Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 22.04.2014 03:09 PM

(22.04.2014 02:08 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Važ si toho, že ti to příroda nahrála, já to musím všechna pracně simulovat. Tak, že ti vlastně závidím. LD

klidně si můžeš u mně udělat apickou dovču, nemohu si stěžovat, že by to příroda s mým včelstvem nemyslela dobře, dvě včelstva zmizela bez stopy, ještě nemám vyřešenou otázku, jest-li mám ty úli a celý dílo spálit a už řeším novou virózu. Wink


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 22.04.2014 07:19 PM

(22.04.2014 03:09 PM)Debora napsal(a):  
(22.04.2014 02:08 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Važ si toho, že ti to příroda nahrála, já to musím všechna pracně simulovat. Tak, že ti vlastně závidím. LD

klidně si můžeš u mně udělat apickou dovču, nemohu si stěžovat, že by to příroda s mým včelstvem nemyslela dobře, dvě včelstva zmizela bez stopy, ještě nemám vyřešenou otázku, jest-li mám ty úli a celý dílo spálit a už řeším novou virózu. Wink

Dílo vyvař, úly vydeznfikuj. LD


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 24.04.2014 02:21 AM

Tak jsme si konečně s Leošem zavčelařila. Vytesali světlo do temnoty, nahodily novou košnici, hráli na bubny a chantovali. Ted' je to na včeličkách. Děkujem Leoši. Smile
[Obrázky: Kosnicovy_bubenicek_20140423091320_1_1.jpg]


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 07.06.2014 02:34 AM

a ve Frankfurtu se už rojí letošní roje Big Grin


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 07.06.2014 06:03 AM

Roj alebo odloženec začína rásť v novom úli, a v prvom roku si vytvára veľkosť hniezda podľa veľkosti úľa a podľa vonkajších zásahov, ktorými sú počasie a znáškové podmienky. Čiže každú sezónu sa včelstvo narodí, pestujete ho ako dieťa, dospieva a je dospelé. Potom už včelstvo prestáva rásť. Ak sa vaše včelstvo domnieva, že má dostatok plástov, nebude ďalej rásť. Prestane stavať nové dielo. Chystá sa na rojenie. A tu začína včelár pracovať s úľom z vnútra. Rozšíri úľový priestor nahor aj nadol a vymení matku, nech je z včelstva opäť teenager. Prírodnému včelárovi dnešní odborníci doporučujú kontrolovať včelstvá raz na jar a druhý krát v jeseni. Určite nepestujete zeleninu na záhrade tak, že ju na jar zasadíte a potom čakáte do jesene, aby ste videli čo sa stalo. Bez starostlivosti o svoje včelstvá môžete dopadnúť s výťažkom medu horšie ako pri včelárení v brti. Dokonca aj včelári s košnicami vedia, že musia koncom septembra vybubnovať včely z koša von a osadiť ich v tak neskorom ročnom období do novej prázdnej košnice. Intenzívnym kŕmením donútia včelstvá postaviť si nové hniezdo v neskorej sezóne. Takže čo sa stane je, že včelstvo v košnici prezimuje v stave dospievajúceho mladíka a v budúcej sezóne bude najlepším produkčným včelstvom. V niektorých lokalitách je nemožné udržať včelstvá bez kŕmenia kvôli nedostatku zdrojov nektáru. V takom prípade môžu byť výsledkom hladové roje.

[Obrázky: 938_1.jpg]


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 07.06.2014 01:28 PM

Byl to roj ze silného roje usazeného v TBH. Včelaří ve vzdálenosti okolo 300 metrů od mých včelstev. Roj mu odešel 31.5.14, první slušnější den po pochmurným týdnu, který začal po Vilémově a měl jen něco okolo 1 kilo.

Na mé včelnici využili roje z prvních dubnových dnů dobrou snůšku. Jen slabší roje z poloviny května jsem po Vilémově musela trochu přikrmit.


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 10.06.2014 08:33 AM

Ak chodíte na facebook môžete sa pozriet čo sa v nedeľu dialo v úľoch na záchrannej stanici v Zázrivej.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.727892593939525.1073741873.191589284236528&type=1


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 23.06.2014 11:00 AM

Vytáčel jsem asi před měsícem med z ovocných stromů a řepky, od té doby u nás buď snůška není nebo jen tak udržovací, včelstva na váze spadly o 10kg .... a včely se chovají tak jako by už bylo podlet,í tak konec července.....stáhly se na 5 NN zásoby si natahaly kolem plodového hnízda, prostě konec sezony.....oddělilo se zrno od plev... dvoje jsem musel nakrmit.... obě to byly F1 z Jabloňan ....jsou to plodařky...na dělání oddělků dobrý Smile


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 24.06.2014 05:09 AM

U mně některá včelstva zabetonovávají česna propolisem. LD


RE: Co se děje v úlech teď - liptaka - 25.06.2014 08:56 PM

u nás pred pár dňami rozkvitla lipa, denný prínos nektáru sa pohybuje okolo 3-5kg, niektoré včelstvá na NN už vystavali 3NN voľnej stavby