Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - tondabh - 07.09.2013 10:08 PM

Tak přátelé u nás dokvétá zlatobýl a je krásně obalený včeličkama jen to hučí, mají jednu z posledních možností ještě něco z přírody nasosat.

Mějte se všichni krásně včeličkově Tonda.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 20.09.2013 01:35 PM

Šumava - konec září - už druhý týden s malýma přestávkama leje, včely povětšinou stažené do chomáče, dokonce i vosy už vypadají, že to zabalili. Kvete pampeliška/ ta opravdová - letos dost pozdě / zimní astry na zahrádce a když je tepleji, nosí i jetel. Všechny jsou důkladně nacpané melecitozou, většinu se mě jich ale podařilo dokrmit cukrem. Tak snad budou mít šanci. Zatím se tváří slušně, jen pozoruji nadměrný spad roztočů, zvláště světlých, takže asi probíhá podzimní úklid. Taky už začali hezky bodat. Celkově vypadají letos velmi dobře, až na tu melecitozu, to bude
hezký test odolnosti.


RE: Co se děje v úlech teď - Radek Krušina - 20.09.2013 01:51 PM

(20.09.2013 01:35 PM)schützmeister napsal(a):  ....Zatím se tváří slušně, jen pozoruji nadměrný spad roztočů, zvláště světlých, takže asi probíhá podzimní úklid. Taky už začali hezky bodat. Celkově vypadají letos velmi dobře, až na tu melecitozu, to bude
hezký test odolnosti.
Nadměrný spad světlých a bodavost podle mě spíš může značit problém, než velmi dobrý stav.Confused


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 20.09.2013 03:19 PM

(20.09.2013 01:51 PM)Radek Krušina napsal(a):  Nadměrný spad světlých a bodavost podle mě spíš může značit problém, než velmi dobrý stav.Confused
Malý světlý jsou nevyvinutý - padají mě vždy v době omezení plodování, ted tuším z důvodu chladu - je to spojeno s likvidací plodu v okrajových částech. Tak si to alespoň vysvětluju, na podzim je to pravidelné a spojené se spadem včel těsně před vylíhnutím. Pravda je, že nepočítám, takže "nadměrný stav" je voko vidí. Dobrý stav hodnotím podle kvality a vykrmenosti včel, jsou krásně černo-bíle pruhovaný, macatý a rvou se s vosama jak ďasy. Tak to má být.Shy
Cyklická bodavost je, myslím, taky normální jev. Když je snůška, mám je mírné, že můžu do včel bez kukly a do půl těla. To je od jara do července. Pak jsou buď bodavé hned, jsou-li málo nakrmené, nebo až v září - to už chrání plnou špajz.
To už není žádná legrace. Stačí upřený pohled na česno a hned jich pár koupím.
Anebo, když jim ukážu kosu. To jsem zkusil před pár týdny a hnali mě až do baráku.
Na podzim je to určitě užitečná vlastnost, protože různá havět /vosy, myši, ptáci, mývalové/ právě dostává chuť na sladké.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 20.09.2013 10:24 PM

(20.09.2013 01:51 PM)Radek Krušina napsal(a):  Nadměrný spad světlých podle mě spíš může značit problém,.Confused
Jo, taky se mi to nezdálo úplně O.K. : včera jsem nepříliš přírodně cvičně těm nejhorším aplikoval Varidol, takže dnes mám výsledek - po celé ploše podložky vrstva roztočů, po většinou tak 50% plochy je vidět, místy závěj až tří vrstev roztočů, odhad spadu cca 2.000+. Byli to fakt jednoznačně ti nejhorší, stejně mě to trochu překvapilo, včelstvo bylo dvakrát během roku rozděleno jako přeleták, 3x KM se spadem cca 500 pro jednu aplikaci, odebráno několik trubčích a v plodové mezeře i dělničích plástů se zavíčkovaným plodem. Zjevně to nebude resistentní linie.
Pro zajímavost jsem profumigoval ještě nejmladší oddělek, tak jsem dost zvědavý.
Zajímavé, že jakoukoli deformaci křídel jsem letos / ani loni / nezaznamenal. Určitá druhotná invaze je možná, ale v masívní míře bych ji u děleného včelstva nepředpokládal. Spíše bych to přikládal masivnímu plodování díky dlouhé melecitozní snůšky.


RE: Co se děje v úlech teď - Milan Bencúr † - 21.09.2013 03:27 AM

Keď včely zmenšia plodové teleso, samičky Varroa zrýchlujú reprodukciu. Po osadení mladého včelstva do nového úľa počet roztočov s rozvojom mladého včelstva rýchlo narastie aj na 2000 jedincov. A to je dostatočné množstvo na zabitie mladého včelstva ešte pred zimou. Apis Cerana sa rojí niekoľkokrát ročne. Opúšťa plod, plásty a všetko necháva za sebou. Roztoče Varroa sa už pred vekmi najlepšie prispôsobili práve k deleniu včelstva. Doterajšia prax s tvorbou odložencov zo silných včelstiev je výsledkom potreby rozširovania počtu včelstiev a na posilňovanie slabých včelstiev. To je však pomalé a bolestivé riešenie pre včelstvá. Aj túto prax treba obrátiť hore nohami a vrátiť sa k starému postupu. Treba deliť slabé včelstvá a ich plod bez včiel ukladať do silných rodín, na ich posilnenie. Resetnutím slabých včelstiev pomôžete včelám zbaviť sa neprospešných mikroorganizmov v úli. Včely sú závislé na správnej zmesi užitočnej a neužitočnej mikrofauny a mikroflóry v úli, čo umožňuje udržiavať stabilitu včelieho superorganizmu. Straseným včelám môže každý včelár dať ešte jednu šancu vytvorením zmetenca. Týmto spôsobom je možné "vyrobiť" silné včelstvá a presvedčiť sa, či zlyhala matka alebo microbiom v úli. Keď reset pomôže včelám začať znova, tak to je spôsob, ako ísť ďalej.


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 21.09.2013 12:03 PM

(21.09.2013 03:27 AM)MilanBencúr napsal(a):  Keď včely zmenšia plodové teleso, samičky Varroa zrýchlujú reprodukciu.
Tím se myslí vyšší aktivita roztoče ? Pokud by šlo o absolutní počty, popíralo by to pozitivní vliv zvýšené teploty i malých buněk na reprodukci roztoče ?
V mé úvaze ale šlo spíš o ukončení plodování s příznivým vlivem rušení plodu. To myslím funguje při razantním zhoršení klimatických podmínek, odebrání létavek, razantním hladověním, silném použití KM nebo, myslím, je to i princip termoošetření. Na snížení roztočů pozitivně působí i ostatní nemoci plodu / vlastní zkušenost - včelstva s AFB příliš netrpí roztoči, ale né, že by to bylo chtěné /

(21.09.2013 03:27 AM)MilanBencúr napsal(a):  Roztoče Varroa sa už pred vekmi najlepšie prispôsobili práve k deleniu včelstva. Doterajšia prax s tvorbou odložencov zo silných včelstiev je výsledkom potreby rozširovania počtu včelstiev a na posilňovanie slabých včelstiev.
Tohle jsem taky ne úplně pochopil. Včelstva dělím přeletákem, tj. silnému, rojové včelstvu odeberu komplet plod a létavky nechám na místě. Většinou to zafunguje dobře při bezmatečném oddělku / je tam dlouhá plodová mezera / a staré matce s létavkama. Uvedené silně napadené včelstvo bylo ale původní, s létavkami a starou matkou bez plodu, tradičně velmi silné a plodné. Nic tím neposiluju, mám prostě dvě silné, jiné slabé zmrznou v zimě, tím se to vyrovnává. Tzn. podle mne to mělo zafungovat tak, že roztoči odešli v plodu, ale zřejmě jich asi i tak zůstalo dost.
Chápu to jako simulaci rojení - dělám někde chybu ?


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 18.10.2013 02:18 PM

V dúsledku srpnové vitalizace čajovým roztokem z kopriv se vetšina včelstev, s vyjímkou jednoho, rozplodovala.

Carnica roj Warré:
Kompletní váha dvounástavkového Warréčka bez včelstva je 20kg. V okolí včelnice v červnu odchycený roj (carnica) vystavel pred vitalizacním krmením koprivovým čajem jeden nástavek Warré a vázil 24kg. Po srpnových koprivových hodech začalo včelstvo stavet dílo v druhém nástavku. Koncem zárí opustilo novou stavbu a stáhlo se do horního nástavku. Momentální hrubá váha Warréčka 34kg. Za slunečných dnú kouká, kde je co stáhnout do úlu.


Amm Dadant B:
Aktivní včelstvo, snúška brzy z jara. Znatelný nádech vlastností carnica, prevázne trpelivé včelstvo, do peti minut nešvihne zihadlem, plodové rámky 1/4 trubčina, do konce srpna ulozilo 20kg medu. Behem slunečných dnú aktivní. Koncem srpna prúmerný denní spad roztočú 36+.


Amm Dadant Z:
Jaro, podezření na nosema apis, nádherný kompaktní plod, do konce srpna prakticky zádná trubčina, pri prohlídce vetšinou nervózní, pravidelne me očkuje, prúmerný denní spad roztočú v zárí 10.


(plenka včelstev bez léčby 23.09.-17.10.2013)
[Obrázky: warre_v_10_2013_01a.jpg] [Obrázky: dadant_b_v_10_2013_01a.jpg][Obrázky: dadant_z_v_10_2013_01a.jpg]


RE: Co se děje v úlech teď - schützmeister - 18.10.2013 09:26 PM

(18.10.2013 02:18 PM)Debora napsal(a):  V dúsledku srpnové vitalizace čajovým roztokem z kopriv se vetšina včelstev, s vyjímkou jednoho, rozplodovala.
Ty kopřivy jsou slazené ? To rozplodování myslíš i teď ? Nemnoží se tím víc roztoči ?

Tady u mne na Šumavě stav už více méně zimní. Většina včelstev, ač dnes bylo slunečno a relativně teplo, už se ani nehne. Měl jsem několik, které jsem pozdě spojil, nebo ještě před 14 dny přikrmil a ještě z kraje týdne hojně nosili pyl, dnes už ale útrum. Včera byla každoroční podzimní vichřice - tady bývá neklamným znakem nadcházející zimy a včely to možná také chápou. Jediná dnešní činnost na několika úlech - probíhající rabovka oslabených. Už jsem vyndal zúžení, aby cítili naplno chlad a přestali s plodováním, ale oteplilo se ještě dost. Zatím počasí přeje - mohou vyletovat, tak snad letošní melecitozní kalamitu aspoň některá přižijí.


RE: Co se děje v úlech teď - Debora - 18.10.2013 10:37 PM

Ne ted, v srpnu jsme cajovali koprivový výtazek s cukrem a roztoce to potesilo. Rhein-Main území je jedno z nejteplejsích v Nemecku, tak ze devcata plodovala do konce zárí.