Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Skaly - 26.08.2019 09:24 PM

prosím o odstranění tohoto příspěvku (nemám oprávnění). Děkuji.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 22.09.2019 09:59 PM

Tak já začínám dávat na česna mřížky proti myším a za týden začnu s obalováním úlů síťovinou proti ptákům. Všechna včelstva jsou prakticky v klidu a výrazně zpomalují metabolismus. Včely se nenechávají vyrušit ani když jim dělám za zády rámus. Zbývající krátkověké včely nosí pyl, ale je jich málo.
Pyl s plodem souvisí jen u některých kmenů (třeba potomci Troiseck) a v určitou dobu. Teplotu uvnitř včelstev se pohybují lehce nad 25C, do zimních teplot mnoho nezbývá. Někde začal masivní grooming, cca 90%. Když se juknu na včelařskou konferenci, je mi líto těch zoufalých včelařů na JM i jinde. Nicméně, pokud budou dělat stále to samé, nemohou čekat změnu a bude jen hůř. Jak se řáká, komu není rady..... Nechal jsem se unést a přispěl tam pár řádky, samozřejmě naprosto zbytečně. Zimu očekávám s pokorou, asi je za dveřmi. Ještě udělám pár testíků a jedno chovatelské opatření a budu s věnovat opravám na včelařském zařízení. Snad to do zimy stihnu. ld.


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 29.09.2019 12:01 AM

Měl bych otázku.
Už dva dny se mi nějak divně chovají včely před úlem. Část jich poletuje semotamo jakoby jen pro potěchu sobě (že seču trávu, tak jsem to zjistil, jinak je vidím zřídka).
Poznám prolet mladušek, loupež, snůšku, trochu i tichou loupež (jenže česně si tam nějaké brání, kontrolují přílety /kvete tu svazenka a hořčice - poprvé po pěti letech/), jen nepoznám chování před rojením. Ale v tuto dobu ?
V podmetu dobrý, pod víkem plných 11 rámků 42/35, chování klidné, žádné zmatené zlodějky /ty jdou taky poznat/.
Doplnil jsem jim před dvěma dny zásoby 8 litry jednorázově, večer /trochu vyteklo přes úl, nicméně loupež ani druhý den se nekonala/, zapomněl jsem tento oddělek dokrmit, chudáček zůstal jen na 10-12kg.
Všechny ostatní jsou přezásobené 2/3 medem + 10kg cukru (7kg jsem jim odtočil v sezoně /je tu na polích chudý kraj nebo to s nimi neumím/- tak si žijí skoro svým vlastním životem), o loupení ani výraznou snůšku nemají extra zájem, jen oddělek maká. Koukl jsem se do záznamů, pak do něj a omylem jsem dokrmil jiné včelstvo, chudáček zůstal na suchu. Ale i tak je včelami úl nacvaklý. Za dva dny to vybraly, teď má nějakých 17kg s tím co si donese možná 18.
Takové poletování jsem ještě nikdy neviděl. Docela mě to zaujalo. Dělají to po chvílích celou teplou denní dobu (4-5hod.).
Ví někdo, co by mohly třeba vymýšlet ?


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Matucha - 29.09.2019 02:11 PM

Takhle jsem viděl, že se chovají když
1) je převezu do úplně jiného prostředí než v kterém vyrostly. ( třeba z polí na hory nebo obráceně ) Nevědí co mají dělat. Nenachází nic známého.
2) když je nakrmím do horního nástavku a ony než jim to dojde, tak vylétnou ven a krouží a hledají kolem úlu.
3) prolet mladušek. Když se trochu "otrkají" před česnem, tak začnou dělat větší kroužky kolem úlu. A když je jich hodně vypadá to jako lupičky, které taky lítaj kolem úlu. Na rozdíl od lupiček se ale nesnaží dostat dovnitř každou skulinkou.
4) když má úl česno odpoledne otočené do stínu a slunce svítí na záda, tak mladé včely krouží kolem úlu a vyhřívají se na slunci i zezadu.
Ještě by to mohly být prolety mladých dlouhověkých včel na podzim. Makat nechtějí a tak se jen tak proletují.
Víc mi nenapadá. M.M.


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 29.09.2019 09:58 PM

Bral bych za 3 a za 5. To by mohlo bejt. Madušky mazáci a dlouhověcí mazáci. To jo, to mě nenapdlo. Souhlas.


RE: Co se děje v úlech teď - Quinn - 07.10.2019 07:19 AM

Ahoj všem,
mám dotaz: zimujete s otevřeným (drátěným dnem) dnem nebo máte zasunuté podložky trvale?
Případně poprosím o odkaz pokud se to řešilo již dříve.

Díky.


RE: Co se děje v úlech teď - Jan Sochor - 07.10.2019 07:38 AM

Ahoj,
Jsem začátečník, ale podle Leošova dokumentu o dýchání včel při neprodyšném stropě vypadá jako nejlepší volba úplně otevřené dno.

Ale netuším, zda tohle zvládne i můj budoucí oddělek na 2 NN.



RE: Co se děje v úlech teď - František Kučera - 09.10.2019 11:10 PM

Zdravím přátelé.
Našel jsem u dvou včelstev na podložce tyto útvary. Strukturou je to jako kámen, při stisknutí se to rozpadne. Je to zvápenatění plodu?

[Obrázky: M-l.jpg]


RE: Co se děje v úlech teď - Faneka - 10.10.2019 02:12 PM

Není to pyl?


RE: Co se děje v úlech teď - František Kučera - 10.10.2019 07:18 PM

Pyl (rousky) myslím, že to nebudou. Jak jsem psal, je to něco jakoby zkamenělého. Koukal jsem ještě ve varroa dně na síto, zda tam toho bude víc, co přes síto nepropadlo na podložku, ale nic jsem nenašel.