Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 04.04.2014 02:32 PM

(03.04.2014 10:20 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Trnky só všade pojmenovany sténě. Trnkovice je tradiční nápoj z Valašska, ty malý kyselí trnky se musí na keři nechat projít mrazem a potom se sbírají do bečky, kvasí a pálí. Hanáci tradičně pálili Režnou, pálenka ze žita.
Dnes jsem také nazvedl nástavky a kontroloval stav pohledem zespod. Trubčina zavíčkovaná, trubce jsem neviděl, matečníky jsem neviděl, včely staví nové dílo, zásob a mladušek přibylo.

U mně již trubci létají a masově se lihnou, včera jsem si hodil pro radost první serii. LD

(04.04.2014 01:40 PM)schützmeister napsal(a):  
(04.04.2014 01:07 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Hm... Moje dva warre včelstvá neobsadajú ešte ani 2 nadstavky. Jedno malo vystavané síce pred zimou oba, ale včely sa zmestili tak do jedného, druhé zimovalo v plných dvoch, no teraz obsadajú tak cca 1,5 nadstavku oba.
Nic proti, ale jestli to máš v 800m.n.m., nebude to zásadní chyba. Taky je potřeba mít místí včely, žádný singry a tak. Mě v 800 zatím taky spí, ještě minulý týden tam byl sníh.

Michale, jak jsou ty tvoje místní mírné? Dá se v nich bez nebo musíš mít skafandr jaku arfikanizované nebo neco mezi. Nechtělo by to v případě ostřejší varianty nějak zušlechtit? LD


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 04.04.2014 03:01 PM

Ono neviem,č i to bude výškou. Ani cez sezónu neviem včelstvá na warre úľoch dostať na viac ako 3 nadstavky. Dadanty i Langstroty sú plné včiel. V plnej sezóne u LG sú to 4 NN + odloženec, u Dadantu VN + 2NN. Už teraz na jar je obrovský rozdiel medzi Dadantmi i LG a warre. A to mám i dadanty a LG na trámikoch (nie všetky). A rozdiely sú obrovské celú sezónu. Warre úle mi jednoducho už 4. rok nejdú. Nech robím čokoľvek. Med som z nich ešte nemal a skúšal som už mnohé. Pre mňa je efektivita warre úľov (nie metodika) v mojich podmienkach a schopnostiach takmer nulová. Takže tento rok bude ich posledný. Ak metodika warre, tak v iných úľoch (Dadant, LG).


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 04.04.2014 04:59 PM

Vo Warre pozorujem každý rok chov robotníčieho plodu v trúdích bunkách.

[attachment=434]


RE: Co se děje v úlech teď - liptaka - 09.04.2014 09:02 PM

Tak dnes som nazrel zo zvedavosti do jedného úľa pretože u nás kvitne všetko okrem jabloní a javorov(počasie znáške praje v noci spŕchne a cez deň slniečko medzi 15-20°C.No a moje včielky už začali najvrchnejší polnadstavok, vlastne plásty s medom, viečkovať Smile


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 09.04.2014 09:12 PM

Hm, tak tady sice bylo nejvíce 10°, ale studený vítr, včely se neukázaly i když rozkvétají třešně. Úly jsem raději neotevíral, ale myslím, že se opět stáhnou do zimního chomáče... hlásí na pátek mrazy Exclamation


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 10.04.2014 11:43 AM

(09.04.2014 09:12 PM)Crha Karel napsal(a):  Hm, tak tady sice bylo nejvíce 10°, ale studený vítr, včely se neukázaly i když rozkvétají třešně. Úly jsem raději neotevíral, ale myslím, že se opět stáhnou do zimního chomáče... hlásí na pátek mrazy Exclamation

Jo, jo počasi je jak od Kraonoše, dnes jdu krmit trubce. LD


RE: Co se děje v úlech teď - liptaka - 10.04.2014 12:14 PM

Tak dnes sa to trošku pokazilo,momentálne len 9°C a do konca týždňa hlásia chladnejšie,zásob majú dosť tak predpokladám že to prekonajú.


RE: Co se děje v úlech teď - Ladislav Kohout - 10.04.2014 05:21 PM

A stromy na ně v tom chladnu počkají?


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 11.04.2014 01:49 PM

(04.04.2014 03:01 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Ono neviem,č i to bude výškou. Ani cez sezónu neviem včelstvá na warre úľoch dostať na viac ako 3 nadstavky. Warre úle mi jednoducho už 4. rok nejdú. Nech robím čokoľvek. Med som z nich ešte nemal a skúšal som už mnohé.
Jo, Dadant je Dadant - ale tohle mě zajímá - máš to na stejným fleku ? Stejný včely, stejný ošetřování ? Výška plástů u Waréček ? Zateplení ? V něčem to bude.
Ta výška dělá rozdíl mezi stejným a stejným, tohle bude něco jinýho.

(04.04.2014 02:32 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Michale, jak jsou ty tvoje místní mírné? Dá se v nich bez nebo musíš mít skafandr jaku arfikanizované nebo neco mezi. Nechtělo by to v případě ostřejší varianty nějak zušlechtit? LD
Jak se to povede. Těch opravdu drsných je většinou jen pár a ty nejhorší nepřežili loňskou zimu. Ale nevím, záleží na hodnocení. Místní včelaři tvrdí, že mám bestie a je fakt, že tuhle před 14 dny jsem od jedněch musel utéct / bez kukly /, koupím téměř vždy i s kuklou. Nadruhou stranu, teď u mě byla Terez a říkala, že celkem ujdou. A loni jsem točil celý léto bez kukly. Takže to bude spíš okamžikem.
Zušlechťuju přírodním výběrem a nepřijde mě to špatný. Jen ty vyloženě nesnesitelný radši moc nemnožim. Ale tak - do těch bodavých člověk moc neleze, a taky nemusí, takže medu mají povětšinou dost.
Jediný co mi fakt vadí, že honěj sousedy při sečení. Už jezděj se sekačkou jenom za deště, co jim zbývá. To fakt nesnáší / včely i sousedi /


RE: Co se děje v úlech teď - terez.c - 11.04.2014 09:18 PM

Jo ujdou, bála jsem se, že dostanu pár žihadel a ono nic Tongue .