielky nebudú potrebovať.

[attachment=607] [attachment=608] [attachment=609] [attachment=610]


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Matucha - 04.07.2014 08:25 PM

U nás v Krkonoších sucho, louky po červnovém posekání znovu kvetou, ale včely na nich nejsou. Domů nosí trochu pylu, nektar žádný, oddělky krmím, jinak už nežijou. Lípa se chystá kvést, ale má tak suché listy až to chrastí. Takže to taky žádný zázrak nebude. Dnes jsem trhal třešně a tam tisíce včel s hlavičkama zabořenýma v ovoci. Snad je nebudou bolet bříška. Huh


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 05.07.2014 01:34 PM

Hmmm, tak to tady tak zlý není, jak jsem myslil.
Lípa začíná, jetel nosí jak o život a lesní buřeň teď po dešti by měla být O.K. , možná i lehce medovice. Jinak ale v úlech taky vymeteno, ke krmení jsem se ale ještě neodhodlal, naděje teď po dešti je.


RE: Co se děje v úlech teď - MichalF - 05.07.2014 09:21 PM

Tak už mohu konečně taky napsat co se mi děje v úlech. Dnes za velice deštivého rána jsem dovezl své dva první oddělky. Déšť cestou ustal a já byl instruován abych včely nechal na provizorních provozních nastavcích a dnech až do příštího týdne. Prý budou dnes naštvaný a nebude to dobré. Po cca 2 hodinách jsem měl otevřít cestovní česna a " překlopit " láhev. Já, ale měl za to, že se musíme seznámit a po odpočinku a napojení jsem chtěl včely přestěhovat do našeho nového. Bylo to neuvěřitelné, vše šlo tak hladce, jako bych to už dělal mockrát což je pro mě nepochopitelné. Včely na mě byly moc hodné, jako by trpělivé... Vše se odehrálo rychle a tak nějak přirozeně. Oddělky krmím, aby byly silné. Už teď bych chtěl jít opět za nimi a vše si projít znovu. Chápu, že to nejde a tak šmíruju u oček. Tak to se děje v mých úlech teď...


RE: Co se děje v úlech teď - renttip - 06.07.2014 12:27 AM

Mám usazený svůj jediný letošní roj, maliniště jsou osypané plody, takže včelky měly letos co dělat a letos po několika letech mám opylenu a s plody sibiřskou jeřabinu. V současné době jsou velmi aktivní a stále neúnavně nosí. Včelky jsou nyní vysoce agresivní do okruhu as10m od úlů.


RE: Co se děje v úlech teď - MichalF - 06.07.2014 12:38 AM

Takhle nějak to u nás vypadá...

včely Nová Ves:



RE: Co se děje v úlech teď - MichalF - 13.07.2014 04:22 PM

Nedělní kontrola oddělků. Pokračuji v krmení. Pracujou pěkně, ale na rozšíření to ještě nebude. Přehodil jsem jim jen z kraje nedostavěné plásty blíž ke středu. Chvilku jsem pokoukal a přiklopil. Došel na kopřivy a dubovou kůru (má se sice chodit dřív na jaře, ale to jsem bohužel nestihl). Až vyběhne plod, tak přeléčím kyselinou mléčnou. Naředění na 15% radši nechám na povolané. Domluvil jsem si to v lékárně a paní když se dozvěděla na co to mám, tak byla velice ochotná. Tak tahle nějak...


včely Nová Ves 7/14:

včely Nová Ves 7/14:


včely Nová Ves 7/14:



RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 13.07.2014 07:10 PM

(13.07.2014 04:22 PM)MichalF napsal(a):  včely Nová Ves 7/14:
Krásné fotéčky !
Odborně pak je na nich přímo hmatatelně vidět, jaký je problém rozchodit oddělky na NN.
Když uvažujem o energeticky nejvýh odnějším tvaru roje jako vejce postavené na špici, je pak velmi těžké, přimět je k nějakému rozmachu - hnízdo je tvarově vždy vyšší, než širší, takže odsud, podcaď, dál to nejde, vedle natláskáno medu a konečná. V podstatě, čím víc krmíš, tím míň plodu / to je dycky, ale tady je to evidentní, když hnízdo není vyšší než 15cm - tedy ani širší - o moc /.
Zlatý varečka nebo japonci.
Možná, ač to je pracnější, by šlo dát dva nástavky na sebe a jet jen v půlce úlů při stejném počtu rámků s nějakou stěnou v prostřed.
Ale jinak, jasně, když už mají tři nástavky, je to v suchu. Jen je tam dostat.


RE: Co se děje v úlech teď - MichalF - 13.07.2014 07:59 PM

To co tady ukazuju je můj začátek včelaření. Během příprav a doby kdy jsem koupil LG jsem se dozvěděl spoustu nových a důležitých informací. V současné době bych asi přemýšlel trochu jinak, ale to je myslím normální vývoj. Právě ten přirozený tvar tělesa je myslím klíčová informace. Můj plán na blízké období je nechat vylíhnout plod, kyselina mléčná, pořádně rozklást matky... Nad tím převěšením nad sebe jsem přemýšlel taky, ale případně to spojit třeba až s tím postřikem kyselinou. Zatím je pro mě vše nové a ve spoustě věcí asi budu tápat. Myslím, že to nakonec společně se včelama zvládneme. Díky za příspěvek, každé nakopnutí se počítá. Děkuju


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 13.07.2014 09:30 PM

(13.07.2014 07:59 PM)MichalF napsal(a):  To co tady ukazuju je můj začátek včelaření. Během příprav a doby kdy jsem koupil LG jsem se dozvěděl spoustu nových a důležitých informací. V současné době bych asi přemýšlel trochu jinak, ale to je myslím normální vývoj. Právě ten přirozený tvar tělesa je myslím klíčová informace. Můj plán na blízké období je nechat vylíhnout plod, kyselina mléčná, pořádně rozklást matky... Nad tím převěšením nad sebe jsem přemýšlel taky, ale případně to spojit třeba až s tím postřikem kyselinou. Zatím je pro mě vše nové a ve spoustě věcí asi budu tápat. Myslím, že to nakonec společně se včelama zvládneme. Díky za příspěvek, každé nakopnutí se počítá. Děkuju


A proč je chceš léčit???? :-)docela by mne zajímalo kdy a jak velké jsi oddělky přivezl