Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Sláma - 15.11.2020 08:01 PM

(28.09.2020 10:44 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  ...Existují 2 knížky. Jmenují se Myslet jako včela a Včelařit jako včela. Názvy jsou geniální, skoro jako okopírované z mých dřívějších přednášek. S jejich obsahem bych nechtěl polemizovat, ale právě o to jde, mít včelařský cit a ten se nezíská nijak, než být se včelami. Získané znalosti, tedy zkušenosti jiných moc platné nejsou a slouží spíš jako motivace. Tedy podle mne.

Leoši, Linhartovu knížku Včelařit jako včela už mám nějaký čas doma a dnes jsem se do ní opět začetl. Chápu Tvoji poznámku o použití informací jako motivaci spíš než jako jediné platné pravdy. Přesto by mě zajímal Tvůj názor na jeho tvrzení, že tenkostenně úly jsou dávno přežité. Je to vždy tvrzení proti tvrzení a je mi jasné, že RL chce podpořit svůj Termosolár ale ten text je tak sugestivní a jednostranný, že se začátečník lehce nechá přesvědčit. Opravdu je v našich podmínkách tenkostenný úl o tolik horší, než uteplené úly? Pro mě jsou tenkostěnné volbou už jen proto, že si je můžu lehce vyrobit doma a taky nechci tahat těžké bedny.
Další věc je umístění česna - je lepší míst česno menší a na straně než uprostřed? (Lang studená stavba - když by bylo česno na straně, nebude takový průvan, což RL povařuje za problém pro udržení tepla v plodovém tělese...)

Moc díky za názor!
JS


RE: Co se děje v úlech teď - Marek Pomp - 15.11.2020 09:21 PM

Jirko,
Linhartovy knížky jsem četl. Určitě udělal kus poctivé práce, přesto se občas nemůžu zbavit dojmu, že interpretuje fakta trochu jednostranně. Ale opakuju, je to můj dojem z těch knížek.
Marek


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Sláma - 15.11.2020 10:32 PM

Marku, mám podobný pocit ale zase to má dobře vyargumentované.
Pamatuji si na srovnání medného výnosu (ne že to by bylo to nejdůležitější) a spotřeby medu u obou typů úlů a nebyl tam velký rozdíl. Taky si říkám, že když je v zimě -10 tak uvnitř stromu nebude výrazně víc, míza se projeví až v brzkém jaru jak RL píše. A teplotní režim v době největší plochy plodu už taky nebude tak kritický aby izolace stěny měla takový vliv. Ovšem nemám na to dost zkušeností abych to posoudil, proto by mě zajímal názor zkušenějších...


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 16.11.2020 12:11 PM

Ohledně česna. Vcely v dutině staví první plasty tak , ze směřují z místa kde si sedl roj přímo k cesnu. To jsou pak ty střední plasty s plodem kolem kterých jsou uspořádány plasty ostatní. Plod potřebuje vzduch a proto jsou ty střední plasty otevřeny do česna a uličky mohou mít dobře regulovatelnou cirkulaci vzduchu .


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Sláma - 16.11.2020 05:15 PM

Díky Jirko, všude se píše, že v přirozené dutině jsou plásty na šikmo (ani teplá ani studená stavba) takže jsem myslel, že plodové těleso je kryté bočními (zásobními) plásty a nemá tak přímý kontakt s otvorem (česnem)...proto ten nápad (resp. už jsem to viděl i jinde), že jsou česno a očka umístěmná na straně (u rohu).


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 16.11.2020 05:30 PM

(15.11.2020 08:01 PM)Jiří Sláma napsal(a):  Leoši, Linhartovu knížku Včelařit jako včela už mám nějaký čas doma a dnes jsem se do ní opět začetl.
JS

Obě knížky mám, ale nemám je načtené. Jen jsem je zběžně prolistoval. Hodnotit je nebudu. Podle vašich názorů má autor svůj úhel pohledu a to je v pořádku. S tím je třeba počítat vždy. Myslím, že tenkostěnné úly se nepřežily protože se v nich včelaří všude na světě. Otázka je jak. Samozřejmě je dilema, zda by to nešlo lépe. K tomu ale není rozhodně nutné to přehánět s izolací, ta je celkem ne moc důležitá pro určitý způsob včelaření. Za mně lépe je jednodušeji, blíže k přírodě. Zde bych s Dr. Linhartem mohl asi polemizovat, resp. udat tolik údajů, kterým by nemohl odolat a vyarumentovat je.Za tu dobu, co včelařím mám záznamů mám několi přepravek. Zase jde o ten úhel pohledu a to je třeba respektovat. Ten jeho nechci zpochybňovat. Komunismus máme za sebou.
Mám údaje o teplotách vně i uvnitře úlu i chomáče od r. 1978, kdy jsem začal v tomto ohledu dělat porovnání. Jen trochu obecněji. Berte to ale, že jde o můj způsob včelaření.
1) Když se ochladí, je ve velkém prostoru rozdíl mezi vyrovnáních vnitřních a vněšjích teplot od izolovaných a neizolovaných úlech cca 2 hodiny. Záleží nejvíc na vnějších teplotách a prostoru, kde včely zimují. Jsou i jiné vlivy. Izolované se pomaleji ochlazují ale také prohřívají. To platí i pro léto.
2) Spotřeba zásob v zimě u obou soustav byla prakticky stejná. Prostor ale 5NN.
3) Spotřeba zásob včelstva 5NN a 2NN byla zase stejná. U těch silnějích tedy relativně na včelu nižší.
4) Porovnávat izolované a neizolované jen takto zjednodušeně je vlastně irelevantní. V úvahu se musí se vzít spousta dalších parametrů. To se obecně nedělá. Třeba velikost celého prostoru, velikost a umístění česna. To jsou jen ty nejjednoduší, které napadnou dalšího. Pochopitelně se musí brát v úvahu i genofond a architektura díla...... Já mezistěnu neznám 15 let.
5) Že si dělá autor reklamu na úly? No a co? To chovatelé způsobují daleko větší a nevratnější škody na našich včelách. Jistě ne všichni.
6) K česnu. Na straně je výhodné česno u "teplé "stavby (nemůže tak v zimě dojít k úhynu při zásobách. i 1 cm může být v tuhé zimě moc). U "studené stavby uprostřed. Je ale dobré mít možnost s česnem manipulovat a upravovat ho.
7) Včely v tenkostěnných úlech v zimě lépe reagují na vnější prostředí. Izolované tolik ne. Ale zase záleží na metodice vedení včelstev. Ono jde spíše o předjaří. Slabším včelstvům se lépe daří v izolovaných, silnějším v neizolovaných. To je zase obecnější pohled. Jde to samozřejmě i jinak.
8) Nejlepší izolací v zimě je hodně včel. Doporučoval bych pročíst překlat jednoho bulletinu od Corkinse. Je na mém vebu. Je velmi pěkný.Když jsem jej porovnával s kostrabatým překladem vědce, který žil 28 let v USA, je nepřesný. Pro tvoje účely ale bohatě postačí. Ty jemnůstky jsou spíš pro mne a podobné blázny. Ale co z toho světa dělají normální lidé, že? Komančové (pokud by najací zbyli) by se tetelili blahem. O něčem takovém se jim ani nesnilo. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 21.11.2020 01:25 PM

Tady ve středu nádherný prolet všech včelstev a oddělků. Včera a dnes ráno minus . Pozitivní na tom je, že včely už nikam nechodily loupit. Buď v okolí došel zdroj nebo se poučily z loňska. Myslím ale, že po prvních mrazech se mnozí dočkají překvapení. Jak jste na tom jinde? ld


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 22.11.2020 01:27 PM

Tenhle týden jsem zkontroloval všechny včelstva na stanovištích. Současný stav je mínus tři. Dvě padly ze skupiny léčených( loni na podzim) jedno z neléčených. Včely co jedou třetí zimu bez jakékoliv léčby vypadají dobře. Rok 2021 bude rokem množení a počátků dalšího testování. Zatím mám radost.


RE: Co se děje v úlech teď - Jan Sochor - 23.11.2020 12:09 PM

Mé 2 neošetřene oddělky se drží Wink Ani je není skoro slyšet při poslechu. Stáhly se nahoru do 1NN a jsou v klidu. Včerejší sluníčko je nevytahlo ven, je tu taky zima.


RE: Co se děje v úlech teď - Martin Smutný - 24.11.2020 11:53 PM

Jak vyjde sluníčko (občas jsme nad mlhou), tak se jdou poklidně vyvětrat. Vše zatím v poklidu, uvidíme s prvními většími mrazy.
Musel jsem pospojovat pár letošních nic extra oddělků, doplnil jim zásoby zpracované, tak mají větší šanci (bez toho už by byly pryč). Uvidíme....
ms