Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Sláma - 15.06.2022 02:55 PM

Včelařím všeho všudy vlastně teprve +- 2 roky a nikdy jsem nebyl na čumendu u okolních včelařů - jaký je klasický postup včelařů? Vytáčí všechen med po jarní snůšce? Vystačí včely s tím málem co jim nechají kolem plodiště? Co kdyz je slabá nebo nepřijde vůbec další snůška? Jak vypadají takové včely mezi koncem května a červencem-srpnem, kdy (?) většina včelařů krmí na zimu? Kolik by kolem sebe měly mít včely v tuto dobu medu? Já vím, že je tam hodně proměnných ale aspoň řádově...?


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 15.06.2022 08:36 PM

(15.06.2022 02:13 PM)Tomáš Fuit napsal(a):  Taky jsem zatím nic netočil - teď ale jedno rozeberu - udělám ještě oddělek a asi smetenec a med jim vezmu - udělám to kvůli jejich mizernému zdravotnímu stavu.
Zbytek nechám být.

Myslíš ze z mizerneho včelstva bude dobrý oddelek či smetenec. ?

(15.06.2022 02:55 PM)Jiří Sláma napsal(a):  Včelařím všeho všudy vlastně teprve +- 2 roky a nikdy jsem nebyl na čumendu u okolních včelařů - jaký je klasický postup včelařů? Vytáčí všechen med po jarní snůšce? Vystačí včely s tím málem co jim nechají kolem plodiště? Co kdyz je slabá nebo nepřijde vůbec další snůška? Jak vypadají takové včely mezi koncem května a červencem-srpnem, kdy (?) většina včelařů krmí na zimu? Kolik by kolem sebe měly mít včely v tuto dobu medu? Já vím, že je tam hodně proměnných ale aspoň řádově...?

Klasicky postup je přece. Vytocim med, hned jak se objevi par zavickovanych plástu ve vcelach. Nejdyl po odkvětu řepky ( aby nedej bože nezatuhla v plastech. To je květen.) Začátek června vytocim vše co tam je ( původní nezavickovany už jsou zavickovany) Budou přece maliny a lípy. Po lipach vytočit do sucha ( i z plodiste) pak par týdnů počkat a v srpnu začít pomalu krmit aby se matka rozplodovala přece. Takže jim v červenci matka neploduje ( je přece na suchu) jo a o o poslední dvě kila medu se s včelařem včely poperou


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Fuit - 16.06.2022 08:03 AM

No já mám zdejší místní - řekl bych po těch dvou letech mého včelaření - velmi průměrný materiál. Letos se snažím rozšířit chov. Vloni jsem to udělal tak, že jsem květnový oddělky neléčil - teď dojely do stavu, kdy jsem musel udělat ozdravný oddělky a pokud to některý včelstvo po tomhle opatření doklepe do příštího roku bez dalších zásahů - tak samozřejmě budu množit z toho, co přežije - ale letos to ještě nevím. Letos jsem zase udělal oddělky už v květnu - musel jsem podobně jako Jirka Sláma udělat na začátku jejich života jednorázové odvšivení. Teď je nechám a příští rok v červnu uvidím. Já myslím, že nakonec to nějaký včely dají. Ty, co vytvářím teď, beru jako záložní, zázraky od nich nečekám..


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 16.06.2022 09:38 AM

Možná budu mít letos matky navíc ….


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Křížek - 17.06.2022 07:36 AM

psal jsem SZ, poprosil bych 2

Mirek


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Sláma - 21.06.2022 11:11 AM

Roj, který jsem letos chytil a před týdnem přivezl staví opravdu ukázkově - všude se o tom píše, jakou má roj energii a nastavení ale vidět to na vlastní oči je něco jiného než na papíře. Matka je neznačená, včely klidné, uvidíme, jak se tento "materiál" projeví...
Otázka na zkušené - radíte z takového materiálu hned odchovat novou matku/matky pro testování nebo lépe zatím jen pozorovat?


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 21.06.2022 04:09 PM

Roj nebývá jen z nadbytku. Dost často si tím včelstvo řeší nějaký zdravotní problém. Já bych počkal, až co předvede příští sezónu. Pak bude první informace, jestli se tím zabývat.


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Sláma - 21.06.2022 10:29 PM

Přesto možná jednu dvě matky vyzkouším. Pamatuju si takové střípky s těch pár setkání u vás na severu - např. že často má dobrý materiál první rok problém a je dobré hned neházet flintu do žita (pokud by tedy problém mělo, zatím tak nevypadá), dále že schopnost stavby je dobrým ukazatelem kvality včelstva. Mám nějakých 10 letošních oddělků s matkami z podobné linie ale ještě budu měnit matky u 3 včelstev (+ pokud nebude 100% úspěch s matkami, které práve začínají klást) tak mám chuť tento materiál vyzkoušet. Nakonec to byl další tip - z nově dovezeného materiálu si hned udělat aspoň jednu matku. Uvidíme, třeba se osvědčí.


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Sláma - 24.06.2022 07:03 PM

Zkušení včelaři, mám dotaz - včelám jsem zatím nebral žádný med, modelové včelstvo má horní 2 NN plné, zavíčkované, pod tím dva NN kde je pár rámků se zbytky plodu, je vidět, že vyběhnuté buňky hned zalévají sladinou, zbytek opět zavíčkovaný, takže tipuji nějakých 40-50 kg medu v těchto 4 nástavcích. pod tím mají ještě 4 NN (plodiště se zásobami, není to tam úplně načerno - spodek se soušovým jádrem není myslím ještě úplně vystaven). Teď začala lípa, dnes na ní pěkně létaly. Má smysl jim třeba 1 nástavek odtočit a hned vrátit aby měly kam ukládat lípu nebo radši nechat ať si to postupně zanesou kam potřebují (tak jak vybíhá plod zanořený v medu)?


RE: Co se děje v úlech teď - Martin Smutný - 24.06.2022 08:52 PM

Když je snůška, dovedou zalít každou buňku, i mezi plodem. Když mají později méně práce venku, přenosí si to podle potřeby.
Můžeš zkusit vytočit 1 NN a dát ho nad nedoraženou folii (při přetlaku tam nanosí, při nedostatku to vyčistí).