Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Ladislav Kohout - 02.04.2014 09:28 PM

Dohonils ji?


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 02.04.2014 10:09 PM

(01.04.2014 11:50 PM)Debora napsal(a):  co že staví, už se rojí Big Grin

Ahoj Debora.
To naozaj?
Nebol to prvoaprílový žartík?
Miro

Uz čítam tému Roje 2014 ale nedá sa mi tento príspevok zmazať


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 03.04.2014 09:20 PM

Dnes sme s kamarátom rozširovali úľový priestor v béčkach. Smazrejme, že včely žijú na prírodnom diele. Polovicu plodiska sme preložili do medníka. Zostávajúcu časť sme vyplnili prázdnymi rámikmi.
Je to starý včelým. Podľa nápisu na stene ho postavil v roku 1933, Jozef Čaplovič, miestny včelár. Mimochodom, "zemän". Včelín má teda 81 rtokov. Predpokladám, že aj úle sú tak staré.
Fotky z dnešného rozširovania úľového priestoru si môžete pozrieť tu: https://plus.google.com/photos/105185356993193787697/albums/5998035832431855489?banner=pwa
Dúfam, že ten odkaz funguje.

[Obrázky: 100_6154.JPG]


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 03.04.2014 09:31 PM

Dneska jsem taky chvíli věnoval rozšiřování a zdá se, že ač začíná kvetení / trnka, třešeň / , není nektarová snůška - nic není vidět, malá letová aktivita a okamžitá rabovka na vyndaných rámcích. Kolega to zdůvodňuje suchem - loni touhle dobou stáčel březovou šťávu a letos z uříznuté větve neteče nic.
Zdá se, že i květy jsou bez nektaru. Tak snad to déšť příští týden spraví.


RE: Co se děje v úlech teď - Ladislav Kohout - 03.04.2014 09:46 PM

U nás vlhka dost. Jsme na stráni a z kopců tečou potoky, dokonce i vodopád tu máme. Ale chtěl jsem se zeptat když se tu (i vedle na VF) zmiňují trnky, myslí se trnky nebo švestky?


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 03.04.2014 09:54 PM

(03.04.2014 09:46 PM)Ladislav Kohout napsal(a):  U nás vlhka dost. Jsme na stráni a z kopců tečou potoky, dokonce i vodopád tu máme. Ale chtěl jsem se zeptat když se tu (i vedle na VF) zmiňují trnky, myslí se trnky nebo švestky?
Zme v čechách, ne chalani. Trnky sú jen na Moravě, že ? Ty na trnkovicu.Big Grin
Tady ty naše nežerů ani srnci.


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 03.04.2014 10:20 PM

Trnky só všade pojmenovany sténě. Trnkovice je tradiční nápoj z Valašska, ty malý kyselí trnky se musí na keři nechat projít mrazem a potom se sbírají do bečky, kvasí a pálí. Hanáci tradičně pálili Režnou, pálenka ze žita.
Dnes jsem také nazvedl nástavky a kontroloval stav pohledem zespod. Trubčina zavíčkovaná, trubce jsem neviděl, matečníky jsem neviděl, včely staví nové dílo, zásob a mladušek přibylo.


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 03.04.2014 11:09 PM

Tiež som dnes rozšíril dva Warré úle kde bolo už tesno. Staršiemu ktoré zimovalo na dva a pol nádstavku vystavaného diela som pridával štvrtý nádstavok. Vlaňajšiemu roju ktorý mal vystavané jeden a pol nádstavku som pridával tretí. Vlani som to robil začiatkom mája.


RE: Co se děje v úlech teď - Jaro Stoklasa - 04.04.2014 01:07 PM

Hm... Moje dva warre včelstvá neobsadajú ešte ani 2 nadstavky. Jedno malo vystavané síce pred zimou oba, ale včely sa zmestili tak do jedného, druhé zimovalo v plných dvoch, no teraz obsadajú tak cca 1,5 nadstavku oba.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 04.04.2014 01:40 PM

(04.04.2014 01:07 PM)Jaro Stoklasa napsal(a):  Hm... Moje dva warre včelstvá neobsadajú ešte ani 2 nadstavky. Jedno malo vystavané síce pred zimou oba, ale včely sa zmestili tak do jedného, druhé zimovalo v plných dvoch, no teraz obsadajú tak cca 1,5 nadstavku oba.
Nic proti, ale jestli to máš v 800m.n.m., nebude to zásadní chyba. Taky je potřeba mít místí včely, žádný singry a tak. Mě v 800 zatím taky spí, ještě minulý týden tam byl sníh.