Forum Šance pro včely
Co se děje v úlech teď - Verze k tisku

+- Forum Šance pro včely (https://forum.sanceprovcely.cz)
+-- Fórum: Chov a ošetřování včelstev (/forum-Chov-a-osetrovani-vcelstev)
+--- Fórum: Včelařský rok (/forum-Vcelarsky-rok)
+--- Téma: Co se děje v úlech teď (/tema-Co-se-deje-v-ulech-ted)

Všechny stránky


RE: Co se děje v úlech teď - Faneka - 04.07.2019 02:46 PM

Ahoj, letos jsem mela rok ve znameni matek, videla jsem matku odletat na prolet, lihnout se z matecniku a take klast vajicka do bunek.

Jinak u nas na horovicku uz se rozjizdi slideni, bitky na cesnech hlavne u oddelku, ale rekla bych zatim se hrdinne brani a maji to pod kontrolou, tak jsem v ocekavani, co bude dal. Katka


RE: Co se děje v úlech teď - Antonín Hyžík - 09.07.2019 01:37 PM

(19.06.2019 06:27 PM)Tini napsal(a):  Tak jsem si na tebe dneska vzpomněl Ali, jedny včely nějak nic moc pohyb na čeně a před deštěm se vraceli hlavně trubci, na rozdíl od jiných. Tak jsem je rozdělal a našel vyběhlý matečník a zakladenou jen trubčinu cca 2dm v plodišti. Matečník jen jeden vyběhlý a jeden vykousaný (možná starší),takže TV.
V medníku na jednom R zakladená trubčina zase tak 2dm a dva otevřené matečníky s larvičkou. Matku jsem nikde neviděl, ale zase jsem ji nějak nehledal. Takže nyní budu čekat, jak se to vyvine. Jinak z jara normální vývoj a jako první obsadily medník, nyní včely s trubci tak 60:40.

Tak se vracím k danému. při další prohlídce v medníku jsem již matečníky nenašel, pravděpodobně zrušeny včelami a již nejen trubčina, ale i hrboplod v dělničině, takže trubčice.
Udělal jsem přeleták z medníku a tento pak přidal se včelami k oddělku, kde již byla kladoucí matka. Plodiště jsem podsadil pod nejsilnější včelstvo. Trubčici jsem nehledal, oddělek či silné včelstvo si s ní poradilo.


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 10.07.2019 12:58 AM

To já jsem tomu v dubnu vyrojenému včelstvu přidal celkem třikráte roub z vajíček, jedenkráte hotový matečník a jeden matečník TV stvořily samy. Přesto starou vykladenou matku spolehlivě bránily zuby nehty. V pátek jsem to už nevydržel a ze tři dny slučovaného mateřáku s jeho oddělkem přes mřížku, kde jsem zjistil, že kladou stále obě matky, jsem celý zbytek oddělku (4 VN 42/35 plné plodu) vyndal a vložil jej do toho postiženého včelstva, starou matku, jak to nesnáším, zamačkl a přidal medocukrovou invertovanou kaši. Zítra se jdu podívat jak se dohodly a pokud jo, něco jim budu přidávat až do září.
Nechávál jsem to úplně na přírodě, ale některým okolnostem se musí, resp. může "uvážlivě" pomoci. Matička příroda ne vždy rozhodne ve prospěch života. Jen tomu, co může přežít, pomůže. Ví co dělá.
A já vím, co už dělat nebudu.


RE: Co se děje v úlech teď - Ali - 13.07.2019 12:20 AM

Je zajímavé, že si slabé včelstvíčko bránilo starou vykladenou matku do posledního dechu a nepřipustilo možnost její výměny ať už plodovým roubem, zralým matečníkem, dokonce ani tichou výměnou (i když je možné, nevím, že by matka do matečníku už zakladla jen neoplozené vajíčko). Matečník TV byl velký, pěkně otevřený, novou matku jsem však nenašel a ani po třech týdnech zakladený plod. Pouze tu původní, starou, už docela hubenou.
Ještě že dostatečně silný oddělek, který byl sice už třetí den slučovaný přes mřížku se starší matku, to ale vyřešil. Čtvrt roku.
Je dobré si některé věci odzkoušet. Zalamovat se opakovaně s takovou věcí ale nemá význam. Dobře se to přečte v dotazech a odpovědích (slabochy nedržet), vyzkoušené se ale líp pamatuje, a i všechny věci kolem. Řekl bych, že se takové věci pak i jinak a včas přistoupí. Jen je třeba situaci umět v dané chvíli rozlousknout.


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 14.07.2019 01:29 PM

Jó proces učení, to je věc, kterou mnozí nechtějí pochopit. Učení tzv. krok za krokem, je učení založené jen na intelektu a neumožňuje rozvíjet naše přirozené instinkty a už vůbec ne kreativitu a intuici. Je to dáno čistě materilalisticky orientovaným školským systémem (nechci psát přímo bolševickým). Kdysi jsem četl nebo slyšel takovou bajku.
Byl jednou jeden mladý zloděj a měl pocit, že jeho otec stárne a měl by mu končně to své řemeslo, tajemství předat, naučit ho. Starý souhlasil. V noci navštívili dům zámožné rodiny. Byla tam velká truhla a v ní cennosti. Starý přikázal mladému do té truhly vlést a poklady vyndat. Když byl uvnitř, zamkl ho v ní a stropil v domě hluk a probudil majitele. Všichni se vzbudili. Mladý byl rozhněvám, proč to otec udělal, že ho tam zamkl. Nevěděl jak ven. Pak zamňoukal jako kočka. Majitelé domu šli "kočku" osvobodit. Mladý ve tmě vyskočil a ostrčil je a utíkal pryč. Byl pronásledován. Když běžel kolem studny vzal kámen a hodil ho do ní a schoval se. Pronásledovatelé mysleli, že do ní spadl a topí se. Chtěli se na něj podívat. Když se "utopil" odešli domů. Mladý naštvaný šel domů a velmi se na otce hněval. Jakmile přišel domů a otevřel dveře, chtěl otci vynadat. Ten však prohásil. "Nic neříkej, je to zbytečné, jsi doma, naučil jsi se řemeslu." ld


RE: Co se děje v úlech teď - Stanislav Paul - 02.08.2019 08:54 PM

Dobrý vecer vážení,
Měl bych dotaz. Našel jsem při kontrole v úlu dost včel i zásob, ale málo plodu. Dokonce i nějakou trubčinu. Tedy nevšiml jsem si, jestli to není hrboplod. Je to na letošním usazeném roji, matka už mohla být na konci sil a vynesla, je možné, že ji nahradila nějaká trubčice. A pak mám oďdělek v sile 1NN (Lang 2/3) s novou matkou. Ale i když jsem jej dal bokem je stále spižírnou pro okolní včely. Uvazuji je spojit. Poradíte mi postup? Nejprve vysypat to trubčicové včelstvo a až se vráti do úlu tak přes noviny spojit s tím oddělkem, který dám nahoru? Nebo mám zvolit jiný postup? Díky


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 02.08.2019 10:06 PM

Stando, dáš-li oddělek stranou je jasné, že se jeho létavky budou vracet na původní místo. Oddělek jsi oslabil o létavky, které ho jsou schopny efektivně bránit. Vrať ho na původní místo, jestli to není dlouho (víc jak 3 dny). U toho druhého musíš vědět, jestli je tam matka a jestli má normální plod. Hrboplod je buď od neoplozené matky nebo od trubčic, to není jedno a to samé. Trubčinu od plodu trubčiny poznáš, jsou to viditelně větší buňky. Oddělek, kde "kralují" trubčice nebo je jiná matka nikdy s žádným oddělkem nespojuj! Zabiješ to. To si nedovolím ani já a to včelařím 58 let. Nyní je doba, kdy se spojuje velmi špatně, vlastně nejhůř v roce. Tak pozor. Já bych je sklepal do rojáku, plásty uklidil a asi za hodinu postříkal mlhovkou vodou a vysypal stranou. Trubčice ani matka se pravděpodobně nezvedne ze země a ostatní by se měly vžebrat samy do oddělku (nebo do jiných včelstev, jsou-li na stanovišti nějaká). Nyní při spojování platí jedno pravidlo - Domácí pán ať ovládá česno. Když se podaří, oddělek bude nařachán včelami a cca za týden jim můžeš dát ten nástavek po oddělku, který jsi spojoval. Tohle mi přijde nejjednodušší, zima je za dveřmi. Musíš mít ale jistotu jak to je v té spojované části, tady neexistuje žádný kompromis.Nyní není čas napravovat oddělek s trubčicemi. Vyvolá to slídění a loupež na stanovšti a to ti fakt nepřeju. ld


RE: Co se děje v úlech teď - Stanislav Paul - 06.08.2019 09:26 AM

Děkuji za odpověď,
co se týká oddělku - ten jsem nepřemísťoval, resp. na svém místě je už od jeho založení nějakou dobu, létavek i hlídaček má dost a sám jsem viděl líté boje u česna. Poslední kontrola včera ukázala, že v souších už něco málo zásob uloženo je, doufám, že už se holky slídivkám ubrání, ještě více jsem zúžil vstupní česno, doufám, že to holky přežijí. Trochu mne trápí, že nová přidaná a přijatá matka ještě nezačala klást, doufám, že se rozklade když uvidí, že ve spíži přibývají zásoby.
Co se týká toho druhého úlu, další kontrolou jsem zjistil, že jde (pro mne trochu překvapivě) pravděpodobně skutečně o trubčinu, ale ne o trubčici. Jen matka využila toho, že na rámku v plodišti byly trubčí buňky a zakladla je trubčím plodem. Ale přeci jen i nějaký další plod tam je, zásob mají dost, tak také snad v klidu zazimují. Teď už jen pořádně dokrmit.
Ještě jeden začátečnický dotaz: Jak moc ovlivňují mravenci spad Wd? Jde mi o to, že v lepším případě mám včelstva bez Wd, V horším případě mravenci jsou rychlejší než já a před mým příchodem se o kleštíka postarají sami, protože na monitorovacích podložkách nic nenacházím (ani u jednoho ze 4 úlů).
Děkuji a přeji krásný den všem


RE: Co se děje v úlech teď - Leoš Dvorský - 06.08.2019 04:07 PM

Tady Stando, vidíš, jak je důležité popsat stav věcí, když se člověk na něco ptá. On si každý totiž pod stejnými věcmi představí jiné věci a odpovědi nejsou relevantní nebo přesné. Slídilka= predátor. Jestli v tom oddělku není něco v pořádku (třeba bezmatečné, žádný plod i nemoc.....) , napadají ho, podobně jako vosy, sršně. Nevím, jak dlouho matička neklade (vidíš, zase důležitá informace), Je normální, že neklade ihned (2-3 dny akceptuji). Viděl jsi ji? Ono se může stát, že je třeba nemocná nebo jinak poškozená. Při přidávání se poškození včelami může stát. Matka je skutečně přijata až když má svoje včely. Během té doby je také několikrát v ohrožení. První je při vyběhnutí z klícky, druhé při položení prvního vajíčka, třetí při vylíhnutí prvních larviček z vajíček, čtvrtý při zavíčkování prvního plodu. Zřídka, ale i při vyběhnutí jejich prvních mladušek může začít problém, to je pátý moment. Čím dále, tím menší nebezpečí. Toto jsem vypozovoral, v těchto momentech včely narážejí (ne vždy) matečníky na výměnu nebo ji ihned zabijí (zvlátě, když se jedná o jinou rasu, třeba bucfastká matka do kraňského včeltva). Jestli ji nevidíš, dej tam otevřený plást plodu a za pár dní uvidíš zda narazí matečníky. Pak se rozhodni. Pamatuj jen, že do normálu se oddělek dostane, až bude mít vyběhlé 2 generace včel, tedy alespoň. U obou se ale vše dá poznat na česně. Snaž se to dostat do oka.
Pokud jde o mravence a Vd. Jsou na to stále rozdílné názory. Záleží i na druhu mravenců. Já se kloním spíše k tomu, že spad ovlivňují. Minimálně je dokáží "uklidit" někam do rohu a to i několik desítek za den. Otázka je, co to znamená (ten spad). Když chci vědět přesně jaký je spad, namažu podložky (mám je pod sítem dna) stolním olejem nebo natřu okraje dokola podložky. Takto je to nezkreslené. Pak je hodím pod mikroskop nebo lupu a sleduji poškození včelami (někdy je to i 95%, stále). Spad V.d. celkem nic neukazuje a zde nastupuje ta včelařská pseudovědecká "kreativita". Spad vůbec nevyjadřuje stupeň napadení, resp. poškození včelstva V.d, res. viry (na N.ceranae dělám jiné testy). Pro mne je to jen doplňkový údaj. Hlavní je u mně diagnostika dle poškozených včel. Ta je velic přesná. Znovu ale připomínám, při správném vedení včelstev není V.d. žádný velký problém (tím nemyslím "metodiku" dle knížečky VÚD, ta je spíše výsměch včelařům). To rozhodně není největší nebezpečí pro naše včelstava. Nyní mi to je už jedno, ale kdysi jsem vážně uvažoval o tom, že na někoho podám žalobu za dotační podvod. Ono to starašení a celý systém k tomu přímo vybízí. Jenže lidem je to jedno, tak proč je vyvádět z kliku. Dnes jsem přesvědčen, že problém je právě v tom, jak se zavedly metodiky ošetřování a jak se učí na těch včelařských šivndlškolách.
Jestli máš zájem o další konzultace, napiš mi klidně i soukromě, pokud to nechceš ventilovat tady na fóru. Dělá to tak spousty lidí a těch mimo ŠPV je dokonce více.Nebo můžeš i zavolat (jen večer). ld


RE: Co se děje v úlech teď - Stanislav Paul - 09.08.2019 09:33 AM

Dobrý den,
děkuji za obsáhlou a přínosnou odpověď. Matku jsem opakovaně viděl, vypadá klidně a v pořádku, ostatní včely ji nenapadají, myslím, že v této fázi ji berou v pořádku. Podle mých záznamů jsem ji přidal 24.7. z klícky se dostala 28.7. pár dní na prohlídku úlu, ale včera (8.8.) jsem již plod už nalezl (bohužel mé oči vidí až trochu větší vajíčka,resp. larvy Smile ). Matka klást začala a také je soustavně krmím, tak snad to bude dobré. Čím bude včelek víc, tím lépe budou odolávat tlaku z okolí.

Děkuji za radu s tím stolním olejem, protože zejména stanoviště s oddělkem je "v jámě lvové", je tu dost různého hmyzu , mravenců, škvorů, atd, víc než na mém hlavním stanovišti a a zřejmě i díky výše uvedenému, když matka ještě nekladla, tak nápor predátorů byl vyšší a holky se s tím musely poprat. Zatím se perou statečně, podporuji je krmením, tak doufám, že to bude fajn.
Přeji všem krásnou druhou polovinu prázdnin Smile.