Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Fuit - 19.08.2020 12:49 PM

S velkým zájmem čtu jako začátečník příspěvky Leoše Dvorského i Jiřího Marxe (i na včelařském foru) - chtěl jsem se zeptat, jestli se jim podařilo selekcí a dobrým vedením včelstev dospět do stavu, kdy se o kleštíka alespoň u některých včelstev nemusí starat - myslím tím i zootechnická opatření.
Jiří Marx popisuje vedení a rozšiřování loňského oddělku - předpokládám, že proti varroáze nemusí zasahovat ani v zimě a pravděpodobně ani příští jaro..


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Matucha - 19.08.2020 10:29 PM

Nevím, jestli bych měl chuť ( bejt jedním z nich ) na takovéto otázky po deseti letech psaní na toto forum odpovídat. Je hezké, že čteš jejich příspěvky s velkým zájmem, ale nic si z toho nedělej. Já taky něco čtu dvakrát, třikrát, osmkrát... než mi to dojde. M.M.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Fuit - 19.08.2020 11:06 PM

Asi jsem to blbě zformuloval. Zajímalo mě, jestli je nutné každoročně, nebo alespoň jednou za několik let, naředit množství kleštíka například vytvořením oddělku v červnu, vyřezáním plodu atp. Anebo jsou včelstva, která trvale - řadu let - přežijí bez jakýchkoliv léčebných opatření, pokud je včelař netrápí.


RE: Co se děje v úlech teď - Jiří Marx - 20.08.2020 08:29 AM

No pokud vím Leoš takové vcely má. Ale to musí napsat sám. Já jsem si stanovil postupné cíle. První meta. Nebudu mít včelstva , která potřebuji více ošetření za rok než jedno. To mám splněno. Nejdéle neléčené včelstva mám tři roky. Oddelky prvním rokem nelecim ničím a teprve druhou sezónu se ukazuje jak na tom jsou a co umí. Proto se oddelek takhle rozšiřuje a nechává se žít přirozeným způsobem života. Velmi často se druhým rokem projeví u včelstva třeba grooming, plodové pauzy a plodovy cyklus. Samozřejmě i odolnost či neodolnost na virozy. No a z těch odolných se potom vybírá ta která nevyžadují ošetření . Je to běh na dlouhou trať. A mým cílem je samozřejmě mít včelstva bez léčení a bez jiných zásahu . Nejhorší je to prvních par sezon až se ta genetika vytřídí vše je najednou snazší a s menšími starostmi a uhyny .


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 20.08.2020 09:48 AM

(20.08.2020 08:29 AM)Jiří Marx napsal(a):  ...Nejhorší je to prvních par sezon až se ta genetika vytřídí vše je najednou snazší a s menšími starostmi a uhyny .
Potvrzuji. A nejen genetika včel. Když neléčíte, roztoč přestane být časem tak agresivní, imunitní systém včelstva asi taky začne po "seznámení se" s viry fungovat jinak a lépe i u skoro běžného místního materiálu. Třeba DWV jsem letos viděl oproti předchozím létům zřídka. Ani roztoči se nesypou jako dřív. A včelařím pořád stejně. Nic jsem dramaticky nezměnil. Prostě se to zklidní.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Fuit - 20.08.2020 10:06 AM

Díky moc, tak nějak jsem si to představoval. Zjara se do toho pustím..


RE: Co se děje v úlech teď - Jindřich Šafránek - 20.08.2020 03:19 PM

(20.08.2020 09:48 AM)Tomáš Palata napsal(a):  
(20.08.2020 08:29 AM)Jiří Marx napsal(a):  ...Nejhorší je to prvních par sezon až se ta genetika vytřídí vše je najednou snazší a s menšími starostmi a uhyny .
Potvrzuji. A nejen genetika včel. Když neléčíte, roztoč přestane být časem tak agresivní, imunitní systém včelstva asi taky začne po "seznámení se" s viry fungovat jinak a lépe i u skoro běžného místního materiálu. Třeba DWV jsem letos viděl oproti předchozím létům zřídka. Ani roztoči se nesypou jako dřív. A včelařím pořád stejně. Nic jsem dramaticky nezměnil. Prostě se to zklidní.
Je to jako v té písničce o lásce : Neváhejte začít znova nenechte se odradit !
A o tom to je.


RE: Co se děje v úlech teď - Tomáš Palata - 24.08.2020 08:32 AM

Už asi 14 dní mají včely u nás zpestření stravy na zimu. Melicitózu. Neklamná známka na podložce:
[attachment=1972]


RE: Co se děje v úlech teď - Jan Sochor - 25.08.2020 07:43 AM

(17.08.2020 08:08 PM)Leoš Dvorský napsal(a):  Loni jsem byl začátkem listopadu u jednoho včelaře pro nějaké stromky ve SČ. Už mrzlo. Jen tak na 15 minut jsem se kouknul na česna a před úly u 2 včelstev z 5ti, které jsem omrknul, mi bylo víceméně jasno.

Leoši, co jsi konkrétně za těch 15 minut viděl, prosím? Tvoje pozorování jsou cenná, zajímá mě to. Na česnu jsem několikrát denně a snažím se nakoukat, co je v pořádku a co ne. Výhoda, ale možná i nevýhoda, že mám úly u baráku Smile


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 25.08.2020 12:39 PM

No u každého včelstva něco jiného (to druhé také odešlo, což jsem se dozvěděl až před pár dny od Jirky Marxe). Viděl jsem tam to, co se tam odehrává nyní a odehrávalo před několika hodinami, dny, týdny, měsíci. Samozřejmě i v okolí česna. To vše s velikou pravděpodbností, které byla úměrná informacím, které jsem za tu chvilku mohl zjistit. Život včelstva na česně začíná a také končí. ld