Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Crha Karel - 21.03.2014 02:02 PM

Já aplikuji 2x za sebou Formidol s pauzou tak aby to pokrylo všechen zavíčkovaný plod.


RE: Co se děje v úlech teď - Martin Nezbeda - 21.03.2014 08:11 PM

Takže v podstatě dlouhodobý Smile jeden den mě vylekal spad, ale už tři dny jsem zase na 0, takže jarní ošetření možná letos vynechám. Nechce se mi ty holky leptat kyselinou zbytečně, když to není třeba.


RE: Co se děje v úlech teď - Aleš Molčík - 21.03.2014 11:33 PM

Včera jsem poprvé otevřel víka úlů, zásob celkově dostatek, dokonce tam byla i čerstvá sladina, kvetou javory a vrby. Z každého včelstva jsem vytáhnul po jednom rámku nebo trámku a zavíčkovaného plodu taktéž dostatek. Takže jsem rozšířil o jeden NN nahoru a při dnešní kontrole , pohledem přes folii, jsou včely na trámkách vyvěšeny na stavbu, začínají kvést trnky co stavbu podpoří a každým dnem začnou přibývat i mladé včely.
Jaký je spad nevím, na jaře jsem se tím nikdy nezabýval. Letošní zima si vzala jeden úhyn v úle byla hrst včel a žádná matka ani zbytky plodu.


RE: Co se děje v úlech teď - Branislav Božík - 22.03.2014 11:41 AM

Ja som dal vcera dlhodobe - Mitegone - s 85% .. Preventivne, bo minulu sezonu som im Mitegone dal neskoro .. az v septembri a bolo uz chladno.

A nic ine som nedaval.

Mam pocit, ze okrem destructora, to ma na ne aj taky jarny ocistny ucinok, ze ich to ozdravi do sezony... ale to je len pocit, nic vedecky overene.

Mily Leosi, co su teda tie znaky, na zaklade ktorych sa na jar rozhodnut ci a ktorym dat, prosim ta?


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 22.03.2014 10:47 PM

(21.03.2014 11:33 PM)Aleš Molčík napsal(a):  Včera jsem poprvé otevřel víka úlů, zásob celkově dostatek, dokonce tam byla i čerstvá sladina,
U nás těsně před snůškou, trnky asi příští týden, krom jív zatím nic, mléče tu nejsou.
Ale jinak taky tak - děsně překrmeno, pod horama to ještě jde, ale na kopci v lese - kde byla loni melecitoza, se mi včely ani nevejdou na plásty. A to už jsem toho vybral metráky i tak. Přijde mi to, že přes zimu nejen, že nic neubylo, ale snad i přibylo. Tam, kde to není tak upchaný, celkem i dost plodu, ale jinak mne to netěší, špatný rozvoj a snůška na krku, To je zase rok. Jak už tu někdo psal, opačný extrém proti loňsku - loni hlad, letos nebudou mít snůšku kam dávat.
Jinak ale paráda - takhle silný touhle dobou, nádhera. Taky už jedou trubčinu, takže roje v půlce dubna, už se těším.Shy


RE: Co se děje v úlech teď - Miroslav Macek - 22.03.2014 11:37 PM

Na dne buniek je vidieť prvú tohotoročnú znášku. Pre porovnanie teploty z vlaňajšieho marca...


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 23.03.2014 06:37 AM

(22.03.2014 11:41 AM)Branislav Božík napsal(a):  Mily Leosi, co su teda tie znaky, na zaklade ktorych sa na jar rozhodnut ci a ktorym dat, prosim ta?

Pokusím se.
1) vyšší spad V.d. po delší dobu. Musíš si ale stanovit sám hranici co to je. Zda třeba víc než 3 samičky (nebo 10) za den po dobu týdne a pod. Zde je ale třeba vážit i to, zda nejde o smičky zapadlé přes zimu do spodních nástvků a pod. Tam bývá i několik stovek V.d. a při tom ,jak se včely rozšiřují je vyhazují.
2) poškozené včely na dně, před letákem, mrtvé i živé.
3) poškozený plod vyházený na dno nebo před česna nebo i v plástech.

To jsou základní 3 znaky nebo spíš příznaky podle kterých se můžeš orientovat. Je samozřejmě ještě další, např. spoléhat se na druhé a pod. Na 100% ti mohu zaručit jen to, že ti neporadím dobře. Doporučuji tedy nespoléhat se jen na jedno, jednoho a vzít vlastní rozum do hrsti. Např. v r. 2007 to bylo pro drtivou včelařů OK, protože každý posuzoval jen jednu možnou příčinu. Jenže když se vzal v úvahu počkozený plod, včely i spad bylo to jasné už v únoru jak to dopadne. Tehdy jsem kritizoval tzv. červený papír, který vydal VÚD někdy v dubnu nebo květnu, jenže to už bylo pozdě. Prostě někdo nezvládl vyhodnocování. Branko neboj v ŠPV se k tomu dostanou časem všichni, resp ti kteří budou chápat ten "náš" (včelí) úhel pohledu. Pak jsou ještě další příznaky, znaky podle kterých to poznáš, na to je ale třeba cvik a nejde to moc popsat (to víš není to "vedecké" ale jen praktické, tedy spolehlivé). Víš, je prostě rozdíl být celý den u včel nebo SE včelami. Právě to se je hrozně důležité, tedy určitá empatie, poznání té vnitřńí logiky chodu včelstva. Pak mrkneš na leták, před něj a bude ti jasno ,že se něco děje a časem přijdeš naprosto spolehlivě na to i co. Nyní by ti nepomohlo nic, kdybych ti vysvěloval jak se chová včelstvo na česně, když v něm např. převládá varroáza s mixem virů , kde vládnou vir chronické a akutní paralýzy. Liší na jaře a i v podletí. Nejprve musíš zvládnout to, abys rozpoznal jak se pohybuje včela, která nese nektar, medovici, vodu, slídilka. lupička, pátračka, jak se pohybují( tedy i létjí) včely, kde je trubcokladná matka, včely před vyrojením a pod. Pak budeš moci radit na dálku a občas se i trefíš. LD


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 24.03.2014 02:32 PM

Haribol přátelé Leoš to popsal výborně a já bych jen doplnil, že při vedení včelstev v dutinách je zootechnika o hodně jednodušší a to z důvodů menších zásahů do včelstva, kde si naše inteligentní holčičky včeličky sami umí pomoci při různých atacích přírody.

Mějte se všichni krásně včeličkově, Tonda.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 24.03.2014 03:16 PM

Tak teď zrovna tu zuří bezva blizard - březen jako vymalovaný. Obě horní stanoviště / 700 a 800 m.n.m. / jsou pod sněhem už od včera. Tak to má touhle dobou být .Blush


RE: Co se děje v úlech teď - Petr Pokorný - 24.03.2014 06:33 PM

U mě momentálně dopoledne chumelenice +0,2 st. , teď nosí pyl z lísky Smile
Na podložce kromě měli drobounký šupinky nového vosku. Jednomu velmi silnému oddělku jsem podsunul nástavek rámečků s proužkem mezistěny.