Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Sláma - 05.06.2022 09:05 AM

Takže ti z nich vylézají poškozené včely... máš představu o přibližném denním spadu VD nebo tam není žádná závislost?


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Fuit - 05.06.2022 09:49 AM

Nechal jsem pevný dna, takže spad nesleduju. Ale je to jednoznačně kleštíkem jako první příčinou - trochu jsem se rejpal v trubčím plodu. Jsou to loňský květnový oddělky některý jsem neléčil vůbec ničím a některý jsem o Vánocích pokapal KŠ - teď vypadají všechny podobně bez ohledu na léčbu.
Všude jsem už viděl poškozenou včelu - to nejhorší jsem řešil včera.
Ale je letos pěkná snůška a vpodstatě se mi podařila (nebo spíš včelám) dost předpisová přirozená stavba - trubčina po stranách, dělničina uprostřed, plodiště směrem k česnu a rojovou náladou jsem se díky rozšiřování podle Leoše a Jirky Marxe vůbec nemusel trápit.


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Sláma - 05.06.2022 11:19 AM

Já to měl podobně - pevná dna a květnové oddělky ale určitě jsem zakládal oddělky už s vyšší náloží takže to některé nedaly už přes zimu. Letos jsem si vyrobil nízká dna zasíťovaná a sleduju i oddělky. Každopádně jsem po loňských zkušenostech dospěl k závěru, že pokud nemáš už nějaký pokročilý gen. materiál, je dobré to sledovat už první rok a provést nějaký zákrok k redukci populace VD u oddělků - jako např. odebrání prvního zavíčkovaného plodu nebo třeba nějakou kyselinu (mravenčí, mléčná) popř ekopol/thymol. Nakonec o tom mluví i Leoš ve svých článcích - stačí odebrat první plod a máme na rok pokoj...
Ekopol bohužel není k dostání, třeba to začne vyrábět někdo v EU a nebudou problémy s dodávkami...


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Fuit - 05.06.2022 01:23 PM

Já jsem si to pro sebe přebral tak, že je potřeba hledat a najít co nejnižší míru pokud možno jednorázových opatření, při které alespoň něco přežije. Na tom se pak dá stavět. Ten dlouhodobý odpar KM beru jako nouzové řešení vpodstatě nežádoucí. Určitě ale u letošních oddělků, který jsem dělal v květnu udělám počáteční jednorázovou redukci roztoče a pak je nechám osudu, ideálně do příštího června..


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Sláma - 06.06.2022 12:26 PM

Včera večer jsem na vlastní kůži pocítil nervozitu hladovějících včel - jeden oddělek byl na suchu (těsto ani roztok, prázdné plásty). Do ostatních jsem šel v klidu, ani se nehnuly, těmto hladovým jsem jen poodhrnul fólii a hrnuly se na mě jak nějaké afrikanizované včely... Jo chybama se clovek uci a ja se posledni dobou ucim asi hodne...


RE: Co se děje v úlech teď - Marek Pomp - 07.06.2022 07:59 AM

(06.06.2022 12:26 PM)Jiří Sláma napsal(a):  Včera večer jsem na vlastní kůži pocítil nervozitu hladovějících včel - jeden oddělek byl na suchu ... hrnuly se na mě jak nějaké afrikanizované včely...

Jirko, tohle byl lepší případ hladu.
U mě v okolí odkvetla řepka, skončila snůška medaři vytočili a já hlupák udělal oddělky...
Od východu slunka útoky lupiček... Musel jsem je zavřít a budu čekat co dál.
M.


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 07.06.2022 08:23 AM

Oddelky se běžně ubrani. Otevřené jen očko ale důležité je přímo k tomu ocku dat ramek s plodem. Pak bráni nejlépe.


RE: Co se děje v úlech teď - Marek Pomp - 07.06.2022 08:46 AM

Díky, takto to mám, ale potřeboval jsem jít do práce, a nemel jsem čas řešit, jestli to dávají a jestli mi loupež nepřeroste přes hlavu.
Byly to oddělky staré 2 noci, a zkouším je udělat bez věznění, takže kdo ví, jak jsou stmelené a kolik tam zůstalo starších včel.
Kolem oddělků kde už matky kladou, nebo brzo klást budou byl klid.
m.


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Sláma - 07.06.2022 08:56 AM

Ahoj Marku, to já je letos vězním 2-3 dny a v tuto dobu už je dělám silnější (3 rámky plodu), zpočátku jim nechávám jen průlez tak na 2 včely a loupeže nepozoruju. Nevím, jestli už medaři točili, už jsem tam viděl pohyb s konvemi a většinou to tak dělají (v mezeře když je horší počasí tak točí a očekávají akát-lípu+- další menší zdroje)


RE: Co se děje v úlech teď - Marek Pomp - 07.06.2022 02:52 PM

(07.06.2022 08:23 AM)Jiří Marx napsal(a):  Oddelky se běžně ubrani. Otevřené jen očko ale důležité je přímo k tomu ocku dat ramek s plodem. Pak bráni nejlépe.

Zkontroloval jsem, zdá opravdu mám rámek s plodem proti očku.
Očko jsem zúžil na jedinou včelu, zakryl trávou a teď se asi musí holky ukázat.
Šrumec nastal brzy po otevření.

Ze tří oddělků se to u jednoho začalo po chvilce uklidňovat, ale pár včel slídí kolem pořád.
Další dva mají společný podstavec, jeden je úplně v klidu a u druhého létá pořád velké množství včel kolem.
Jen pro úplnost, zatím jsem nekrmil, těsto měly dostat dnes.
m.